Porady

Salon w stylu skandynawskim, czyli jak stworzyć stylową i komfortową przestrzeń?

Salon w stylu skandynawskim, czyli jak stworzyć stylową i komfortową przestrzeń

Chcesz stworzyć przytulną przestrzeń dzienną w swoim domu, w której aż chce się przebywać? Salon w stylu skandynawskim może być tym, czego potrzebujesz. Dowiedz się, jakie zalety płyną z takiej aranżacji oraz jakie triki wnętrzarskie zastosować, by uzyskać pożądany efekt.

Zanim jednak przejdziesz do lektury artykułu, przestawiamy główne cechy, które we wnętrzu w stylu skandynawskim są bardzo pożądane:

  • jasne kolory;
  • proste kształty;
  • naturalne materiały;
  • proste wzornictwo;
  • funkcjonalność i wygoda.

Salon w stylu skandynawskim – aranżacja ścian

Salon w stylu skandynawskim to miejsce jasne i przestronne. Z tego powodu, pierwszym krokiem, aby zaaranżować takie pomieszczenie, jest wybór odpowiedniego koloru ścian. W tym przypadku będzie to oczywiście biel. Wprowadza ona do pomieszczenia nie tylko powiew świeżości, ale również stanowi idealną bazę pod dodatki i wyposażenie. Nie oznacza to jednak, że w salonie w stylu skandynawskim nie można wykorzystać innego koloru. Jak najbardziej jest to możliwe, jednak warto mieć na uwadze, że żywe, mocne kolory mogą zaburzyć pożądany efekt końcowy. Z tego powodu, lepiej sprawdzą się pastele, beże i szarości. Można również z powodzeniem wykorzystać cegłę, beton lub drewnianą boazerię, oczywiście w umiarkowanej, jak na styl skandynawski przystało, ilości.

Salon w tylu skandynawskim – oświetlenie

Oczywiście, jasne kolory na ścianach to nie jedyny sposób, by zadbać o przestronność wnętrza. W stylu skandynawskim, światło sztuczne jest równie ważne, co naturalne. W przypadku salonu z niewielkim oknem warto chwytać każdy promień słońca wpadający do pomieszczenia. W tym celu można zrezygnować z firan, na rzecz samych tylko zasłon po bokach okna. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale również świetnie wpływa na nastrój domowników. Niestety, długie i ciemne wieczory mogą przytłoczyć nawet najbardziej przestronną przestrzeń, dlatego we wnętrzu skandynawskim pojawia się kilka źródeł światła – jedno główne i kilka dodatkowych. Oświetlenie pełni tu rolę praktyczną, ale również ozdobną, dlatego zastosowanie kilku lamp w różnych stylach w jednym pomieszczeniu może prezentować się bardzo korzystnie.

Salon w stylu skandynawskim – meble

Skoro kwestia wprowadzania przyjemnej atmosfery do pomieszczenia została wyjaśniona, pora przejść do tematu nieco bardziej wygodnego, a ściśle mówiąc, mebli. We wnętrzu skandynawskim stanowią one, podobnie jak ściany, bazę pod dodatki. Zaopatrując się w meble do salonu w stylu skandynawskim, warto mieć na uwadze funkcjonalność i własną wygodę. Najlepiej zakupić tylko takie skandynawskie meble (zobacz), jakie w istocie są potrzebne, a które zapewnią komfort wypoczynku oraz ewentualnie pracy. Bardzo dobrze sprawdzą się więc nieskomplikowane kształty i stonowane kolory.

Salon w stylu skandynawskim to świetne miejsce na designerskie perełki z minionych lat, dlatego też odwiedzanie sklepów z antykami lub odnowienie fotela po ukochanej babci jest bardzo mile widziane. Istotne jest również to, że styl skandynawski mocno czerpie z natury, dlatego też idealnie sprawdzą się tutaj drewniane meble w jasnych kolorach oraz wiklina.

Salon w stylu skandynawskim – dodatki 

Aranżacja ścian i zakup mebli to podstawa urządzania wnętrza. Pora więc na kropkę nad i, którą to w salonie w stylu skandynawskim stanową dodatki i ozdoby. Skoro styl ten lubi inspiracje naturą, dodatkowe elementy wyposażenia mieszkania będą świetnym sposobem na to, aby tę naturę do salonu wprowadzić. Materiały, takie jak drewno, wiklina, juta, kamień i bawełna doskonale wpisują się w klimat stylu skandynawskiego. Dekoracje z tych materiałów są obecnie bardzo łatwo dostępne, a wiele z nich można wykonać samodzielnie. Są to na przykład dywany, koce, lampy, kosze, podstawki i doniczki.

Kolejnym elementem dekoracyjnym w salonie w stylu skandynawskim są różnego rodzaju ilustracje, wzory i napisy. Można je wprowadzić za pomocą obrazów, zdjęć, plakatów i poszewek na poduszki. Takie dekoracje nadają wnętrzu bardziej osobliwy charakter. Ostatnim, ale nie mniej ważnym dodatkiem do salonu w stylu skandynawskim jest oczywiście roślinność. Kwiaty doniczkowe, dzięki pięknej, intensywnej zieleni przełamią bardzo jasny ton pomieszczenia, czyniąc go jeszcze bardziej przytulnym.

Urządzając salon w stylu skandynawskim, warto kierować się zasadą, że tworzy się niejako bazę do stylowej, indywidualnej przestrzeni. Można więc z powodzeniem wprowadzać swoje ulubione kolory, wzory, a nawet otaczać się inspirującymi treściami. Styl skandynawski pomaga łączyć indywidualizm z wygodą, a efektem tego połączenia jest oryginalna przestrzeń, w której po prostu dobrze się żyje.

Comment here