Porady

Jak dobrać i zamontować podokiennik?

Jak dobrać i zamontować podokiennik?

Zastanawiasz się jak wybrać odpowiednie podokienniki oraz w jaki sposób prawidłowo je zamontować? Poniższy artykuł jest zatem właśnie dla Ciebie!

Perfekcyjne wykończenie podnosi nie tylko estetykę, ale też funkcjonalność i komfort użytkowania. Dotyczy to również montażu okien. Jak właściwie dobrać podokiennik, aby stanowił funkcjonalną ozdobę okna?

Czym są podokienniki?

Mianem podokienników lub okapników, określa się często parapety – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Mogą one być wykonane z różnych materiałów, a co za tym idzie różnić się ceną, jakością i trwałością. Różnią się również sposobem montażu. Wszystkie te elementy stanowią kryteria wyboru podokienników idealnych do naszego domu.

Czym kierować się wybierając podokienniki?

Podokiennik, czyli parapet, jeśli jest właściwie dobrany, może stanowić prawdziwą ozdobę domu. Dotyczy to zarówno parapetów zewnętrznych jak i wewnętrznych. W przypadku podokienników montowanych na zewnątrz, powinniśmy zadbać o harmonię z wykończeniem elewacji. Warto też pamiętać o narażeniu parapetu zewnętrznego na warunki atmosferyczne. Powinien być on wykonany z materiałów odpornych na różnice temperatur, a także na promieniowanie UV. Wyjątkowo estetycznie prezentują się podokienniki ceramiczne. Dostępne w wielu wariantach wykończeniowych, dają się dopasować do każdego okna i każdej elewacji. Ich montażem powinien zająć się fachowiec mające wprawę w tego rodzaju realizacjach. Parapet zewnętrzny powinien być zamontowany pod odpowiednim kątem, umożliwiającym odpływ wody opadowej. Jednocześnie jednak kąt nie może być zbyt wysoki, ponieważ podokienniki nie wyglądają wtedy estetycznie i niemożliwe jest ustawianie na nich na przykład skrzynek z kwiatami.

Podokienniki wewnętrzne – element wystroju wnętrza

Tak jak parapet zewnętrzny zdobi elewację, tak też ten zamontowany wewnątrz, powinien stanowić ozdobę wnętrza, albo przynajmniej nie burzyć jego harmonii. Przed wyborem i montażem podokienników wewnętrznych w konkretnym pomieszczeniu, powinniśmy uwzględnić całą aranżację. Jeśli planujemy zasłonić okno firankami, wystarczą nam podokienniki w neutralnym kolorze, niestanowiące dodatkowej ozdoby. Jeśli jednak preferujemy rolety, lub nie planujemy w ogóle zasłaniać okien, podokiennik będzie stanowił istotny element wystroju. Warto wtedy zdecydować się na montaż niezbyt tanich, lecz naprawdę dopasowanych indywidualnie do wnętrza podokienników marmurowych lub drewnianych.

Comment here