Salon i sypialnia

Jak dobrać narzutę na łóżko do sypialni?

Jak dobrać narzutę na łóżko do sypialni?

Narzuta na łóżko to praktyczny, a zarazem designerski dodatek do sypialni. Zakrywa pościel, chroni ja przed kurzem, zabrudzeniami i zwierzętami, a do tego ładnie się prezentuję. Jak dobrać narzutę na łóżko do sypialni?

Jak dobrać narzutę na łóżko do sypialni?

Narzuta na łóżko do sypialni pełni przede wszystkim funkcję praktyczną. Jej zadaniem jest zakrycie pościeli, a w efekcie ochrona przed kurzem oraz wszelkimi zabrudzeniami. Aby mogła spełniać swoją funkcję, musi być odpowiednio dopasowana. Istotny jest jej rozmiar. Okazuje się, że ma on kluczowe znaczenie zarówno dla funkcjonalności, jak i estetyki. Narzuty, podobnie jak pościel, dostępne są w kilku rozmiarach. Tak jak i w przypadku innych tekstyliów jest to kilka, ściśle określonych przedziałów, co zdecydowanie ułatwia zadanie. Najczęściej jest to narzuta 140×200, 160×200, 180×200 oraz 200×200.  Wybór konkretnego zależy głównie od rozmiaru łózka, a także indywidualnych upodobań.

Narzuta na łóżko ma w całości zakryć pościel. Tylko wtedy będzie praktyczna.  Możesz ją albo opuścić swobodnie do podłogi lub założyć pod materac, aby nie zakryć łózka, które również stanowi element dekoracyjny. Jeżeli zdecydujesz się na pierwszy wariant, wybierz większy rozmiar. Zaleca się zsumować szerokość łóżka, podwójną odległość do podłogi  i grubość kołdry, a na koniec dodać do długości łózka 50 cm. Wybierając drugą opcję, zsumuj szerokość materaca, podwójną wysokość materaca, grubość kołdry, zakładkę. A do długości dodaj długość materaca + 30 cm.

Jak dobrać narzutę do stylu sypialni?

Piękna i stylowa narzuta na łóżko do sypialni potrafi odmienić aranżację pomieszczenia. Dostępna w wielu wariantach kolorystycznych, wzorach oraz wykonana z przeróżnych materiałów, doskonale dopasuje się do każdego wnętrza. Niezależnie od stylu, w jakim dominuje. W pomieszczeniach urządzonych w skandynawskim stylu najlepiej prezentują się futrzane. Do wnętrz glamour nadadzą się tekstylia z aksamitu, które podkreślą elegancję. Narzuty z lnu pięknie dopełnią wnętrza w stylu boho i etno. Natomiast pikowane kapy wtopią się w rustykalne wnętrza.

Na co zwrócić uwagę, kupując narzutę?

Podczas zakupu tekstyliów do domu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich materiał, który świadczy o trwałości i wytrzymałości. Ta zasada jest również bardzo istotna przy wyborze narzuty na łóżko. Jej głównym zadaniem jest zakrycie pościeli, a tym samem ochrona przed kurzem, zabrudzeniami, sierścią zwierząt. Warto kupić taką narzutę, która można wyprać w pralce, bez obawy, że się zniszczy. Najlepiej sprawdza się tu kapy z mieszanki tkaniny syntetycznej oraz naturalnej. Są łatwe w utrzymaniu czystości i można je prać.

Jeśli masz w domu zwierzęta, koniecznie postaw na grubsze materiały. Pod żadnym pozorem nie wybieraj aksamitu. Prezentuje się bardzo elegancko, ale przy psach i kotach niestety się nie sprawdzi. Zastanów się również nad tym, czy narzuta ma pełnić funkcję dodatkowego okrycia, zwłaszcza podczas chłodnych, zimowych nocy. Jeśli tak, wybierz materiały, które się do tego nadają. Doskonale sprawdzą się modele pikowane lub futrzane.

Comment here