Porady

Farby kolorowe do ścian – co oferują nam producenci?

Farby kolorowe do ścian – co oferują nam producenci

Najnowsze wnętrzarskie trendy jasno pokazują, że coraz częściej wybieramy bardziej odważne i kolorowe aranżacje, które nadają wnętrzom wyjątkowego stylu. Jak widać, chcemy otaczać się różnymi barwami i chętnie to robimy. Co najważniejsze, paleta kolorów oferowanych przez producentów jest naprawdę imponująca. A to z kolei pozwala tworzyć wnętrza niebanalne i niepowtarzalne. Jak zatem przedstawia się oferta obejmująca farby kolorowe do ścian?

Palety barw i ich nazewnictwo – czyli kreatywność rządzi!

Czasy, kiedy wybór kolorowej farby do ścian był decyzją prostą, obejmującą podstawową paletę kolorów, już dawno minęły. Dzisiaj zazwyczaj nasz wybór nie ogranicza się do kilkunastu kolorów, a samo ich nazewnictwo jest na tyle fantazyjne, że zasługuje na tabliczkę znamionową na ścianie, określającą nazwę farby, jaką została pomalowana. Wśród nich znajdziemy nazewnicze wariacje, gdzie kolor czerwony to „bukiet róż”, pomarańczowy to „gorące lato”, grafitowy „cisza o zmierzchu”, a jasnoszary „mgła o poranku”, czyli poetycko i stylowo.

Poszczególni producenci kolorowych farb, tacy jak Śnieżka Magnat, Tikkurila czy Dekoral oferują od kilkudziesięciu do nawet kilkuset gotowych kolorów, dostępnych w różnych kolekcjach kolorystycznych. Przy czym warto wspomnieć, że farby kolorowe do ścian dostępne są zazwyczaj w dwóch paletach barw NCS (Natural Color System) i RAL.

Co ważne, wszyscy producenci udostępniają wzorniki barw, dzięki którym możemy obejrzeć i porównać wybrane kolory, a następnie zdecydować się na ten najbardziej odpowiedni. To jednak nie koniec, ponieważ farby kolorowe do ścian i sufitów można także zrobić sobie na zamówienie, korzystając z mieszalnika.

Farby z mieszalnika – czy warto?

Na rynku obok gotowych farb kolorowych do ścian i sufitów znajdziemy ofertę farb z mieszalnika. Są to produkty, które składają się z farby bazowej i barwnika. Największą zaletą, jaką mają farby kolorowe do ścian i sufitów z mieszalnika, to niezwykle szeroka paleta barw, wynosząca do 2000 kolorów. Poza tym możemy również wybrać rodzaj bazy np. lateksową, która świetnie nadaje się do takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka, lub akrylową.

Farby z mieszalnika są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które szukają naprawdę oryginalnego czy specyficznego koloru. Duży wybór nie ułatwia jednak podjęcia decyzji, jeśli nie mamy wcześniej już określonych wymagań co do kolorystyki wnętrza.

W przypadku farb z mieszalnika mamy wpływ nawet na niewielkie zmiany w odcieniach, ale jeśli nie jesteśmy aż tak wrażliwi na tonacje barw, to wybór gotowych farb kolorowych może być nieco praktyczniejszy. W razie potrzeby w każdej chwili możemy dokupić dany kolor, co w przypadku farby z mieszalnika wiąże się z koniecznością wykonania dla nas usługi na specjalne zamówienie.

Farby kolorowe do ścian i sufitów – jak dobrać odpowiednią barwę?

Poruszając tematykę kolorowych farb do ścian, nie można pominąć znaczenia poszczególnych barw. Umiejętne dopasowanie koloru ścian do rodzaju pomieszczenia wpływa bowiem nie tylko na jego estetykę, ale także na samopoczucie przebywających w nim osób. Dlatego zaleca się, aby we wnętrzach, w których ważny jest relaks lub koncentracja stosować kolory i odcienie np. barwy zielonej, niebieskiej czy fioletowej. Natomiast tam, gdzie ważne jest pobudzenie, świetnie sprawdzą się takie kolory, jak pomarańcz, żółty, czerwony oraz jasny fiolet. Natomiast intensywne czy bardzo ciemne kolory nadają się przede wszystkim do zaznaczania akcentów i powinny być stosowane z umiarem.

Comment here