Salon i sypialnia

Monochromatyczne wnętrza – co warto o nich wiedzieć?

Monochromatyczne wnętrza – co warto o nich wiedzieć?

Monochromatyczne wnętrza to jeden z popularniejszych trendów w aranżacji mieszkań. Choć urządzenie pomieszczenia w jednym kolorze to nie lada wyzwanie, efekt tych starań potrafi być zachwycający. Zdradzamy, co warto wiedzieć o wnętrzach w jednej tonacji.

Planowanie kluczem do sukcesu

Styl monochromatyczny w urządzaniu wnętrz jest powszechnie uznawany za jeden z najtrudniejszych, choć opiera się na jeden prostej zasadzie. Wszystkie elementy wystroju powinny być utrzymane w odcieniach tego samego koloru. Podstawą sukcesu jest zatem spójna koncepcja. Planowanie zaczyna się na etapie wyboru drzwi, ram okiennych, podłóg i barwy ścian. Kolejny krok to zakup pasujących mebli, a ostatni – dopieszczenie aranżacji przez dobór dopasowanych dodatków. Z tej przyczyny najłatwiej urządzić wnętrze monochromatyczne, bazując na kolorach neutralnych. Nie jest to jednak jedyna opcja.

Kolor bazowy – jaki wybrać?

Pierwsze pytanie, które należy sobie zadać, brzmi: jaki kolor bazowy chcemy mieć w danym pomieszczeniu? Oprócz indywidualnego gustu weźmy pod uwagę psychologię barw. Niektóre odcienie działają na nas pobudzająco, inne – wyciszająco.

Z tego względu do sypialni czy strefy wypoczynku w salonie warto wybrać barwy spokojne, sprzyjające relaksowi: biele, szarości, beże, jasne brązy, a nawet pastelowe tony fioletu czy niebieskiego albo przytłumioną zieleń. W kuchni i jadalni znakomicie sprawdzą się odcienie żółte i pomarańczowe, które dodają energii i zaostrzają apetyt. Doceńmy pole do popisu, jakie dają nam kolory ziemi – zwłaszcza szarości i brązy. Wbrew pozorom w pomieszczeniach urządzonych w tych barwach najłatwiej uniknąć monotonii, a to dlatego, że kolejnym istotnym elementem stylu monochromatycznego jest łączenie zróżnicowanych materiałów i struktur.

Zabawa fakturą

Choć styl monochromatyczny wymaga sporej dyscypliny, jeśli chodzi o kolory mebli i dodatków, pozostawia całkowitą dowolność w kwestii materiałów. Drewno, kamień, szkło, stal, skóra, tworzywa sztuczne, tkaniny – możemy łączyć ze sobą wszystkie surowce. Istotną rolę w aranżacji odgrywa światło, dlatego wskazane jest zestawianie gładkich, błyszczących powierzchni ze strukturami matowymi. Nie bójmy się wyrazistych deseni, jeśli tylko będą utrzymane w tej samej palecie barw. Kompozycja monochromatyczna pięknie uwypukli fakturę naturalnego kamienia, rysunek słojów drewna, połysk metalu czy unikatowy splot tkaniny.

Zabawa strukturą pozwala na uzyskanie rewelacyjnych efektów wizualnych bez popadania w przesadę i kicz.

Meble i dodatki do wnętrza monochromatycznego

Konsekwentne trzymanie się jednego koloru ogranicza nas tylko pozornie. Jeśli ściany i podłogę zaaranżujemy w neutralnych jasnych odcieniach, inne elementy wystroju będą mogły mieć bardziej wyraziste tony. Na polskim rynku znajdziemy meble do salonu dopasowane do aranżacji monochromatycznych w najróżniejszych odsłonach.

Reprezentacyjna strefa wypoczynku urządzona w brązach z radością powita komody, regały i stoliki z drewna dębowego, bukowego czy orzechowego. Aranżację uzupełnijmy sofą i fotelami w odcieniu karmelu lub kawy z mlekiem. Zwolennicy kontrastowych zestawień mogą zdecydować się na urządzenie salonu w czerni i bieli z dodatkami w szerokiej gamie szarości. Aby pomieszczenie zyskało na przytulności, na podłodze połóżmy popielaty dywan shaggy, a w oknach powieśmy zasłony z delikatnym motywem roślinnym.

Monochromatyczne wnętrze dopuszcza meble w salonie i dodatki w najróżniejszych stylach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nowoczesny minimalizm szedł pod rękę z elementami retro! Jeśli aranżacja ma mieć nowoczesny sznyt, postawmy na ławę ze szklanym blatem. Salon urządzony na biało nie będzie wyglądać zimno i sterylnie, jeżeli w centrum kompozycji znajdzie się pikowany komplet wypoczynkowy w stylu glamour z dekoracyjnymi miękkimi poduszkami, a nad nim – olśniewający kryształowy żyrandol.

Na tym właśnie polega urok wnętrz monochromatycznych: są stylowe i eleganckie, a jednocześnie zachęcają do aranżacyjnych eksperymentów.

Comment here