Porady

Deklaracja podatkowa 2023 – czy trzeba samodzielnie wypełniać PIT?

Deklaracja podatkowa 2023 – czy trzeba samodzielnie wypełniać PIT?

Do końca roku zostało jeszcze wprawdzie trochę czasu, ale już teraz warto zaznajomić się z zasadami składania deklaracji podatkowych w 2023 roku. Bardzo ważne jest bowiem dotrzymanie terminu, jak też prawidłowe wypełnienie deklaracji. No właśnie: czy trzeba wypełniać ją samodzielnie? Odpowiadamy na to pytanie w naszym artykule.

E Urząd Skarbowy 2023 – tu wypełnisz swoje zeznanie podatkowe

PIT za 2022 rok możesz rozliczyć za pomocą udostępnionej przez Ministerstwo Finansów platformy – e-urząd skarbowy. Musisz się zalogować na portalu, aby zobaczyć wstępnie przygotowaną deklarację. Wszelkie informacje są pozyskiwane od płatnika, czyli pracodawcy, który przekazuje twój PIT-11 (lub: PIT-11A, PIT-40, PIT-40A, PIT-8C). Na podstronie Twój e-PIT znajdziesz zeznanie podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Warto natomiast wiedzieć, że jeśli rozliczasz przychody z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej, to nie znajdziesz w programie gotowej deklaracji. 

Warto zweryfikować wszystkie dane, które widnieją w zeznaniu. Jeżeli wszystko się zgadza, to wystarczy zaakceptować deklarację. Przyspieszy to proces rozliczania się z fiskusem, gdy oczekujemy na zwrot podatku. Tak naprawdę nie musisz tego jednak robić. Po 2 maja 2023 roku nastąpi automatyczna akceptacja zeznania. Nie musisz się więc martwić, że nie zdążyłeś zaakceptować deklaracji. 

W krótkim czasie przez e urząd skarbowy możesz rozliczyć swój PIT z programem PITax.pl

Z kolei osoby, które nie osiągnęły żadnych przychodów w roku 2022, nie muszą w ogóle składać zeznania. 

Jak się zalogować do e-Urzędu Skarbowego?

Do usługi e-urząd skarbowy można się zalogować na trzy sposoby, a mianowicie:

  • Login – profil zaufany, e-dowód i bankowość elektroniczna
  • Aplikacja mobilna do logowania mObywatel
  • Dane autoryzujące, czyli PESEL lub NIP i kwota przychodu

Czy warto samodzielnie rozliczać PIT w 2023 roku?

Wstępnie przygotowana deklaracja i automatyczna akceptacja zeznania to bardzo wygodne rozwiązanie, z którego korzysta wielu podatników. Jak już wspomnieliśmy wcześniej – nie dotyczy to jednak wszystkich obywateli. 

Warto wiedzieć, że w dalszym ciągu można rozliczyć się z fiskusem samodzielnie. Do tego celu najlepiej użyć profesjonalnego programu. Zawsze znajdziesz tam aktualne formularze i wszystkie druki PIT. Program pomoże dobrać odpowiedni formularz, jeżeli nie jesteś pewien, na jakim druku powinieneś się rozliczyć. System podpowiada również, jakie ulgi mogą ci przysługiwać. Pamiętaj, że jeżeli korzystasz z platformy e urząd skarbowy 2022, to w gotowej deklaracji nie zawsze będą uwzględnione wszystkie ulgi, które ci przysługują. Na pewno będzie jednak ulga prorodzinna. Pamiętaj też o wprowadzeniu do formularza informacji o przez Ciebie OPP (Organizacji Pożytku Publicznego), na którą chcesz przekazać 1,5% swojego podatku. 

Dzięki intuicyjnej aplikacji PITax.pl bezproblemowo rozliczysz deklarację przez e urząd skarbowy

Samodzielnie wypełnianie deklaracji podatkowej za pomocą przeznaczonego do tego programu to wciąż dobre rozwiązanie, jeśli z jakichś powodów nie chcesz wysyłać gotowej deklaracji. Masz pewność, że wszystkie dane są wprowadzone poprawnie oraz uwzględniono wszystkie przysługujące ci ulgi. 

Deklarację można wypełnić także w tradycyjny sposób (w formie papierowej). Należy pobrać w tym celu aktualne formularze do druku. Wypełnioną deklarację można złożyć osobiście lub wysłać Pocztą Polską (liczy się wówczas termin nadania przesyłki poleconej). Trzeba jednak pamiętać, że Krajowa Administracja Skarbowa dąży obecnie do cyfryzacji całego procesu i wspiera podatników, składających zeznanie drogą elektroniczną. Proces rozliczania deklaracji, złożonej w formie papierowej, może zatem potrwać nieco dłużej.

Comment here