Kuchnia

Jaką płytę gazową wybrać? Krótki poradnik

Jaką płytę gazową wybrać? Krótki poradnik

Płyta gazowa należy obecnie do najbardziej istotnych urządzeń w wyposażeniu kuchni. Na rynku dostępnych jest jednak tak dużo modeli różnych producentów, że możesz nie wiedzieć jaką płytę gazową wybrać. Powinieneś zapoznać się z istotnymi kwestiami, które trzeba wziąć pod uwagę przy dokonaniu ostatecznego wyboru? Zatem jaką płytę gazową wybrać?

Jakie wyróżniamy obecnie rodzaje płyt gazowych?

płyta gazowa szklana

urządzenie może ci bardzo przypominać płytę indukcyjną. Producenci przykryli jednak palniki dodatkową warstwą. W ten sposób będziesz miał łatwiejsze zadanie w kwestii utrzymania właściwej czystości.

płyta gazowa solgaz

płyta gazowa emaliowana

urządzenie wyróżnia się na rynku niską ceną, jednak do jego wad należy zaliczyć fakt, że nie jest bardzo trwałe. Wśród atutów trzeba jeszcze wymienić łatwą pielęgnację. Nie będziesz miał żadnych problemów z usunięciem zabrudzeń z powierzchni produktu.

płyta gazowa żeliwna

produkt składa się z żeliwnego rusztu, a także stalowej płyty. Musisz jednak wiedzieć, że materiały, z których zostało zrobione urządzenie są tak trwałe, że zapewnią bardzo długi czas efektywnej eksploatacji bez jakiejkolwiek utraty funkcjonalności oraz estetyki.

płyta gazowa stalowa

produkt możesz kupić w stosunkowo niskiej cenie. Ponadto urządzenie charakteryzuje się dużą odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Jakie możemy wyróżnić rodzaje palników i rusztu w płytach gazowych?

Płyta gazowa palniki to kolejny aspekt, jaki koniecznie musisz wziąć pod uwagę podczas dokonywania ostatecznego wyboru. Pamiętaj, że klasyczne urządzenia wykorzystywane na potrzeby niewielkiego gospodarstwa domowego wyposażone są w cztery palniki. W przypadku, gdy będziesz potrzebował bardziej wymagającego produktu, powinieneś zdecydować się na płytę gazową posiadającą pięć palników.

Płyta gazowa ruszt jest najczęściej żeliwny albo emaliowany. Zaletą pierwszego będzie trwałość, a drugiego łatwe utrzymanie w czystości.

Najbardziej istotne funkcje płyty gazowej

W trakcie dokonywania wyboru musisz uwzględnić funkcje płyty gazowej. Klasyczna płyta gazowa powinna przede wszystkim posiadać zintegrowaną zapalarkę. W ten sposób nie będziesz musiał szukać zapałek, gdy będziesz chciał skorzystać z produktu. Istotną funkcją jest także zabezpieczenie przed dziećmi. Specjalna blokada znajdująca się na pokrętłach uniemożliwi twoim dzieciom na przypadkowe odkręcenie.

Sprawdź także czy producent wyposażył urządzenie w automatyczne odcięcie gazu. W sytuacji, gdy palnik przez przypadek zostanie zalany albo płomień zgaśnie, płomień gazu będzie błyskawicznie odcięty.

W przypadku płyty gazowej pod szkłem warto zwrócić uwagę na panel sterowania, który na bieżąco będzie informował o stanie płyty np. czy palniki wciąż są ciepłe po gotowaniu. Systemy zabezpieczające czy timer, który pozwoli na ustawienie czasu działania wybranego palnika.

Wymiary płyty gazowej

Wymiary płyty gazowej, w którą będziesz się zaopatrywał powinny być przede wszystkim dostosowane do wielkości kuchni jaką dysponujesz. Na tej podstawie będziesz mógł wybrać model, który nie zajmie całej powierzchni blatu. Obecnie na rynku znaleźć można produktu małe np. 2 palnikowe po duże płyty 4, 5 lub więcej palnikowe.

Zastanawiasz się jaki wybrać kształt płyty gazowej? Obecnie na rynku przeważają modele prostokątne i kwadratowe. Oczywiście możesz znaleźć także urządzenie o niestandardowym kształcie.

Jakie cechy posiada nowoczesna płyta gazowa?

Nowoczesna płyta gazowa wyróżnia się na tle innych produktów przede wszystkim designem. Urządzenie tego rodzaju będziesz bowiem wstanie skomponować praktycznie z każdą kuchnią. Kolejnym atutem nowoczesnych płyt głównych jest maksymalne bezpieczeństwo podczas korzystania. Producenci wyposażyli bowiem palniki w indywidualne systemy uruchamiania płomienia czy kontrolę procesu spalania gazu.

płyta gazowa bez płomieni optima

Decydując się na nowoczesny produkt będziesz mógł oszczędzać. Musisz być świadomy, że tego rodzaju urządzenie zużywają nawet 50% mniej gazu niż tradycyjne kuchenki.

Płyta gazowa bez płomieni OPTIMA

Do nowoczesnych urządzeń zaliczana jest płyta gazowa bez płomieni OPTIMA. Produkt posiada bowiem wszystkie wymienione wyżej cechy. Urządzenie nie tylko spełnia najważniejsze funkcje, ale również możesz czuć się bezpiecznie podczas codziennego korzystania niego. Powinieneś przed ostatecznym podjęciem decyzji o zakupie tego produktu zobaczyć to wideo

Comment here