Konstrukcje wsporcze to ważny element każdej instalacji fotowoltaicznej. Od niej zależy, czy panele fotowoltaiczne będą odpowiednio funkcjonowały oraz czy będą odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Decydując się na zainstalowanie fotowoltaiki dla swojego domu lub firmy warto zaznajomić się z rodzajami konstrukcji fotowoltaicznych. Co warto wiedzieć o konstrukcjach wsporczych?
Konstrukcja wsporcza powinna być solidnym elementem, który oprze się siłą natury – opadom atmosferycznym, wiatrom i burzom. Szczególnie istotne jest to w przypadku systemów wsporczych dla instalacji fotowoltaicznych montowanych na gruncie lub dachach płaskich. W tych przypadkach konstrukcja wsporcza stanowi element, który zapewnia również odpowiedni kąt nachylenia paneli.
O konstrukcjach wsporczych więcej można dowiedzieć się na stronie Sunergo https://sunergo.pl/konstrukcje-wsporcze-panele-fotowoltaiczne/, która zapewnia profesjonalny dobór konstrukcji wsporczych pod instalacje fotowoltaiczne.
Z czego wykonana jest konstrukcja wsporcza?
Konstrukcje wsporcze – szczególnie te, które mocowane są do powierzchni gruntu lub fundamentów gruntowych – powinny być odpowiednio spasowane. Wyróżniamy konstrukcje wykonane zarówno z metali nierdzewnych, takich jak stal nierdzewna czy aluminium, konstrukcje wykonane ze stali ocynkowanej ogniowo i aluminium oraz połączeń ze stali nierdzewnej, a także konstrukcje wykonane w całości ze stali ocynkowanej ogniowo.
W przypadku instalacji konstrukcji wsporczej na dachu istotne jest również wybranie odpowiedniego mocowania instalacji do powierzchni dachu. Mocowanie do konstrukcji dachu może odbywać się przy pomocy specjalnych śrub. Wadą takiego systemu jest konieczność wykonania starannego uszczelnienia połączenia pomiędzy konstrukcją wsporczą, a powierzchnią dachu. Wykonywanie dodatkowych odwiertów nie jest konieczne w przypadku konstrukcji dociążanych. W przypadku tego typu systemów konieczne jest upewnienie się, że nasza konstrukcja dachowa posiada odpowiednią nośność – obciążenie może wynieść nawet 56 kg na jeden moduł PV. W przypadku konstrukcji samonośnych, nie jest wymagany dodatkowy balast o dużej wadze ani mocowanie bezpośrednio do dachu.
Fotowoltaika na gruncie a wytrzymałość konstrukcji wsporczej
Montaż fotowoltaiki na gruncie determinuje odpowiedni montaż konstrukcji wsporczej. Najtańsze i zarazem najpopularniejsze są systemy wbijane lub wkręcane. W montażu systemów wbijanych konieczne jest zastosowanie ok. 4-metrowych ocynkowanych profili, które wbijane są z ziemię przy pomocy specjalnych narzędzi. Warunkiem zastosowania tego rozwiązania jest odpowiednia nośność gruntu. W przypadku gruntu o niskiej nośności lepiej zastosować system oparty o profile wkręcane lub mocowane do betonowych fundamentów.
Wkręcane systemy konstrukcji wsporczych lepiej radzą sobie z gruntami o niskiej nośności, ale również wymagają zagospodarowania przestrzeni na dużej głębokości. Nie wymagają tego systemy mocowane do fundamentów, dlatego lepiej się na nie zdecydować w przypadku nie chcemy narażać infrastruktury podziemnej otaczającej nasz budynek. Ten typ instalacji fotowoltaicznych sprawdza się również na gruntach o niskiej nośności.
Istnieje jeszcze jeden typ konstrukcji wsporczych montowanych na gruncie. Jest to również system dociążany, który nie wymaga mocowania do fundamentów, ani przytwierdzania bezpośrednio do powierzchni gruntu. System samonośny – bo o nim mowa – ma swoje zastosowanie szczególnie w przypadku małych instalacji, których dociążenie nie będzie stanowiło trudności. Aby dowiedzieć się więcej, skorzystaj z porad dostępnych na stronie Sunergo.
Konstrukcje wsporcze – znajdź odpowiednie rozwiązanie
Dopasowanie odpowiedniej konstrukcji wsporczej wymaga przeprowadzenia dokładnych oględzin miejsca, w którym będzie znajdować się instalacja. Dla każdego rodzaju dachu lub nawet rodzaju podłoża, odpowiednia konstrukcja wsporcza będzie wyglądała nieco inaczej. Z racji tego, że jest to kluczowy element podczas montażu fotowoltaiki, ich dobór jest bardzo ważny.
Comment here