Wełna mineralna jest obok styropianu najpopularniejszym materiałem przeznaczonym do termoizolacji budynku. Na rynku można spotkać wełnę mineralną skalną oraz wełnę mineralną szklaną. Na czym polega różnica pomiędzy nimi? Który rodzaj wełny mineralnej należy wybrać do izolacji dachu bądź ścian zewnętrznych?
Wełna mineralna, czyli materiał izolacyjny
Wełna mineralna to najdoskonalszy materiał do izolacji budynków, ponieważ wykazuje świetne właściwości termoizolacyjne. Współczynnik przewodzenia ciepła (im niższy, tym lepiej) zazwyczaj osiąga wartości zbliżone do λD = 0,03 W/mK, co przekłada się na doskonałe powstrzymywanie energii cieplnej przed wydostawanie się na zewnątrz i oczywiście niższe rachunki za ogrzewanie. Oprócz tego, wełna mineralna jest także świetnym izolatorem akustycznym, więc w budynkach ocieplonych przy pomocy tego materiału panuje wyższy komfort – hałasy z zewnątrz nie zakłócają spokoju domowników. Oprócz tego wełna topi się w bardzo wysokich temperaturach, wyraźnie przekraczających 1000 stopni Celsjusza, a więc jest uznawana za materiał niepalny, tym samym bezpieczny w kontekście izolacji domów.
Wełna mineralna skalna a szklana
W budownictwie wykorzystuje się wełnę mineralną skalną oraz wełnę mineralną szklaną. Wełna mineralna skalna powstaje z surowców odpadowych po obróbce skał, między innymi bazaltu. Następnie, materiał w bardzo wysokiej temperaturze poddawany jest roztopieniu i rozwłóknieniu. Później wełna przybiera strukturę zbliżoną do waty za sprawą odpowiedniego procesu klejenia.
Wełna mineralna szklana zgodnie ze swoją nazwą powstaje w nieco inny sposób – z tłuczonego szkła lub kwarcu. W odróżnieniu od wełny skalnej dostępnej w formie mat lub płyt, najczęściej przybiera formę rolek.
Przeznaczenie wełny skalnej i szklanej
Oba materiały mają nieco inne przeznaczenie. Wełna szklana cechuje się niższą gęstością od swojego skalnego odpowiednika, dlatego zazwyczaj wykorzystuje się ją do izolacji dachów skośnych. W tym przypadku zaletą jest po prostu niższa masa, a więc mniejsze obciążenie konstrukcji. Z kolei izolacja ścian zewnętrznych budynku odbywa się częściej przy pomocy wełny skalnej. Ułożenie płyt na ścianach jest stosunkowo łatwe.
Wiodący producenci materiałów izolacyjnych, na przykład Knauf Insulation oferują swoim klientom oba rodzaje wełny oraz pozostałe produkty niezbędne do stworzenia skutecznej izolacji termicznej i akustycznej.
Comment here