Porady

Jak dobrać odpowiednie płytki na schody zewnętrzne? Oto poradnik!

Jak dobrać odpowiednie płytki na schody zewnętrzne Oto poradnik!

Schody zewnętrzne to wizytówka domu. Warto postarać się, by prezentowały się estetycznie i pasowały do reszty budynku. Ułożone na nich płytki powinny być trwałe, odporne na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne. Sprawdź, jak wybrać płytki na schody zewnętrzne na lata!

Płytki do różnych pomieszczeń i te przeznaczone na zewnątrz budynku różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale i parametrami. W końcu płytki salonowe nie muszą być mrozoodporne, co z kolei jest istotne, jeśli wybierasz płytki na balkon. Czym się zatem kierować, wybierając płytki na schody zewnętrzne?

Dobre płytki na schody zewnętrzne – czyli jakie?

Po pierwsze, materiał, z którego są wykonane płytki przeznaczone na zewnątrz posesji, czy to płytki na schody czy też płytki na balkon, musi być odporny na działanie czynników atmosferycznych. Mrozoodporne płytki nie popękają, nawet gdy temperatura spadnie poniżej zera. Niska nasiąkliwość na poziomie maksymalnie 3 proc. sprawi, że płytki nie będą chłonąć wilgoci. Wysokiej jakości płytki nie powinny się również odbarwiać pod wpływem promieniowania UV. 

Nie mniej istotne jest również, by płytki na schody wewnętrzne nie były śliskie. W przeciwnym wypadku wchodzenie po schodach może być po prostu niebezpieczne! Jeśli chcesz wybrać najlepsze płytki na schody, zwracaj uwagę na oznaczenie składające się z litery R oraz liczby. Płytki antypoślizgowe to te oznaczone numerem R11 i wyższym. 

Gres, kamień, a może płytki klinkierowe? Jakie płytki na schody wybrać?

Płytki gresowe doskonale sprawdzą się na zewnątrz budynku. Jeśli interesują Cię płytki balkonowe Dekordia, na stronie sklepu zauważysz, że wiele z nich jest wykonanych z gresu. Płytki gresowe świetnie sprawdzą się również na schodach. Wytrzymają siarczysty mróz i ulewne deszcze dzięki niskiej nasiąkliwości na poziomie 0,5 proc. Ponadto są odporne na uszkodzenie mechaniczne i łatwe w układaniu.

Płytki na schody wykonane z kamienia naturalnego to inwestycja na lata. Trudno o bardziej niezniszczalny materiał. Odpowiednia obróbka może zapewnić kamiennym płytkom właściwości antypoślizgowe. Ponadto kamienne płytki prezentują się bardzo elegancko, dlatego nie brakuje chętnych, którzy są gotowi zapłacić za nie więcej niż za tańsze płytki gresowe. 

Kolejna propozycja dla wszystkich tych, którzy poszukują płytek na schody zewnętrzne to płytki klinkierowe. Cechuje je nie tylko odporność na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne – są również ognioodporne. Płytki klinkierowe można układać także we wnętrzach, świetnie sprawdzą się jako płytki salonowe ułożone wokół kominka. Ozdabia się nimi również elewacje budynku. Jeśli zdecydujesz się na płytki klinkierowe, pamiętaj, by wybrać ich rodzaj zgodnie z przeznaczeniem. 

Jeśli szukasz płytek na schody zewnętrzne, wybierz te przeznaczone na schody, jeśli z kolei na balkon, sprawdź klinkierowe płytki balkonowe Dekordia. Płytki klinkierowe różnią się parametrami w zależności od swojego przeznaczenia, dlatego tak ważne jest, by nie używać na zewnątrz płytek przeznaczonych do wnętrz i odwrotnie.

Comment here