Ogród

Siatki zgrzewane – do jakich zadań się sprawdzą?

Sitaki zgrzewane - do jakich zadań się sprawdzą

Zwykle nie zwracamy uwagi na każdy otaczający nas element rzeczywistości. Nie mniej fachowcy z wielu branż dostrzegają zastosowanie siatek zgrzewnych praktycznie na każdym kroku. Gdzie będą one przydatne?

Siatki zgrzewane mają bardzo wiele praktycznych zastosowań. Wykorzystuje się je w budownictwie, ogrodnictwie, leśnictwie, ale także do budowy kojców dla zwierząt domowych, ogrodzenia oczek wodnych, a nawet jako niekonwencjonalny element wystroju w nowoczesnych przestrzeniach. Do dyspozycji jest wiele rodzajów siatek, które różnią się kolorem, wielkością oczek, wysokością czy długością rolki. Dostępne są wersje powleczone PVC lub w formie ocynkowanej. Parametry te determinują sposób ich zastosowania.

Podstawowe przeznaczenie

Osiedle domków jednorodzinnych to miejsce, gdzie często można spotkać siatki zgrzewane. Zwykle bramy frontowe są bogato zdobione, ale pozostałe granice działki nie muszą być tak widowiskowe. Dlatego siatka będzie nadawała się do tego zadania idealnie. Odpowiednia przezierność (wielkość oczek) zabezpieczy przed przedostawaniem się zwierząt, a dostatecznie gęsta może zabezpieczyć również przed wścibskim wzrokiem. Najpopularniejszym, ale nie jedynym kolorem jest zielony, który idealnie komponuje się z roślinnością w ogrodzie. Oczywiście można zaszaleć i wybrać rozwiązanie kontrastujące z palety barw oferowanych przez producentów.

Ogrodzenia w kolorze zielonym często można spotkać w lesie lub szkółkach leśnych. Wyraźnie odgradzają młode drzewka, chroniąc je bardziej przed dużymi zwierzętami niż ludźmi. Prześwity są całkiem spore, co umożliwia, przedostanie się gryzoniom, zającom oraz płazom i gadom. Czasami służą do ogradzania pojedynczych drzew i krzewów zasadzonych w mieście, aby pupile nie miały do nich dostępu. Wykorzystuje się ją także w ogradzaniu oczek wodnych w obawie przed drapieżnikami. Dzięki dużej wytrzymałości i sztywności siatkę zgrzewaną używa się do grodzenia budynków użyteczności publicznej, terenów wojskowych, newralgicznych instalacji czy budynków przemysłowych. Szeroki wybór siatek dostępny jest na https://www.topbudowa.pl/siatki-kraty-zgrzewane-weldmesh.

Co na ogrodzenie tymczasowe?

Nie zawsze potrzebujemy permanentnie zainstalowanych ogrodzeń. Czasami prace wykonywane w konkretnym miejscu tylko przez pewien czas. Do takich zadań świetnie sprawdzają się panele ażurowe oraz te z blachy trapezowej. Oba warianty można zastosować na wiele sposobów. Płoty z dużymi oczkami dobrze sprawdzą się do ogrodzenia terenu prac budowlanych, rozbiórki czy prac ziemnych. Nie dość, że ograniczają dostęp na dany obszar, to chronią pracowników przed dostaniem się osób trzecich, które mogłyby coś uszkodzić lub same doznać uszczerbku na zdrowiu. Wszelkiego rodzaju imprezy kulturalne i sportowe to miejsca, gdzie spotkać można panele ażurowe. Odgradzają publiczność od zawodników lub fanów od gwiazd. Pozwalają także na sprawny przegląd sytuacji przez pracowników ochrony. Topbudowa.pl to miejsce, w którym znaleźć można wszelkiego rodzaju elementy zabezpieczające m.in. tereny budowy.

Podczas instalacji każdego rodzaju siatki istotne jest odpowiednie mocowanie. W modelach zgrzewanych dostosowuje się je do przeznaczenia, jakie ma spełniać. Ogrodzenia panelowe osadza się w betonowych lub plastikowych dodatkowo obciążonych stopach. Oba te sposoby wymagają jednak, aby je dodatkowo zakotwiczyć w podłożu. Dzięki temu uzyskujemy stabilność i sforsowanie takiego płotu, jest bardzo trudne. Ponadto panele pełne podczas porywistego wiatru działają jak żagle. Dlatego bardzo istotne jest ich prawidłowe zamontowanie, aby nie wyrządziły krzywdy ludziom lub nie spowodowały strat w mieniu. Dodatkowo każde panele są ze sobą łączone, aby nie można ich było po prostu wyciągnąć ze stopy. Dla sprawnie działającej ekipy z odpowiednimi narzędziami złożenie i rozłożenie płotu jest proste i można to zrobić w krótkim czasie.

Na rynku dostępny jest duży wybór ogrodzeń zgrzewanych, ale także tymczasowych. Ich parametry swobodnie dostosowujemy do zadań, które mają spełniać. Można się pokusić nawet o wybór koloru płotu, który będziemy instalowali na stałe. Praktyczne zastosowanie obu typów ogrodzeń sprawia, że sprawdzą się one w wielu dziedzinach życia.

Comments (1)

  1. Siatka zgrzewana jest dobrą alternatywą, bo jest bardzo tania. Dlatego sama mam taką w swoim ogródku.

Comment here