Łazienka

Jakie płytki do łazienki wybrać?

Jakie płytki do łazienki wybrać?

Remontujesz lub wykańczasz łazienkę i zastanawiasz się, co zamontować na ścianach i podłodze? Wybór konkretnych płytek to niełatwe zadanie, ale z poniższym poradnikiem z pewnością uda Ci się wybrać odpowiedni produkt.

Materiał wykonania

Ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest materiał wykonania płytek. Największą popularnością cieszą się płytki ceramiczne, które w zależności od sposobu wypalania i użytego surowca dzielą się na: gres, terakotę, glazurę i cotto. Glazura dobrej marki, np. hiszpańskiego producenta Roca, którą znajdziesz w sklepie https://www.carrea.pl/producenci/roca-40, to lekkie i względnie cienkie płytki, które są idealne jako wykończenie ścian i podłóg. Wypalany w wysokiej temperaturze gres cechuje się dobrą wytrzymałością. Może być stosowany zarówno na ścianach, jak i podłodze. Wyróżnia się efektownym wyglądem, ale niestety zwykle też dość wysoką ceną. Terakota to z kolei płytki wykonane z oczyszczonej gliny, które najlepiej wyglądają na podłodze. Cotto to kafle z masy klinkierowej, o nieregularnej, porowatej powierzchni, które dodają rustykalnego stylu wnętrzom. Mogą być montowane na ogrzewaniu podłogowych, ponieważ dobrze akumulują ciepło.

Wielkość płytek

Wybierając płytki Roca lub innej sprawdzonej marki, weź też pod uwagę wielkość kafli. Rozmiar ma istotne znaczenie dla ostatecznego efektu wykończenia. Niewielkie kostki i dekory świetnie nadają się do wykończenia wanny. Formaty przekraczające 1 metr są szczególnie polecane do dużych łazienek, a kwadratowe i prostokątne płytki o standardowych wymiarach wynoszących od 10 do 50 cm to rozwiązanie do każdego wnętrza. Pamiętaj przy tym, że wielkość kafli ma znaczenie nie tylko ozdobne, ale też praktyczne – małe płytki to dużo fug, które są podatne na zanieczyszczenia i których sprzątanie jest pracochłonnym zadaniem.

Wzory i kolorystyka

A jaki kolor płytek Roca bądź innego producenta wybrać? Decydując się na konkretną barwę bądź wzór, weź pod uwagę nie tylko estetykę produktu. Pamiętaj, że jasne płytki dają wrażenie czystości i przestrzeni, co sprawia, że świetnie sprawdzą się w niewielkich łazienkach, gdzie mogą optycznie powiększyć przestrzeń. Płytki ciemne nie odbijają tak łatwo światła, co sprawia, że mogą nieco zaciemniać przestrzeń i optycznie pomniejszać pomieszczenie. Jeśli chcesz wnieść do łazienki nieco koloru i energii, wybierz płytki w intensywnych barwach. Kafle te sprawdzą się jako dopełnienie bazowych płytek w stonowanych barwach. Jeśli chodzi o wzory, to najpopularniejszym motywem na płytkach są kwiaty, liście i motywy geometryczne.

Comment here