DekoracjePorady

Akcesoria do drzwi – co obecnie można znaleźć na rynku?

Akcesoria do drzwi

Drzwi są niezwykle ważnym elementem każdego budynku. Większość osób nie poświęca im podczas wyboru szczególnej uwagi, co jest absolutnym błędem. Wszystkie skrzydła w domu, poprzez swoją funkcję mają zapewnić pełne bezpieczeństwo mieszkańcom i niejednokrotnie to one mogą zdecydować o przebiegu potencjalnego włamania. Podczas aranżowania wnętrza bądź kupowania drzwi zewnętrznych, warto skupić większość swojej uwagi właśnie na tych elementach.

Oczywiście, same skrzydła nie będą w stanie dobrze pełnić swojej funkcji. Konieczny jest dodatkowo zakup niezbędnego asortymentu, który względem przeznaczenia zadba o wszystkie, poszczególne aspekty. W poniższym wpisie opowiemy więc o wszystkich akcesoriach związanych z doborem drzwi i wskażemy, co jest w ich kwestii niezbędne. Zapraszamy!

Klamki i zamki – co warto wiedzieć?

Raczej każdy z nas wie, jak obszerna na rynku jest oferta klamek do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Styl samego uchwytu oraz jego kształt ma być zależny przede wszystkim od drzwi i wystroju pomieszczeń. Nie jest on w kwestii doboru jednak najważniejszy. Znacznie więcej uwagi powinno się poświęcić materiałowi oraz jakości wykonania.

W przypadku drzwi wewnętrznych wybieramy zazwyczaj klamki aluminiowe bądź stalowe. W ofertach wielu producentów znajdziemy także odmiany PCV i cynkowo-aluminiowe. Drzwi zewnętrzne powinny być już natomiast wyposażone wyłącznie w klamki ze stali nierdzewnej bądź mosiądzu. Co więcej, ze względów bezpieczeństwa powinniśmy wyposażyć nasze drzwi w klamki antywłamaniowe, których otwarcie bez klucza okaże się praktycznie niemożliwe. Zamki posiadają przeważnie wymiary uniwersalne, jednak mogą w znacznym stopniu różnić się jakością. Warto zwrócić uwagę na ten element przy urządzaniu drzwi wewnętrznych. Skrzydła łazienkowe i toaletowe powinniśmy wyposażyć w klamki z szyldem umożliwiającym zamykanie bez użycia klucza.

Akcesoria do drzwi

Samozamykacze – gdzie warto je stosować?

Mówi się, że drzwi z samozamykaczem znajdziemy głównie w budynkach użytku publicznego. To w większości przypadków prawda, choć stają się one coraz bardziej popularne również w budynkach mieszkalnych i domach. To proste urządzenia, mocowane do drzwi i ościeżnicy, a jednocześnie bardzo ułatwiające pracę skrzydła. Dzięki ich obecności, nie ma potrzeby zamykania za sobą drzwi po wejściu do wnętrza, gdyż akcesoria te same wykonają tę pracę. Niektóre osoby mogłyby więc powiedzieć, że jest to nikomu niepotrzebna wygoda. Owszem, nie wszyscy potrzebują drzwi z samozamykaczem, gdyż zamknięcie za sobą skrzydła nie jest czynnością pochłaniającą masę energii. Można jednak popatrzeć na to z innej perspektywy. Mianowicie, tego typu akcesoria zabezpieczają przed powstawaniem przeciągów, co jest bez wątpienia często występującym czynnikiem we wszystkich domach.

Zapornice, wizjery, tuleje

Do ostatniej grupy należy zaliczyć te akcesoria, które bez wątpienia mogą okazać się przydatne, lecz nie są w stu procentach wymagane. Wyjątkiem w tej kwestii może być jednak tuleja wentylacyjna, bez której napływanie powietrza do łazienki niewyposażonej w okno może być bardzo utrudnione. Nie montując takich akcesoriów przy drzwiach narażamy pomieszczenie na wilgoć, a co za tym idzie – pleśń.

Artykuł gościnny.

Comment here