Ogród

Zbiornik na deszczówkę – ekologiczny pomysł na oszczędzanie wody

Zbiornik na deszczówkę – ekologiczny pomysł na oszczędzanie wody

W obecnych czasach coraz częściej zwracamy uwagę na to, by jak najrozsądniej wykorzystywać zasoby naturalne. Jednym z takich wyzwań jest odpowiednie zagospodarowanie wody deszczowej. W Polsce w o wiele większym stopniu powinniśmy inwestować w różnego rodzaju zbiorniki, gromadzące wodę deszczową – nawet na niewielką skalę. Wynika to z tego, że mamy niewielkie zasoby wody pitnej, a często to właśnie jej używamy, np. do podlewania ogródka czy też działki. Wodę deszczową można także z powodzeniem używać do mycia samochodu albo spłukiwania toalety. Skuteczne wykorzystanie deszczówki powinno stać się więc priorytetem w wielu gospodarstwach domowych oraz na większą skalę – warto o tym pamiętać już dziś, bo jutro może być za późno.

Zbiornik na deszczówkę – wykorzystaj wodę opadową jak najlepiej

Duże zbiorniki retencyjne powstają coraz częściej zarówno w miastach, jak i w małych miejscowościach. Służą one m.in. do magazynowania wody deszczowej, dzięki czemu gospodarka wodna na danym terenie staje się o wiele bardziej zrównoważona. Pozwalają one także obniżyć zużycie wody wodociągowej. Co ciekawe, w skali mikro można tutaj postawić na niewielkie zbiorniki naziemne albo nieco większe zbiorniki podziemne, które można zaopatrzyć w dobrej jakości pompę do deszczówki, np. pompę zatapialną i dzięki niej korzystać z dobrodziejstwa, jakim jest darmowa woda deszczowa.

Jeśli do końca nie wiesz, jak można z takiej wody skorzystać np. na wsi albo w innym gospodarstwie domowym, przeczytaj ten artykuł: https://ogrody24.pl/pompy/pompy-zatapialne/pompy-do-deszczowki. Tego typu rozwiązania są bardzo wydajne i popularne w zachodniej Europie. W celu odzyskiwania deszczówki wystarczy dobrze zamontowana rynna, pod którą możesz umieścić np. dużą beczkę, czy też przygotować odpowiedniej wielkości zbiornik podziemny na wodę, najlepiej już na etapie projektowania zabudowań. Można tutaj też postawić na naziemne zbiorniki, w których zamontujesz odpowiednią pompę, by móc korzystać z deszczówki w ogrodzie lub w domu, np. podczas spłukiwania toalety, itp. Więcej o ekologicznym pozyskiwaniu deszczówki przeczytasz tutaj: https://ogrody24.pl/blog/post/ekologiczny-sposob-na-odzyskiwanie-wody.

Korzystajmy z wody deszczowej – ekologiczny pomysł na podlewanie ogródka

Zbiornik na deszczówkę nie powinien być raczej wykonany z metalu, gdyż woda deszczowa może mieć kwaśny odczyn, a to wpłynie na szybszą korozję metalowej beczki albo zbiornika na deszczówkę. Lepiej nabyć np. płaski zbiornik na deszczówkę, wykonany z tworzyw sztucznych oraz charakteryzujący się wysoką wytrzymałością. W sprzedaży dostępne są zbiorniki o różnej pojemności, więc bez kłopotu wybierając pojemnik na deszczówkę, dopasujesz go do potrzeb. Zbiornik podziemny albo dekoracyjny naziemny powinieneś wyposażyć w odpowiednią zatapialną pompę do deszczówki. Na montaż takiego zbiornika nie musisz uzyskiwać specjalnych zezwoleń budowlanych, o ile nie są to naprawdę duże zbiorniki. Zbieranie deszczówki pozwoli zaoszczędzić nawet połowę wody, którą dotychczas pobierasz z wodociągu. Ekologiczna woda deszczowa do podlewania ogrodu czy też podlewania roślin oraz spłukiwania toalet będzie tutaj strzałem w dziesiątkę. Odpowiedni zbiornik, zaopatrzony w pompę oraz filtr, np. filtr koszowy, sprawi, że woda deszczowa stanie się Twoim sprzymierzeńcem. Więcej na temat tego typu rozwiązań przeczytasz tutaj: https://ogrody24.pl/

Comment here