Ogród

Aranżacja ogrodu – o czym należy pamiętać

Aranżacja ogrodu - o czym należy pamiętać

Zakładanie ogrodu, dobrze jest rozpocząć, od dokładnego przemyślenia całej aranżacji. Pewnym rozwiązaniem, będzie skorzystanie z pomocy specjalistów, jednak z powodzeniem można wykonać niektóre czynności samemu. Da to niesamowitą radość oraz satysfakcję, jeśli efekt będzie pożądany.

Jak rozpocząć aranżację ogrodów?

Największe znaczenie ma projektowanie ogrodów. Warto przenieść na kartkę, plan całego ogrodu i rozrysować swoją wizję, tak żeby jej realizacja była, jak najłatwiejsza. Nie trzeba wykonywać tego, bardzo profesjonalnie. Wiadomo, że osoba, która nie jest architektem krajobrazu, nie posiada odpowiedniej wiedzy. Chodzi o to, żeby przedstawić w projekcie, najważniejsze elementy, o które trzeba zadbać, a także ich wielkość i odległość od siebie. Bardzo ważne, jest wskazywanie rzeczywistych rozmiarów. Należy uwzględnić rośliny, dodatki dekoracyjne, altanki, place zabaw, budki na narzędzia, chodniki, schody i oświetlenie. Każdy fragment projektu trzeba dokładnie przemyśleć i upewnić się, że będzie on dobrze pasował do całości.

Zasady wykonywania projektów ogrodów

Projektowanie ogrodów jest bardzo ważne, dlatego trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na to, aby nie ustawiać niczego w samym środku ogrodu. Taki zabieg, znacznie zmniejszy ilość możliwości i sprawi, że przestrzeń okaże się bardzo ograniczona. Ponadto trzeba pamiętać, że roślinność powinna być ustawiona piętrami. Oznacza to, że na obrzeżach powinny znajdować się kwiaty, byliny, a następnie coraz większe rośliny. Nie można też przesadzić z ilością gatunków roślin. Wprowadzi to niepotrzebny bałagan i zamęt.

Dodatki do ogrodu

Przygotowując aranżację swojego ogrodu, nie można zapomnieć o tzw. strefie relaksu. Jest to miejsce, w którym można usiąść i spędzić miło czas. Powinny się w niej znajdować meble ogrodowe. Można je umieścić na tarasie, w altance lub na trawie. Należy zadbać o to, żeby miejsce, to było odpowiednio zabezpieczone przed promieniami słonecznymi, które mogą skutecznie uniemożliwić odpoczynek.

Kolejnym ważnym miejscem jest strefa zabawy dla najmłodszych. Dobrze jest ustawić tam huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice, a lecie także basen. Przestrzeń, dla dzieci powinna być bezpieczna i funkcjonalna.

Comment here