Budowa domu

Izolacja fundamentów pozioma i wszystko, co warto o niej wiedzieć

Izolacja fundamentów pozioma i wszystko, co warto o niej wiedzieć

Izolacje tworzy się w celu zabezpieczenia czy to jakieś konstrukcji, czy też przestrzeni. Podobnie jest z izolacją fundamentów poziomą. Co to jest i na czym polega zabieg kładzenia izolacji tego typu? Jaki jest konkretny cel tej izolacji? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.

 

Czemu służy izolacja fundamentów pozioma?

Przed podjęciem decyzji dotyczącej metody wykonania izolacji, trzeba określić, czy jej wykonanie jest konieczne. Nie będzie to możliwe bez znajomości celu, w jakim przeprowadza się zabieg. Otóż izolacja fundamentów pozioma ma zapobiec przenikaniu cząsteczek wody przez mury budynku. Innymi słowy, jest to izolacja hydrofobowa. Dlaczego jej przeprowadzenie może być konieczne? Otóż konieczność pojawia się wtedy, kiedy w fundamentach jest już nieco wilgoci lub też na podstawie badania gruntu stwierdzono, że zachodzi duże ryzyko wystąpienia wody w murach.

Najczęściej do montażu izolacji fundamentów poziomej dochodzi w sytuacji podciągania kapilarnego. Mowa o zjawisku polegającym na przedostawaniu się wody z gruntu w górę konstrukcji budowlanej. Podciąganie kapilarne jest efektem nagromadzenia się w gruncie dużej ilości wody na małej przestrzeni lub zwiększenia ilości wód gruntowych, ewentualnie zmiany ich biegu. Jednak woda nie będzie podchodziła w górę murów, jeśli nie występują w nich żadne pęknięcia czy choćby szpary. Dlatego też izolacja pozioma jest potrzebna głównie w starszych budynkach, których izolację nie są już sprawne.

Warto podkreślić, jak bardzo korzystnym rozwiązaniem jest stworzenie izolacji poziomej już na poziomie fundamentów. Dzięki takiemu rozwiązaniu udaje się zatrzymać podciąganie kapilarne, zanim woda dotrze do wyższych partii budynku.

Metody izolacji poziomej

Należy podkreślić, że izolację poziomą fundamentów można wykonać na kilka sposobów. Najpopularniejsze jest podcinanie. To metoda, która rozpoczyna się od znalezienia spoin w murach i wykonaniu równego, poziomego cięcia. Później do szczeliny bardzo delikatnie wkłada się płytę izolacyjną, wykonaną z trwałego tworzywa sztucznego. W kolejnym kroku trzeba wbić w płytę kliny, aby nie doszło do osiadania budynku. Izolacja tą metodą trwa kilka dni, kosztuje stosunkowo niewiele i daje trwałe efekty. Dobre firmy oferują nawet 30 lat gwarancji, przy szacunkowej trwałości izolacji rzędu nawet 100 lat.

Alternatywnym rozwiązaniem dla wspomnianej i opisanej metody jest iniekcja. W tym przypadku w mury wstrzykuje się preparat pęczniejący pod wpływem kontaktu z cząsteczkami wody. W efekcie zatyka on wszystkie szczeliny. Trzeba przyznać, że jest to sposób na bardzo szybkie wykonanie izolacji. Skuteczność również jest w tym przypadku wysoka. Problem polega jednak na bardzo niskiej trwałości. Otóż już po kilku latach w murach znów pojawiają się szczeliny. Trzeba zatem koniecznie pamiętać o powtórzeniu zabiegu najpóźniej po 5 latach. Wydaje się, że to ostateczny argument przemawiający na korzyść metody podcinania, która gwarantuje spokój aż do końca okresu trwałości technicznej budynku.

Comment here