Porady

Bo balkon może być twoim ogródkiem – z nami to się uda i to w 5 krokach

Bo balkon może być twoim ogródkiem – z nami to się uda i to w 5 krokach

Każdy z nas potrzebuje przestrzeni, gdzie może odpocząć i zrelaksować się. Oczywiście najlepiej na świeżym powietrzu. Nie każdy niestety ma ogród, gdzie może odpocząć, ale i balkon można tak zaaranżować, dzięki temu stanie się zacisznym, ale i bardzo przytulnym miejscem. Rano najchętniej będziecie się na nim relaksować pijąc kawę, z kolei wieczorem odpoczniecie w świetle księżyca. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam, jak urządzić balkon i to w 5 krokach.

Krok 1: Wybór podłogi

Na samym początku warto zastanowić się, jaką podłogę wybrać. Wiele osób uwielbia drewniany materiał, jednak niestety jest on mało praktyczny, gdyż drewno pod wpływem wilgoci może butwieć. Dlatego zdecydowanie lepiej postawić na płytki gresowe, które są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale i mrozoodporne. Tutaj możecie wybrać wzory, które imitują drewno, panele czy też kostkę brukową. Ciekawą alternatywą jest sztuczna trawa. Dzięki temu poczujecie się niemal jak w ogrodzie. Niestety wraz z pierwszymi jesiennymi deszczami należy wykładzinę typu sztuczna trawa zwinąć, gdyż nie sprawdza się w ulewne i chłodne dni.

Krok 2: Jakie rośliny najlepiej wybrać?

Oczywiście żaden balkon nie będzie cieszył oczu, jeżeli nie znajdą się na nim odpowiednie rośliny. Zwróćcie uwagę na położenie balkonu względem słońca i wtedy dobierzcie odpowiednie rośliny, a więc światłolubne bądź światłoczułe. Warto zdecydować się także na odpowiednie cebulki kwiatowe, gdyż rośliny cebulowe pięknie prezentują się na balkonach. Możesz na nim uprawiać zarówno tulipany, jak i krokusy, czy lilie. Można tutaj wybrać takie gatunki, które rosną w innych terminach, dzięki czemu kiedy jedne przekwitną, inne zaczną kwitnąć. Choć rośliny cebulowe pięknie się prezentują, to aby móc je rozmnażać trzeba dbać o cebulki kwiatowe. Dlatego podobnie jak to czyni się w ogrodzie, po przekwitnięciu kwiatów i liści, należy je ogłowić, a potem wykopać cebulki i przechowywać w sprzyjających warunkach do ponownego sadzenia. Jeśli szukasz wysokiej jakości cebulek, to polecamy sklep cebulki-kwiatowe.pl .

Krok 3: kącik warzyw, owoców i ziół

W dużych donicach na balkonie możesz uprawiać zarówno warzywa, owoce, jak i zioła. Bardzo dobrze przyjmie się uprawa bazylii, mięty, a także kopru. Warto także zasadzić pomidorki koktajlowe, a wśród owoców truskawki czy poziomki. Gwarantujemy, że ich smak jest obłędny. Warto wiedzieć, że wymagają one odpowiedniej gleby ogrodowej. Ogólnie tutaj można przyjąć zasadę, że im macie większy balkon, tym możecie pozwolić sobie na więcej gatunków owoców, a także warzyw.

Krok 4: wybór mebli ma znaczenie

Czas najwyższy pomyśleć o wyborze mebli i tutaj możecie zdecydować się na modele drewniane, przy czym musicie chronić je przed deszczem. Dlatego też jeżeli szukacie dosyć trwałych, a przy tym tanich modeli, to polecamy Wam meble rattanowe, które są bardzo odporne na wilgoć. Oczywiście możecie także wykonać meble samodzielnie, np. z palet i wcale nie jest to bardzo trudne, wystarczy tylko bardzo dokładnie oczyścić palety i usunąć z nich wszystkie gwoździe oraz drzazgi. Następnie przy użyciu papieru ściernego wyszlifujcie ich powierzchnię. Pozostaje już tylko połączyć palety, gdzie np. dwie mogą być zagłówkiem, a dwie pozostałe siedziskiem. Nie pozostaje już nic innego, jak tylko pomalowanie na wybrany kolor i naprawdę świetny efekt jest gwarantowany. Jeżeli jednak kubatura waszego balkonu jest niewielka, to zawsze możecie zdecydować się na krzesła składane i do tego składany blat.

Krok 5: dekoracje i oświetlenie – co wybrać by nie żałować?

Na balkonie możecie także ustawić mały grill, najlepiej elektryczny. Aby stworzyć odpowiedni klimat, ważne są dodatki. Tutaj możecie postawić na różnorodne ozdoby, a więc figurki ogrodowe, girlandy świetlne, a nawet latarenki. Powinniście również zadbać o właściwe oświetlenie. I tutaj macie szerokie pole do popisu. A więc możecie wybrać oświetlenie punktowe bądź też zdecydować się na kinkiety. Dobrym wyborem są też świeczki led czy też cotton balls.

Gwarantujemy, że jeżeli skorzystacie z naszych rad, Wasz balkon będzie zachwycać i sprzyjać relaksowi. Jednocześnie koszt wykonania nie jest bardzo wysoki, dlatego nie czekajcie i zaaranżujcie go jak najszybciej.

Comment here