Dekoracje

Jakie oświetlenie do przedpokoju wybrać?

Jakie oświetlenie do przedpokoju wybrać?

Przedpokój to miejsce, które pełni przede wszystkim rolę przejściową w mieszkaniu lub domu, nie spędzamy więc tutaj zbyt dużo czasu, w związku z tym nie potrzebujemy mocnego natężenia światła. Z drugiej jednak strony, najczęściej znajdują się tutaj wejścia do wszystkich lub prawie wszystkich pomieszczeń – te ścieżki komunikacyjne nierzadko przecinają się, a zatem potrzebne jest oświetlenie, które zapewni odpowiednie bezpieczeństwo. Jakie zatem oświetlenie do przedpokoju będzie najlepsze?

Oświetlenie przedpokoju – na co zwrócić uwagę?

Nie masz pomysłu na zakup lamp do przedpokoju? Jak połączyć praktyczny a jednocześnie nowoczesny styl w oświetleniu pomieszczenia? Poznaj więcej produktów z kategorii oświetlenie w sklepie internetowym Łazienkaplus.pl.

Lampy do przedpokoju należy wybrać już na etapie projektu, uwzględniając jego kształt, wielkość oraz to czy znajduje się w nim okno. W przedpokojach kwadratowych i niewielkich sprawdzi się pojedyncze źródło światła, które będzie zamontowane na suficie lub też wbudowane w sufit podwieszany. Jeśli zaś nasz przedpokój jest wąskim i długim korytarzem, wówczas konieczne będzie zainstalowanie kilku źródeł światła. Mogą one zostać rozmieszczone w suficie bądź zamontowane w postaci listwy oświetleniowej na całej długości przedpokoju.

W wysokich i przestronnych przedpokojach idealnie sprawdzą się efektowne lampy wiszące oraz kinkiety. W podobny sposób do tematu powinniśmy podejść w przypadku starych kamienic.

Oświetlenie przedpokoju – sufitowe czy ścienne, klasyczne czy LED – które będzie najlepsze?

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o oświetlenie przedpokoju, jest LED. Daje ono nie tylko dużą swobodę aranżacyjną w tej kwestii, a zatem jest funkcjonalne, ale jest też energooszczędne, co jest niezwykle istotne. Oświetlenie ledowe może przybrać formę listwy bądź kilku oddzielnych punktów świetlnych, wbudowanych w sufit podwieszany lub na ścianie – zarówno w górnym, jak i dolnym jej odcinku.

W dużych przedpokojach lepiej sprawdzą się listy świetlne albo kilka punktów światła niż jedno, centralne źródło światła. Tradycyjna, wisząca lampa może wizualnie pomniejszyć tę przestrzeń, która z reguły i tak jest mała.

Optymalnym rozwiązaniem wydaje się zestawienie ze sobą kilku źródeł światła, wówczas główne sufitowe oświetlenie – ledowe lub halogenowe – uzupełnia się kinkietami ściennymi. Jeśli skierujemy je ku dołowi, to wizualnie podwyższymy nasz przedpokój, jeśli zaś światło z kinkietu skierujemy z pewnej odległości na ścianę, to nieco przestrzeń tę poszerzymy. Ciekawym pomysłem jest skierowanie wiązki światła na jakiś element znajdujący się w przedpokoju, np. na oryginalny wazon lub wiszący na ścianie obraz.

Oświetlenie lustra w przedpokoju

Aranżując oświetlenie w przedpokoju, nie zapominajmy o odpowiednim oświetleniu znajdującego się w nim lustra. Jeśli będzie ono służyła nam jedynie do szybkiego sprawdzenia jak wyglądamy przed wyjściem to z pewnością wystarczy rozproszone światło główne. Natomiast w sytuacji, gdy planujemy spędzać przed nim nieco więcej czasu, np. robiąc lub poprawiając makijaż, wówczas postawmy na lampy lub też kinkiety zamontowane po dwóch stronach jego ramy – dzięki temu zniwelujemy cienie, które wytwarza oświetlenie sufitowe. Zresztą oświetlenie lustra w przedpokoju to doskonały sposób na powiększenie oraz rozświetlenie przestrzeni.

Artykuł powstał przy udziale ekspertów sklepu z oświetleniem i wyposażeniem wnętrz – https://szykownydom.com/oferującego m.in. oświetlenie marek Azzardo, Zumaline oraz Italux.

Comment here