Porady

Jak wyposażyć profesjonalną stolarnię?

Jak wyposażyć profesjonalną stolarnię

Stolarka jest trudna i wymagająca, ale należy do zawodów przynoszących ogromną satysfakcję. Wspaniale jest patrzeć jak surowe drewno zamienia się w przedmioty użytkowe lub dekoracyjne. Do pracy z drewnem, niewątpliwie potrzeba serca i talentu. A czego potrzebuje taki utalentowany stolarz? Oczywiście profesjonalnego warsztatu stolarskiego z odpowiednim wyposażeniem w sprzęty dobrej jakości.

 Stolarz – brzmi dumnie

„Dłubanie w drewnie” to profesja z wielowiekową historią. Niezależnie od rozwoju technologii i zmian w metodach produkcji, wciąż budzi podziw i szacunek. Dobry stolarz jest dokładny i praktyczny, ale także ma w sobie cechy artysty i wizjonera. Rzemieślnik tej branży powinien wykazywać się wszechstronną wiedzą – znać rodzaje drewna, ich właściwości, a także metody obróbki i łączenia poszczególnych elementów. Dobry stolarz wie jak ważne są odpowiednie maszyny oraz ich jakość. Wyposażenie profesjonalnej stolarni to podstawa.

Praca z drewnem i jej rodzaje

Prace stolarskie obejmują całą gamę wyrobów i usług. Należą do nich: obróbka skrawaniem, tworzenie i renowacja mebli, a także montaże, remonty, modernizacje w ramach stolarki budowlanej i otworowej. Zawody związane z tą branżą to stolarstwo budowlane i meblowe, związane też z meblami artystycznymi i wzorcowymi oraz stolarstwo galanterii drzewnej, a także modelarstwo, w tym modelarstwo instrumentów muzycznych. Charakter danej pracy podpowie jak wyposażyć profesjonalną stolarnię. Maszyny stolarskie różnią się od siebie budową, w zależności od przeznaczenia. Na przykład piła wrzecionowa posłuży do obróbki podstawowej, a do wykończenia i zdobień – frezarka do drewna.

Stolarkę można podzielić na:

 • otworową, związaną z produkcją okien, drzwi i witraży
 • budowlaną, obejmująca wyroby budowlane z drewna, takie jak okna, drzwi, schody, balustrady itp.
 • meblową, zajmującą się wyrobem mebli

 Profesjonalna stolarnia – od czego zacząć?

Wybór miejsca i wyposażenie profesjonalnej stolarni zaczynamy, przede wszystkim od dokładnego planu. Należy w nim uwzględnić, jakim rodzajem stolarki chcemy się zająć. Inaczej można wyposażyć np. stolarnię obrabiającą płyty, a inaczej stolarnię specjalizującą się w obróbce drewna. Wybierając odpowiednie miejsce, trzeba wziąć pod uwagę metraż i funkcjonalność pomieszczenia. Wszystko zależy od tego, czy planujemy zajmować się stolarką profesjonalną na większą skalę, czy będą to drobne prace hobbistycznie, np., modelarstwo.

Wyposażenie profesjonalnej stolarni – gdzie zrobić zakupy?

Każdy rodzaj prac stolarskich wymaga odpowiedniego wyposażenia warsztatu. Profesjonalny sprzęt to wysoka jakość wyrobów, niezależnie od ich przeznaczenia. Szeroki asortyment maszyn skierowany jest do każdego stolarza, bez względu na to, czy prowadzi profesjonalny warsztat, czy stolarkę traktuje hobbistycznie. Maszyny do drewna dostępne w tym miejscu to, między innymi frezarki do drewna, wyrówniarki, pilarki taśmowe, szlifierki, tokarki, piły do cięcia drewna o różnej mocy, wydajne urządzenia odciągowe, szczotkarko-polerki, wyrzynarki stołowe i wiele innych. Ponadto w asortymencie znajdziemy też meble stolarskie, np. stół do szlifierki, a także przydatne pomoce, takie jak szafki, półki, stojaki itp.

Maszyny do drewna - kup online na JP-Tech

Na liście wyposażenia stolarni powinny znaleźć się

 • piły – formatówka, grubościówka, taśmowa,
 • tokarka,
 • urządzenia odciągowe do wiórów,
 • frezarka,
 • ukośnica,
 • wiertarka kolumnowa,
 • szlifierka taśmowa.

Do drobnych prac i mniejszych montaży mogą przydać się

 • wiertarko-wkrętarka,
 • szlifierka kątowa i oscylacyjna,
 • pilarka ręczna,
 • multiszlifierka,
 • mini szlifierka wysokoobrotowa,
 • wyrzynarka włosowa.

Ponadto akcesoria uzupełniające: ściski stolarskie, papiery ścierne, strugi, dłuta, młotki itp.

Gdzie znaleźć profesjonalną frezarkę?

Frezarka jest jedną z podstawowych maszyn do drewna, jakie powinny stanowić wyposażenie profesjonalnej stolarni. Frezarki do drewna i czopiarki wykorzystuje się do obróbki drewna w mniejszych i większych warsztatach oraz dużych zakładach stolarskich. Warto wyposażyć się w profesjonalną frezarkę znanej i sprawdzonej firmy, która cieszy się zaufaniem klientów. Takie frezarki i czopiarki oferuje https://jptech-maszyny.pl/frezarki-czopiarki-do-drewna. Maszyny dostępne w ofercie cechuje solidne wykonanie i łatwość obsługi. Poza tym zapewniają bezpieczeństwo użytkowania, są precyzyjne i funkcjonalne. Asortyment posiada różne rodzaje frezarek, między innymi stołowe, dolnowrzecionowe, z przechylnym wrzecionem,  z aluminiowym wózkiem, z żeliwnym stołem roboczym itp.

Duży wybór maszyn do drewna to nie wszystko. Bardzo ważna jest również pomoc i wsparcie w  wyposażeniu profesjonalnej stolarni. W miejscach takich, jak internetowy sklep z narzędziami JP-Tech, spotkamy się z fachowym doradztwem w zakresie różnego rodzaju prac.

Comment here