Porady

Jakie występują rodzaje donic ogrodowych?

Jakie występują rodzaje donic ogrodowych

Wybór odpowiedniej donicy ogrodowej to kłopotliwa kwestia. Pełni ona funkcje nie tylko dekoracyjne, ale także wpływa na wzrost rośliny. Jakie rodzaje donic ogrodowych możemy wyróżnić? Czym charakteryzują się poszczególne z nich? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Donice wykonane z tworzywa sztucznego

Największą popularnością cieszą się donice ogrodowe wykonane z tworzywa sztucznego. Ich cechą charakterystyczną jest stosunkowo niska cena, która zachęca do dokonania zakupu. Dużą zaletą jest łatwa konserwacja, różnorodność kształtów i szeroki wybór co do kolorów. W plastikowych egzemplarzach bez większych problemów jesteśmy w stanie wykonać niezbędne otwory. Donice ogrodowe z tworzywa sztucznego są lekkie, w konsekwencji ich transport nie jest problematyczny. W przypadku wyższych egzemplarzy warto zainwestować w dodatkowe obciążenie. Modele z plastiku interesująco prezentują się pod względem wizualnym. Możliwe jest nałożenie dodatkowych osłonek ozdobnych.

Donice gliniane

Donice ogrodowe wykonane z gliny są uznawane za najbardziej odpowiednie dla roślin. Dzieje się tak, bowiem porowata struktura sprawia, że powietrze przepuszczane jest do korzeni. Co ciekawe, moda na tego rodzaju doniczki powraca. Coraz częstszym zjawiskiem jest produkcja takich egzemplarzy, które wyglądają na wiekowe. Jest to świetny sposób na podkreślenie atrakcyjnego wyglądu roślin. Donice ogrodowe gliniane można spotkać w ogrodach wzorowanych na angielskich lub śródziemnomorskich.

Donice drewniane

Na donice ogrodowe drewniane warto postawić, jeśli w ogrodzie znaleźć można wiele innych elementów, które także wykonane są z tego typu materiałów. Drewno uznawane jest za ekologiczne, jednocześnie nadaje otoczeniu naturalności. Pamiętajmy jednak, ze wymaga regularnej konserwacji, a liczba form jest ograniczona.

Pozostałe rodzaje donic ogrodowych

Istnieją także inne rodzaje donic ogrodowych, które wykorzystywane są stosunkowo często. Przykładem są chociażby szklane modele. Alternatywnym rozwiązaniem są egzemplarze metalowe, które w sposób szczególny zalecane są do nowoczesnych balkonów i tarasów. Warto wspomnieć o donicach betonowych, które zauważyć można często w przestrzeni publicznej- charakteryzują się stabilnością i ponadprzeciętną wytrzymałością. Ostatnim rodzajem są donice gabionowe- jest to szkielet z drutu, w którym to umieszcza się doniczki właściwie. 

Comment here