Porady

Jak wybrać drzwi do wnętrza?

Jak wybrać drzwi do wnętrza?

Drzwi mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa domowników, poczucia prywatności i ciepła w pomieszczeniach. Coraz częściej zwraca się uwagę na estetykę drzwi i ich dopasowanie do stylu urządzenia mieszkania. O ile przy kupowaniu drzwi zewnętrznych najważniejsze jest bezpieczeństwo i szczelność, a kolor można dobrać w taki sposób, aby pasował do elewacji, to wybranie drzwi wewnętrznych jest dużo większym dylematem.

Drzwi wewnętrzne – element wykończenia wnętrza

Spójna aranżacja wnętrza zakłada, że wszystkie elementy wyposażenia bardzo ładnie prezentują się w pomieszczeniu i tworzą całościową kompozycję. Rodzaj i kolor drzwi wewnętrznych nadają otoczeniu charakter na wiele lat. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest sytuacja, kiedy drzwi stają się integralną częścią wnętrza niż, gdy dominują nad pozostałymi elementami wyposażenia. Drzwi wewnętrzne istotnie wypływają na wygląd pokoju, dlatego zaleca się, aby ich szukać dopiero po ustaleniu, jak ma wyglądać pomieszczenie. Wybierając drzwi, trzeba brać pod uwagę rodzaj i wielkość pomieszczenia.

Pełne skrzydła – do jasnych pomieszczeń

Drzwi pokojowe chronią prywatność użytkownika i równocześnie wpływają na wygląd pomieszczenia. Pełno skrzydło polecane jest do miejsc, w którym ważne jest zachowanie ciszy i prywatności, np.: do łazienki, sypialni, gabinetu. Powinno się je montować w pomieszczeniach dużych i jasnych.

Drzwi przeszkolone – do ciemnych pomieszczeń

Jeżeli pokój jest mniejszy i nie najlepiej oświetlony poleca się wstawienie drzwi z przeszkleniami ze szkła. Nadają one lekkości pomieszczeniom, a przez przeszklenie przenika naturalne światło, dzięki czemu wnętrze nabiera ciepła, ciekawego wyglądu i optycznie wydaje się odrobinę większe. Drzwi z przeszkleniami warto wybierać do pokoju małych dzieci, które boją się ciemności .  Ich zaletą jest możliwość zajrzenia do pokoju bez konieczności otwierania. Jest to duże ułatwienie dla rodziców małych pociech, którzy mogą dzięki temu kontrolować, co robią ich dzieci.

Spójność aranżacji

Klienci często decydują się na kupno kilku skrzydeł drzwiowych o takim samym wyglądzie, aby zachować spójność aranżacji. Dobrym pomysłem jest kupowanie drzwi wewnętrznych u jednego producenta i łączenie modeli z tej samej kolekcji. Daje to szansę na zachowanie jednolitego charakteru mieszkania, a jednocześnie pozwala domownikom na wybranie ulubionego modelu. Kolor drzwi należy dopasowywać do całego wnętrza, a nie do jednego z elementów.  W przypadku drzwi drewnianych dobrze jest wybrać gatunek i odcień, który pięknie komponuje się z podłogą i meblami. Drzwi wewnętrzne z jasnego drewna znakomicie prezentują do stylu nowoczesnego, z kolei drzwi z ciemnego pięknie wyglądają we wnętrzu rustykalnym i klasycznym.

Decyzja o wyborze drzwi nie może być podjęta pod wypływem chwili, a nie dlatego, że zobaczyliśmy w katalogu przepiękne drzwi i marzymy o takich samych. Wybierając drzwi dobrze jest kierować się swoim gustem, a nie tylko aranżacjami wymyślonymi przez projektantów wnętrz.

Więcej można znaleźć na stronie: Heban – hurtownia drzwi

Comment here