OgródPorady

Jak zrobić wędzarnie z beczki metalowej?

Wędzarnia z beczki

Wędzenie wędlin w domowym zaciszu zdobywa coraz większą popularność. Najczęstszym wyborem jest wędzarnia z beczki metalowej, dlatego warto zapoznać się z zasadami jej budowania. Beczka na wędzarnie to najtańszy i najłatwiejszy sposób na pyszne, domowe wędliny. Czy wędzarnia z beczki po oleju to dobry pomysł? Jaka beczka do wędzenia sprawdzi się najlepiej?

Wędzarnia z beczek – jaką beczkę wybrać?

Wędzie jest jednym z najstarszych sposobów na przygotowanie i konserwowanie żywności. Wędzić można nie tylko wędliny, ale również sery, ryby czy kiełbasy. W celu zbudowania własnej wędzarni, wystarczy posiadać metalową beczkę oraz kawałek metalowej rury, która pozwoli na spływanie dymu z komina do wędzarni. Najlepszym miejscem na montaż wędzarni jest odległy od zabudowań kąt w ogrodzie, dzięki czemu powstały dym nie będzie przeszkadzał sąsiadom czy rodzinie.

Do wykonania prostej wędzarni wystarczy metalowa beczka – ocynkowana lub stalowa, która nie jest pomalowana w środku. Najważniejsze, aby była ona pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, takich jak resztki oleju, bitumu czy farby, które po podgrzaniu mogą wydzielać toksyczne związki. Odpowiednią beczkę możemy kupić bardzo tanio na złomie lub, jeśli zależy nam na nowym produkcie, możemy zamówić gotową beczkę do wędzenia, wyposażoną w uchwyty do przenoszenia, pokrywkę oraz poprzeczki do zawieszania produktów spożywczych.

Poprzeczki mogą być także metalowymi prętami lub wąskimi listewkami drewnianymi. Jako palenisko może służyć oddzielna metalowa komora wyposażona w otwór na rurę dymną. Można wykonać je także w starym zbiorniku na wodę hydroforową.

Wędzarnia z beczki – jak ją zbudować?

Do wędzenia produktów spożywczych niezbędny jest dym, ale nie ogień. Podstawowe składniki domowej wędzarni to:

  • beczka,
  • komin,
  • rura.

Wykonanie konstrukcji należy rozpocząć od zrobienia małego wykopu w kształcie koła o średnicy mniejszej niż średnica samej beczki. Wykonany otwór powinien umożliwiać swobodne przejście rury, która tworzy przewód dymowy pod wędzarnią. Kolejnym krokiem jest wykonanie wykopu prostego na szerokość 30-40 cm i głębokość 20-30 cm. Powinien być on lekko nachylony w kierunku komory spalania. Obniżyć go można o 30-40 cm w celu zamontowania gotowego paleniska lub umieszczenia kłody drewna.

Do wykopu należy włożyć metalową rurę, która pełnić będzie funkcję przewodu dymowego, a następnie połączyć komin z wędzarnią. Jeżeli nie posiadamy rur, wykop powinien być zamknięty od góry oraz przykryty deskami i blachą, a jego boki powinny być zasypane ziemią, aby zapobiec ulatnianiu się dymu.

Wędzarnia wykonana z beczki metalowej może być także konstrukcją naziemną, zwykle mocno ze sobą zespawaną. W takim przypadku beczkę umieszcza się na podwyższeniu, na betonowych nóżkach. Od dołu znajduje się przyspawana metalowa rura połączona z drugiej strony z piecem, który wykonany jest z mniejszego metalowego zbiornika.

Jakie drewno wybrać do wędzarni?

Do wędzenia najlepiej wybrać drewno liściaste. Najczęstszym wyborem jest buk, brzoza lub olcha. Drewno drzew owocowych, takich jak wiśnia, śliwka czy gruszka jest niezwykle popularne ze względu na wydzielany aromatyczny dym. Niektóre wędliny odymia się również jałowcem.

Jak należy wędzić na gorąco i na zimno?

Najczęściej proces wędzenia przebiega w kilku krokach:

  • rozpalenie ogniska i rozgrzanie wędzarni – palić należy suchym drewnem, aby osiągnąć jak najwięcej żaru, jednak nie wolno dopuścić do pojawienia się ognia w wędzarni. Kiedy beczka się nagrzeje, można zawiesić w niej produkty spożywcze do wędzenia,
  • mięso lub ryby należy osuszyć gorącym dymem bez przykrywania przez ok. 60 minut w otwartej wędzarni. Temperatura dymu wynosić powinna ok. 50 °C,
  • po osuszeniu można przejść do wędzenia, w temperaturze 55-60 °C. Wędzarnię należy przykryć pokrywką, kocem oraz kilkoma warstwami grubszej tkaniny, aby utrzymać gorący dym. Nad żarem trzeba umieścić mokre drewno, dzięki któremu wytworzymy dużo dymu. Czas wędzenia zależy od rodzaju wędliny, kiełbasy oraz sera, jego wielkości, a także efektu, jaki chcemy osiągnąć. Wędzenie zajmuje ok. 2-3 godziny, jednak są miłośnicy powolnego wędzenia, którzy czynność tę wykonuję nawet 8-10 godzin,
  • inny sposób to wędzenie na zimno, które odbywa się w niższej temperaturze – ok. 20-30 °C. Trwać ono może wiele dni, po 2-3 godziny dziennie.

Comment here