Łazienka

Miska WC – czym się kierować przy wyborze?

Miska WC – czym się kierować przy wyborze

Urządzając łazienkę stajemy przed dylematem dotyczącym wyboru odpowiedniej miski WC. Na rynku dostępne są miski o wielu kształtach i rozmiarach, jednak zasadnicza różnica dotyczy sposobu montażu. Możemy zdecydować się na tradycyjny model stojący lub coraz bardziej popularny podwieszany.

Stojąca czy wisząca miska WC?

Zaletą miski stojącej jest prosty i łatwy montaż, nie zawsze też istnieje możliwość instalacji stelaża podtynkowego. Wśród misek stojących dostępne są warianty z dolnopłukiem (oddzielną spłuczką, montowaną powyżej miski WC) lub górnopłukiem (spłuczką montowaną pod sufitem). Dużą popularnością cieszą się kompakty WC, łączące w sobie nowoczesne technologie misek wiszących z tradycyjnym montażem misek stojących. Tutaj miska i spłuczka stanowią integralną całość. Z uwagi na podejście kanalizacyjne dostępne są miski WC z odpływem poziomym-z ujściem w ścianie, pionowym, czyli bezpośrednio w podłodze i uniwersalnym.

Projektując łazienkę kierujemy się nie tylko funkcjonalnością, ale także estetyką. Dzięki zabudowanemu i niewidocznemu zbiornikowi spłukującemu oraz elementom montażowym coraz częściej wybierane są miski wiszące. Rozwiązanie to optycznie powiększa przestrzeń, a konstrukcja jest wizualnie lekka, stąd idealna do niewielkich rozmiarów łazienek. Dzięki odpowiednio dobranemu stelażowi miskę WC możemy zamocować na różnej wysokości. Optymalnym rozwiązaniem jest 40-42 cm od podłogi do górnej krawędzi muszli. Atutem jest dodatkowa półka, która powstaje przy zabudowie stelaża, a którą możemy wykorzystać do eksponowania dodatków czy przechowywania kosmetyków. Miska podwieszana nie zajmuje miejsca na podłodze i ułatwia utrzymanie jej w czystości.

Czy jakość ma znaczenie?

Kupując miskę WC do łazienki wybierajmy renomowanego producenta, bo tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wszystkie elementy są solidnie wykonane, a w razie awarii, łatwiej będzie je naprawić czy wymienić. Taki producent udziela również długoletniej gwarancji na swoje produkty. Producenci ceramiki stosują nowoczesne technologie podwyższające komfort użytkowania, które minimalizując ilość szkodliwych dla środowiska detergentów oraz zmniejszając zużycie wody, pozytywnie wpływają na ekologię i ekonomię,

Wśród nich są specjalne powłoki ochronne ułatwiające utrzymanie misek WC w czystości. Zapobiegają osadzaniu się trudnych do usunięcia bakterii i kamienia dzięki czemu ceramika pozostaje dłużej sterylna. Większość misek WC posiada specjalną bezrantową konstrukcję. Eliminacja wewnętrznego kołnierza ułatwia czyszczenie i pomaga w utrzymaniu higieny. Ważna jest też efektywność spłukiwania. Nowoczesne spłuczki oszczędzają nawet do 50% wody.

Źródło www.in360.pl

Popularne wymiary misek WC

Standardowe wymiary miski WC w wersji podwieszanej to ok. 35-40 cm szerokości i 50-55 cm długości. Wersja krótka WC 40 cm przeznaczona jest do łazienek o ograniczonej powierzchni. Typowy kompakt ma wymiary: głębokość ok. 65 cm, wysokość ok. 80 cm i szerokość ok. 35 cm. Swobodne wykonywanie czynności toaletowych wymaga zastosowania zasad ergonomii. Po obu stronach miski powinniśmy zachować odstęp minimum 20 cm od ściany bądź innych urządzeń sanitarnych. Bezpośrednio z przodu miski WC należy zostawić przestrzeń około 60-80 cm.

Każda łazienka ma inne możliwości i wymagania dlatego wyposażenie łazienki to ciężkie zadanie. Duża różnorodność misek wc, od klasycznych po nowoczesne, pozwala na dopasowanie ich do wystroju i osobistych preferencji. Niezależnie od opcji, na którą się zdecydujemy, stawiajmy na produkty od doświadczonych producentów, liderów w swojej branży. Zagwarantuje nam to niezawodność, sprawność i komfort użytkowania na długie lata.

Comment here