Dekoracje

Lampki choinkowe, kurtyny świetlne i inne ozdoby świąteczne na okno – 6 propozycji!

Lampki choinkowe, kurtyny świetlne i inne ozdoby świąteczne na okno – 6 propozycji!

Obok choinki i wigilijnego stołu to właśnie okna są najczęściej upiększane na Święta Bożego Narodzenia. Umieszczone na nich dekoracje tworzą w końcu świąteczną atmosferę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. A jakie ozdoby warto wybrać, by uzyskać optymalny efekt? Podpowiadamy!

Kurtyny świetlne, świeczniki i lampki – co jest teraz w modzie?

Co jasne, dekoracje bożonarodzeniowe także ulegają różnym modom i trendom. Dlatego też, jeśli zależy nam na uzyskaniu naprawdę nieprzeciętnego efektu, to z całą pewnością powinniśmy zapoznać się z najnowszymi propozycjami designerów. W przypadku dekoracji na Święta już od kilku lat rządzi minimalizm i odwołania do stylu skandynawskiego. Oznacza to, że największym wzięciem cieszą się dość proste ozdoby o stonowanej kolorystyce, z reguły opartej na delikatnych barwach pastelowych. W tym miejscu warto jednak dodać, że modne są też elementy w mocnych i ciemnych kolorach, które mają za zadanie przełamywać delikatną biel i srebro. Z punktu widzenia oświetlenia spore znaczenie ma upowszechnienie technologii LED, która pozwala na tworzenie oszczędnych i niezwykle ciekawych lampek, kurtyn czy świeczników. Dodatkowo część z nich może być sterowana zdalnie, co daje dodatkowe możliwości aranżacyjne.

Najciekawsze ozdoby na okno i szybę – poznaj nasze propozycje!

Mówiąc o ozdabianiu okien, z reguły myślimy o dwóch typach ozdób. Pierwszym z nich są te, które stawia się na parapet, a drugim – dekoracje montowane do szyby bądź wiszące na framudze. Dlatego też przedstawiając nasze propozycje ciekawych ozdób, podzieliliśmy je na dwie kategorie.

Dekoracje świąteczne na parapet

  • Świecznik świąteczny LED – czyli klasyka dekoracji świątecznych w nowoczesnym wydaniu. Jego największą zaletą jest oczywiście brak problemów ze świecami, które trzeba zapalać, gasić, wymieniać i dbać, by przypadkiem nie zapaliły firanek. Nowoczesne świeczniki świąteczne mogą być też sterowane elektronicznie, co pozwala na łatwe sterowanie ich czasem świecenia.
  • Figurki bożonarodzeniowe – idealnie nadają się na parapet i z pewnością zwrócą uwagę dzieci. Można je kupić zarówno w wersji z wewnętrznym oświetleniem, jak i bez niego, a liczba dostępnych wzorów jest olbrzymia.
  • Naturalny stroik – leśny zapach nie musi pochodzić tylko od choinki. Zadanie to spełnić mogą też naturalne stroiki wykonane ze świerkowych gałązek. W ich centrum znaleźć się mogą z kolei ciekawe i niewypalające się świeczki LED.

Ozdoby bożonarodzeniowe na szybę

  • Kurtyny świetlne LED – mogą idealnie zastąpić lub uzupełnić klasyczne lampki świąteczne zewnętrzne. Ich zaletą jest możliwość stworzenia całej zasłony świetlnej w oknie, która będzie wprowadzać wspaniały klimat.
  • Podwieszany wianek adwentowy – to doskonały pomysł na centralną ozdobę w każdym oknie – lub też na drzwiach wejściowych. W przypadku długiego czasu ekspozycji warto kupić sztuczny wianek, który nie zgubi igieł czy innych naturalnych elementów.
  • Papierowe ozdoby DIY – są one niezwykle modne i zawiązują właśnie do stylu skandynawskiego. Co ważne, w ich przygotowaniu mogą też pomóc dzieci, co będzie dla nich wspaniałą zabawą.

Bożonarodzeniowe dekoracje okien – jakich błędów nie popełnić?

Aby uzyskać naprawdę ładny efekt, nie wystarczy jednak zakupienie samych ozdób. Potrzebny jest też odpowiedni pomysł na przystrojenie posiadanej przestrzeni. Niestety czasem o tym zapominamy, co kończy się uzyskaniem efektu odwrotnego do założonego. Aby uniknąć dekoracyjnych błędów, zadbać trzeba, by całość kompozycji była ze sobą spójna zarówno z punktu widzenia formy, jak i kolorystyki. Drugą ważną kwestią jest odpowiednie eksponowanie poszczególnych elementów danej kompozycji. Użycie zbyt dużej liczby ozdób sprawia, że będą się one wzajemnie przytłaczać. Ostatnim problemem związanym z dekorowaniem okien jest zadbanie o ich funkcję użytkową. Zbyt mocne przysłonięcie szyb ograniczy dostęp światła do wewnątrz pomieszczenia i dodatkowo spotęguje grudniową szarugę.

Bez wątpienia ozdoby na okno to doskonałe uzupełnienie innych dekoracji w domu i mieszkaniu. Dlatego też warto w nie zainwestować – lub też wykonać samemu razem z resztą rodziny!

Comment here