Budowa domu

Stalowe konstrukcje – najważniejsze informacje

Stalowe konstrukcje – najważniejsze informacje

Bez konstrukcji stalowych nie byłoby współczesnego przemysłu i budownictwa. Konstrukcje stalowe to przecież hale, magazyny, podesty i  wiele innych mniejszych lub większych obiektów. Najkrócej mówiąc, konstrukcje stalowe to  obiekty budowlane lub ich części, których elementy nośne wykonane są ze stali.  Stosuje się je do wznoszenia hal produkcyjnych i magazynowych.

Lekka konstrukcja i trwałość

Prefabrykowane elementy stalowe charakteryzują się  lekką konstrukcją oraz dużą trwałością i wytrzymałością. Stwarzają niemal nieograniczone możliwości projektowe, a kosztują zdecydowanie mniej niż tradycyjne konstrukcje murowane lub drewniane. Obiekty wykonane w oparciu o konstrukcje stalowe mają tak wiele zalet, że wypierają bardzo szybko budynki murowane. Dodatkową wartością konstrukcji stalowych jest ich estetyczny wygląd.

Zastosowanie konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe zdominowały budownictwo przemysłowe ze względu na szerokie możliwości zastosowania, stąd ich popularność wśród przedsiębiorców. Składają się ze słupów i dźwigarów oraz płatwi i rygli. Mogą być obiektami stałymi lub tymczasowymi. Mają zastosowanie także do  rozbudowy budynków wielkopowierzchniowych o dodatkową przestrzeń użytkową. Powstanie obiektu z konstrukcji stalowych przebiega bardzo  szybko –  na plac budowy transportuje się gotowe elementy i łączy na miejscu w jedną całość. Tworzy się za ich pomocą następujące obiekty: hale produkcyjne i handlowo-usługowe, magazyny, chłodnie, mroźnie, sortownie, supermarkety, sklepy i hurtownie, wiaty, myjnie, salony czy hangary lotniskowe i obiekty sportowe. Dla inwestora bardzo ważny jest fakt, że każdy budynek powstały na bazie konstrukcji stalowych, można dostosować do indywidualnych potrzeb i własności terenowych.

Inne zastosowanie konstrukcji stalowych

Wymienione w powyższej budynki to nie wszystkie możliwości  wykorzystania konstrukcji stalowych. Doskonale sprawdzają się przy wykonywaniu obiektów małogabarytowych takich, jak: kominy, kontenery, odboje, drzwi przemysłowe, pomosty, barierki, konstrukcje wsporcze, budynki niekomercyjne oraz elementy ciągów komunikacyjnych – schody i balustrady. Konstrukcje stalowe służą także jako wypełnienie biegów schodowych i pomostów komunikacyjnych oraz jako materiał do produkcji hal namiotowych. Cenione przez inwestorów są tymczasowe hale namiotowe oparte na omawianych konstrukcjach.

O wysokiej jakości konstrukcji stalowych świadczy fakt, że wszystkie elementy konstrukcji zabezpieczone są przed korozją, dzięki czemu obiekty są odporne na działanie czynników zewnętrznych w różnych warunkach atmosferycznych.  Tajemnica trwałości konstrukcji stalowych tkwi w użytym materiale. Stal to stop żelaza z węglem, plastycznie i cieplnie obrobionym. Jej twardość zależy od zawartości węgla.  Poza tym stal może zawierać takie pierwiastki, jak: nikiel, chrom, mangan, wolfram, miedź i tytan. Wytrzymałość na obciążenia konstrukcji stalowych wynika z korzystnego stosunku ładunku do masy konstrukcji nośnej.

 Więcej na: producent hal stalowych

Comment here