KuchniaSalon i sypialnia

Jak wybrać stół do domu – przydatne wskazówki

Jak wybrać stół do domu

Jak wybrać stół do domu to jedno z najczęstszych pytań, które zadajemy sobie, kiedy urządzamy nowe mieszkanie lub planujemy przemeblowanie. To ważna kwestia, ponieważ stół stanowi serce naszego domu – salonu, kuchni czy jadalni. Przy stole jemy codzienne obiady z rodziną, spędzamy przyjemne wieczory z przyjaciółmi, a zdarza się, że nawet pracujemy. Ten uniwersalny mebel powinien być zatem dopasowany do naszych potrzeb, ale również do wymiarów i stylu naszego domu. W tym krótkim tekście postaramy się podpowiedzieć, jak wybrać stół do domu.

Jak wybrać stół do domu

Stół do domu to mebel, który będzie nam służyć właściwie każdego dnia. Dlatego tak ważny jest wybór właściwego stołu, który spełni nie tylko nasze oczekiwania estetyczne, ale zapewni wygodną konsumpcję, spotkania towarzyskie, pracę, zabawę, a bywa, że nawet naukę.

Stół do domu to poważna decyzja podejmowana przeważnie raz na kilkanaście lat. Warto już przed zakupem zastanowić się, jakie zadania ma spełniać stół w naszym domu. Zastanówmy się, w jakim pomieszczeniu stanie, z jakiego materiału będzie wykonany i w jakim stylu. Określenie tych warunków pozwoli nam zawęzić obszar poszukiwań nowego stołu.

Ile miejsca potrzeba na stół z krzesłami

Zanim stół z krzesłami pojawi się w naszym wnętrzu, pomyślmy, ile osób będzie przy nim przeważnie siedziało. Weźmy pod uwagę codzienną, standardową sytuację. Na specjalne okoliczności, trafionym zakupem będzie stół rozkładany, które na co dzień nie zajmuje wiele miejsca, ale po rozłożeniu daje naprawdę spore możliwości przyjmowania gości.

Stół z krzesłami to praktyczne rozwiązanie, bo nie musimy szukać na rynku krzeseł pasujących do naszego stołu. W komplecie zyskujemy meble świetnie dopracowane pod względem wielkości, ergonomii oraz spójny styl, co jest niezwykle ważne dla ogólnego wyglądu naszych pomieszczeń.

Jeśli dysponujemy przestronnymi, rozległymi pomieszczeniami, duży prostokątny stół z krzesłami będzie odpowiednim wyborem. W przypadku nieco mniejszych powierzchni, możemy się zdecydować na skromniejsze wymiarowo stoły kwadratowe lub okrągłe, które zapewniają każdemu z siedzących podobną ilość miejsca. Wspomniane stoły na planie kwadratu lub koła, mogą również stanowić ciekawe wypełnienie przestrzeni w dużych salonach, gdzie chcemy zagospodarować poszczególne strefy.

Czym kierować się przy wyborze stołu

Pamiętajmy, że stół do domu może stanowić centralny punkt pomieszczenia, który zrobi wrażenie na gościach, a na co dzień będzie cieszył nasze oczy. W przypadku stołu nie warto iść na kompromisy, to powinien być mebel trwały, elegancki i oryginalny, który nada naszemu domowi wyjątkowego blasku. Jak połączyć te cechy?

Stół do domu to zakup na lata. Nie może być tu zatem miejsca na przypadek. Starajmy się dopasować stół do stylu, w jakim utrzymany jest nasz dom lub mieszkanie. Oczywiście, mieszanie stylów też jest dopuszczalne, ale to zadanie dla znawców. Aby nie popełnić błędu, generalnie powinno się zachować pewien dominujący styl; wówczas wnętrze wygląda na przemyślane i gustowne. Poza tym, konsekwencja wzornicza podkreśla charakter gospodarza.

Stół dopasowany do wnętrza – harmonia i elegancja

Stół do domu powinien współgrać z wystrojem całego wnętrza. Jakie mamy możliwości? Najważniejsze cechy poszczególnych stylów są ściśle określone i można je rozpoznać po charakterystycznych bryłach, materiałach i wzornictwie. Jeśli cenimy prostotę i regularne linie, z pewnością trafnym wyborem będą stoły w stylu nowoczesnym. Odznacza się on minimalizmem i trwałymi materiałami.

Stół z krzesłami może być również zbudowany w stylu klasycznym. Nawiązuje on do mebli z poprzednich epok, chociaż są to raczej inspiracje, niż kopiowanie rozwiązań z przeszłości. Meble klasyczne zachwycają tradycyjną sylwetką i mają znacznie więcej efektownych przetłoczeń, zaokrąglonych krawędzi i stylowo ukształtowanych nóg niż meble współczesne. Wszystkie te elementy dodają klasycznym stołom elegancji i szyku.

Stół z materiałów wysokiej jakości – trwałość i niezawodność na lata

Jak wybrać stół do domu to nie tylko dylemat związany z wielkością i stylem mebla. Często zastanawiamy się również, z czego powinien być wykonany nasz wymarzony stół do domu. Warto zastanowić się, czy stół będzie rzeczywiście intensywnie używany, a może będzie wykorzystywany raczej okazjonalnie.

Ponadczasowym materiałem jest drewno, stosowane do produkcji mebli od stuleci. Jest ono trwałe i pięknie się prezentuje, nadając pomieszczeniom naturalności i ciepła. Stół z krzesłami wykonany z drewna będzie się odznaczał solidnością i stabilnością. Wiele współczesnym mebli jest produkowanych z drewna, płyty meblowej z elementami drewnianymi lub z płyt pokrytych fornirem drewnianym. Wszystkie te warianty materiałowe mają swoje wady i zalety. Dlatego przed zakupem warto ustalić, na czym nam zależy.

W jakim kolorze stół?

Na zakończenie wspomnijmy jeszcze o kolorach. Stół do domu o różnych odcieniach może zmienić nasze otoczenie i wpłynąć na klimat wnętrza. Pamiętajmy, że ciemne kolory dodają wnętrzom wyrafinowania i elegancji. Potrafią również być wyrazistym kontrastem dla jaśniejszych ścian, co powoduje, że pomieszczenie nabiera zdecydowanego charakteru. Z kolei jasne barwy optycznie powiększają pomieszczenie, nadają otoczeniu energii i nowoczesności, ponieważ jasne kolory są najczęściej kojarzone z nowoczesną estetyką.

Materiał partnera.

Comment here