Ogród

Ogródek w skrzyniach – pomysł na uprawy balkonowe lub tarasowe

Ogródek w skrzyniach – pomysł na uprawy balkonowe lub tarasowe

Niejeden mieszkaniec bloku chciałby mieć warzywa wyhodowane przez siebie i na osobisty użytek. Wiadomo, że najzdrowsze są warzywa ze swojego ogródka, o ile nie znajduje się przy ruchliwej drodze. Nie każdy dysponuje choćby niewielkim ogródkiem działkowym, aby rozwijać swoje ogrodnicze pasje i uprawiać warzywa. Na szczęście, istnieje prosty sposób, aby mieć swoje warzywa na balkonie lub tarasie. To ogródek w skrzyniach.

Alternatywa dla ogródka

Nie trzeba rezygnować z ogrodniczych pasji, tylko dlatego, że mieszka się w bloku i nie posiada ogródka działkowego. Bardzo wiele warzyw można uprawiać w skrzyniach, tworząc swoistego rodzaju ogródek na niedużej przestrzeni. Z powodzeniem można posadzić w skrzyniach rośliny, które nie wymagają wiele miejsca  do wzrostu i nie mają głębokich korzeni. Rośliny do takiej uprawy należy dobierać według kryterium wymagalności podłoża.

Rośliny do uprawy w skrzyniach

Ogródek w skrzyniach możemy stworzyć z następujących roślin: różnych gatunków sałat, cukinii, marchwi, rzodkiewki, pomidorów (najlepiej odmiany karłowate), koperku, buraków, czosnku, szpinaku, papryki, natki pietruszki. Można też posadzić fasolę szparagową i bób. Warzywa w skrzyni należy sadzić gęściej niż na grządce. Domowy ogródek w skrzyniach nie jest trudny w uprawie- trzeba pamiętać o dostępie do słońca i wody stosownie do wymagań uprawianych warzyw. Rozmiar skrzyni musi być dobrany  do wielkości roślin. Najniższe  skrzynki do uprawy warzyw mają wysokość 20 cm. Do warzyw głęboko się korzeniących przeznaczone są  skrzynie głębsze. Dyniowate sadzimy w pojemnikach dużych i szerokich. Pomidory czy papryka muszą rosnąć w skrzyniach ponad 10 litrowych.

Jak przygotować skrzynię do upraw?

Skrzynię można wykonać samodzielnie lub kupić gotową w markecie ogrodniczym. Na dnie skrzyni trzeba wyciąć otwory, przez które będzie odpływał nadmiar wody. Najważniejsze jest, aby jej  wnętrze  wyłożyć czarną folią, która zabezpieczy drewno przed gniciem oraz zamocować styropian, który uchroni warzywa przed przemarznięciem. Folię przytwierdzamy zszywkami lub gwoździami. Na dno skrzyni koniecznie trzeba wysypać keramzyt, żwir lub inne kruszywo. Zapobiega to gniciu korzeni warzyw. Na warstwę drenażu sypiemy odpowiednie podłoże do uprawy warzyw. Doświadczeni ogrodnicy zalecają także zastosowanie nawozów organicznych. Przestrzeń na poszczególne rośliny można wydzielić za pomocą listw. Pozwala to zachować porządek w uprawach.

Częstotliwość podlewania

Ogródek w skrzyniach trzeba odlewać częściej niż rośliny na grządkach w ogrodzie. Ziemia w skrzyniach szybciej wysycha. Rośliny na balkonie mają mniejszy dostęp do deszczówki niż warzywa rosnące w ogrodzie. W okresie upałów i przymrozków wskazane jest podlewanie rankiem.

Stosowanie nawozu odpowiedniego do rodzaju roślin jest konieczne w uprawie skrzyniowej.  Ogródek w skrzyni daje obfite polony i ogromną satysfakcję z wyhodowania własnych warzyw. Jest śliczną ozdobą balkonu lub tarasu.

Comment here