Ogród

Najtrwalsze meble ogrodowe – jak wybrać idealny zestaw?

Najtrwalsze meble ogrodowe – jak wybrać idealny zestaw?

Zestaw mebli ogrodowych to zazwyczaj centralna część przydomowej przestrzeni. To właśnie fotele, leżaki i stoliki gwarantują przecież komfort podczas rekreacji w ogrodzie – samodzielnie, z dziećmi lub podczas spotkań towarzyskich.

Wyposażenie używane na zewnątrz jest jednak nieustannie narażone na szkodliwe działanie wielu czynników, w tym warunków atmosferycznych. Warto zatem wybierać meble mądrze, by konstrukcje przetrwały długie lata i nie wymagały czasochłonnych oraz kosztownych zabiegów naprawczych.

Jakie meble ogrodowe są najtrwalsze? Które z nich warto wprowadzić do ogrodu? O tym opowiemy poniżej.

Rodzaje mebli ogrodowych – jakie wyposażenie się przydaje?

W ogrodach ustawia się rozmaite rodzaje wyposażenia. Podstawą są oczywiście meble wypoczynkowe, które można znaleźć choćby na stronie https://bazkar.pl/. Najczęściej wykorzystuje się fotele, krzesła i sofy, ustawiane wokół stołu lub stolika.

Rodzaj wyposażenia zależy oczywiście od specyfiki przestrzeni oraz tego, do czego ma być ona wykorzystywana. Jeśli planujemy regularnie spożywać posiłki na tarasie, warto wybrać krzesła i wysoki stół. Jeżeli przestrzeń w pobliżu domu ma służyć raczej do swobodnego wypoczynku, lepiej sprawdzą się głębokie fotele i sofy z niskim stolikiem kawowym.

Oprócz nich w przestrzeni ogrodowej powinny się pojawić również praktyczne meble do przechowywania rozmaitych przedmiotów, w tym akcesoriów ogrodowych, poduszek, koców, a także sprzętów ogrodniczych. Ich zastosowanie pozwala także uporać się z bałaganem panującym wśród dziecięcych zabawek, z których maluchy korzystają na świeżym powietrzu.

Z czego produkuje się meble ogrodowe?

Meble ustawiane w ogrodzie muszą wyróżniać się wysoką trwałością, by bez szwanku znosiły działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, a zwłaszcza:

  • temperatury,
  • promieniowania UV,
  • wilgoci,

Jeśli wprowadzi się do przydomowej przestrzeni meble z niewłaściwie dobranego materiału, wówczas po krótkim czasie stracą atrakcyjny wygląd oraz ulegną zniszczeniu. Wpłyną na to nie tylko niekorzystne warunki pogodowe, ale i rozmaite zabrudzenia, których nie da się uniknąć podczas zwyczajnej eksploatacji. Ponadto plamy powstałe w czasie spotkań rodzinnych czy przyjęć ze znajomymi, są trudne, a nawet niemożliwe do usunięcia z wielu materiałów. Wysokie jakościowo, trwałe i odporne surowce, są za to w stanie poradzić sobie z powyższymi czynnikami działającymi na meble ogrodowe.

Najczęściej wyposażenie do ogrodu produkuje się z:

  • drewna,
  • rattanu,
  • polipropylenu,

Pierwsze z wymienionych to surowce naturalne, wymagające przeprowadzania regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, by meble nie absorbowały wilgoci, która prowadzi do szybkiej degradacji drewna i plecionek rattanowych. Należy również przechowywać je w zimie w suchym wnętrzu o dobrej cyrkulacji powietrza. W przypadku drewna warto także pamiętać o konserwacji i impregnacji – zabiegach polecanych do wykonania zarówno po sezonie letnim, jak i przed jego rozpoczęciem.

Pozostałe dwa to tworzywa syntetyczne. Meble polipropylenowe formuje się metodą wtryskową, co pozwala nadać konstrukcji niemal dowolny kształt i ozdobne wykończenie (np. efekt drewna lub rattanu). Produkty z technorattanu to plecionki z poliuretanowego włókna o wysokiej elastyczności, które łączą stylową estetykę rattanu z nowoczesnymi technologiami.

Meble z tworzyw sztucznych – zalety wyposażenia do ogrodu

Czym wyróżniają się wspomniane powyżej meble z tworzyw sztucznych? To przede wszystkim produkty wysokiej trwałości. Nie szkodzi im promieniowanie UV, temperatura ani woda. Nie pękają, nie łuszczą się, są odporne na zarysowania. Stoliki, krzesła, fotele i sofy bez większego trudu da się utrzymać w optymalnej kondycji i czystości. Wystarczy do tego miękka szmatka i odrobina wody zmieszanej z detergentem, np. płynem do mycia naczyń.

Warto również wspomnieć o tym, że meble polipropylenowe i technorattanowe mogą być bez przeszkód przechowywane na zewnątrz przez cały rok. Tym różnią się od konstrukcji drewnianych lub rattanowych. Wystarczy tylko okryć je pokrowcami, by nie zabrudziły się podczas opadów deszczu albo w czasie wiosennych roztopów.

Nowoczesność i klasyka w jednym – praktyczne i stylowe wyposażenie do ogrodu

Nowoczesne meble z tworzyw sztucznych wyróżniają się trwałością i ciekawym designem. Idealnie wpisują się w popularne obecnie trendy oraz gwarantują komfort siedzenia. Chętnie wprowadza się je zatem do różnych ogrodów, by przydomowy teren stał się jeszcze wygodniejszy i piękniejszy.

Comment here