Salon i sypialnia

Płytki lastryko i ich wielki powrót

Płytki lastryko i ich wielki powrót

Od kilku lat obserwuje się trend powrotu do rozwiązań wnętrzarskich modnych w 70 -tych i 80-tych.  Jest to charakterystyczna cecha mody, że wraca po kilku dziesięcioleciach i zachwyca kolejne pokolenia. Podobnie jest z lastryko, które z domów i klatek schodowych pamiętają starsi ludzie, a młodzi uznali, że jest to materiał wykończeniowy,  na który warto zwrócić uwagę. Ciekawe zjawisko w aranżacji wnętrz. Mamy powrót meblościanek w stylu PRL-u, wersalek, stylizowane na wzornictwo z epoki radia oraz… płytki lastryko.

Kilka słów o lastryko

Sztuczny kamień to potoczna nazwa lastryko. Jest to mieszanka wielokolorowych, kamionkowych grysów, spojonych szarym lub białym cementem. Do produkcji używa się rozdrobnionych kamieni albo żużla i wody, czasem dodaje się barwniki. Do wytworzenia płytek lastryko najczęściej są wykorzystywane: marmur, granit i bazalt, które w obiegowej opinii, od zawsze są uważane za bardzo eleganckie i oryginalne.

Płytki lastryko są odporne na ścieranie i bardzo wytrzymałe. Powrót tego materiału do łask klientów nie dziwi dekoratorów wnętrz. Ludzie poszukują nietuzinkowych materiałów wykończeniowych, chcą, aby ich wnętrze wyglądało stylowo i było synonimem nowoczesności.

Płytki lastryko nie tylko na podłogi

Osoby, które pamiętają PRL wiedzą, że lastryko był materiałem podłogowym i nagrobnym. Widywało się go w szkołach, urzędach, na klatkach schodowych w wieżowcach i w domach. Współcześnie płytki ceramiczne z  lastryko stosuje się ścianach i obudowie wanny. Znakomicie komponują się z białymi, czarnymi lub czerwonymi dodatkami. Dostępne są w szerokiej gamie tonacji. Mogą być uzupełnieniem wnętrza minimalistycznego, ale także pięknie prezentują się w pomieszczeniu zaaranżowanym w stylu vintage. Najpopularniejsze są płytki w odcieniu szaro-czarnym. Swoich fanów ma też zestawienie koloru szaro-czarno-brązowego. Producenci oferują również płytki lastryko w kolorze niebieskim lub zielonym, które będą idealnym tłem dla dużego lustra lub białej umywalki. Dzięki pigmentom można umieścić znaki firmowe, więc płytki mogą być idealnym wykończeniem wnętrz firmowych. Ostateczny wygląd płytek osiąga się dzięki szlifowaniu.

W budynkach użyteczności publicznej

Płytki lastryko są odporne na warunki atmosferyczne, nie szkodzi im promieniowanie UV, nie podlegają korozji, więc świetnie sprawdzają się na schodach zewnętrznych, nagrobkach, tarasach. Ze względu na elegancki wygląd, są używane jako materiał podłogowy w hotelach i biurowcach.

Lastryko można wprowadzić do domu także w mniejszej postaci, np.: blatów kuchennych czy stolika kawowego, dywanu imitującego fakturę lastryko. Dla osób, które nie lubią układać płytek, producenci też znaleźli rozwiązanie – dostępne są tapety ze wzorem lastryko. Są bardzo dekoracyjne, więc trzeba uważać, aby nie przesadzić z ilością innych gadżetów. Przy tapetach ze wzorem lastryko reszta wyposażenia wnętrza powinna być utrzymana w duchu minimalizmu. Lastryko w nowoczesnej wersji jest warte poznania. Mnogość wzorów zaspokoi oczekiwania klientów – każdy wybierze coś, co idealnie pasuje do jego mieszkania.

Comment here