Salon i sypialnia

Jaki rodzaj dywanu wybrać, aby nienagannie się prezentował?

Jaki rodzaj dywanu wybrać, aby nienagannie się prezentował?

Wybór najodpowiedniejszego pokrycia naszych podłóg w salonie wbrew pozorom nie jest sprawą łatwą w realizacji. Na każdym etapie wyboru skonfrontujemy się z istotnymi problemami, które będą spędzać nam sen z powiek. W zależności od charakterystyki naszej posadzki, a także innych części składowych naszego mieszkania, dobry dywan do salonu będzie odznaczał się zmiennymi cechami, o których nieco szerzej dowiesz się poniżej.

Jaki rodzaj dywanu wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania i dobrze komponował się w naszym mieszkaniu? Jak dobrać dywan do salonu? Z czego powinien być zrobiony?

Dywan do salonu z materiału sztucznego czy naturalnego? Zdania są podzielone

Zwolenników dywanów wykonanych z materiałów naturalnych jest niemalże tyle samo, co amatorów ich syntetycznych wersji. Oba rodzaje pokryć podłóg posiadają pewne zalety, które będą istotne w doborze odpowiedniego produktu do naszego salonu.

Jaki rodzaj dywanu wybrać – syntetyczny czy naturalny?

Dywan do salonu z włókien naturalnych będzie wykonany w całości z surowców pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Mowa tutaj np. o wiskozie, czyli celulozie poddanej procesowi obróbki, czy wełnie, pozyskiwanej od zwierząt posiadających gęstą okrywę włosową. Ten typ dywanów będzie prezentować się najlepiej i najbardziej okazale na posadzce naszego mieszkania. Lśniące włosie i gęsta runa dywanu to zasługa właśnie naturalnych składników, z jakich wykonany jest produkt. Niestety, najlepsze gatunkowo dywany naturalne są znacznie droższe, niż ich syntetyczne odpowiedniki.

Dywan do salonu - z jakiego materiału

Warto także pamiętać, że nasi domownicy mogą być uczuleni na niektóre składniki dywanów naturalnych – zawsze należy przeczytać opis dywanu, który określa jego skład i sposób użytkowania, aby się nie rozczarować. Problem alergii znika, kiedy zdecydujemy się na wybór dywanu stworzonego z surowców sztucznych.

Dywan do salonu z włókien syntetycznych będzie znacznie bardziej wytrzymały, ze względu na trwałość sztucznych włókien, zastosowanych do wytworzenia tego elementu wyposażenia salonu. W odróżnieniu do dywanów naturalnych, te sztuczne mogą być bardziej problematyczne dla środowiska i mniej ekologiczne. Dywan z włókien sztucznych będzie nadawał się wszędzie tam, gdzie bawią się dzieci – wytrzyma on znacznie więcej zabaw i igraszek, niż bardziej delikatny dywan z naturalnym włosiem.

Dywan do salonu i jego barwy. Od bieli do czerwieni

Na polskim rynku spotkamy dywany w różnych barwach, wzorach, kształtach i rozmiarach. Można powiedzieć, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na „czoło peletonu” wychodzą stonowane wersje dywanów, które sprawdzą się zarówno w mieszkaniu urządzonym w stylu klasycznym, jak i minimalistycznym. Największym „wzięciem” cieszą się dywany w jasnych wersjach kolorystycznych, np. biały dywan. W związku z tym będzie to najodpowiedniejszy wybór dla salonów, które nie imponują wielkością i w których łatwo o bałagan – dywan w jasnej kolorystyce dobrze odnajdzie się w takim klimacie, ponieważ nie będzie dominował i przytłaczał.

Wybierając dywan szary, niemalże tak samo popularny jak biały, warto pamiętać o tym, aby umeblowanie było w nieco żywszych kolorach. Przytłaczająca szarość nie będzie czymś dobrym i szybko spowoduje znudzenie takim wystrojem salonu. Do szarości pasować będą elementy czerwieni – i odwrotnie.

Modne kolory dywanów do salonu

Czerwony dywan i szary wystrój to całkiem ciekawy sposób na zaaranżowanie wystroju naszego salonu. Dla osób lubiących naturę, przyrodę i roślinność poleca się dywan zielony. Jeśli tylko będzie dobrze współgrać z meblami i wyposażeniem salonu, to nada mu niespotykanej świeżości i pozytywnego wydźwięku. Kto bowiem nie lubi barwy zielonej, która uspokaja, wycisza i powoduje pozytywne skojarzenia?

Unikać powinniśmy jaskrawych kolorów dywanów, które rozpraszają naszą uwagę, powodują roztargnienie i wprowadzają niepotrzebny chaos. Kluczem do sukcesu będzie zatem manewrowanie wokół stonowanych, klasycznych kolorów.

Jaki rodzaj dywanu wybrać – cztery style warte uwagi

Dywan powinien być przede wszystkim odpowiednio dopasowany do wnętrza. Nic nie psuje dobrej aranżacji salonu, jak nieodpowiednie, nie pasujące elementy składowe, takie jak właśnie pokrycie powierzchni podłóg. Gęste włosie, naturalny wygląd i zwięzła struktura runa – to cechy jakimi dysponuje dywan shaggy, niezwykle rozchwytywany typ dywanu.

Sprawdzi się on w średniej wielkości salonach, które są zaaranżowane w spokojnym, tradycyjnym stylu. Dywan ze sznurka wpisze się natomiast w styl klasyczny, w którym dominować będą masywne komody i toporne stoły. Choć nie tylko – bo będzie dobrym rozwiązaniem jako swoista podstawka pod okrągły stolik czy jako ciekawa ozdoba w środkowej części salonu. Dywan skandynawski to minimalistyczny wybór dla osób, które cenią sobie elegancję i brak ekstrawagancji. Najczęściej spotkamy wersje dwu kolorystyczne – dominujący ciemny kolor runa i jaśniejsze wzorki na powierzchni. Dywan pluszowy to nie tylko fanaberia dla najmłodszych.

Jaki rodzaj dywanu wybrać

Co najciekawsze – jest to jeden z najbardziej wyszukanych i eleganckich typów dywanów do salonu. Grube, gęste włosie, zmieniające swój kształt pod wpływem chodzenia, niezwykle miłe włókna, przypominające futro niedźwiedzia, sprawiają, że dywan pluszowy jest najbardziej komfortowy w użytkowaniu.

Comment here