Porady

Kominek elektryczny – jaki wybrać?

Kominek elektryczny - jaki wybrać

Chcesz ocieplić – dosłownie i w przenośni – wnętrze swojego domu lub mieszkania, ale nie masz możliwości wykorzystania tradycyjnego kominka? Nic straconego – kominek elektryczny jest stworzony dla ciebie. Ta nowoczesna alternatywa sprawdzi się we wszystkich apartamentach w budownictwie wielorodzinnym oraz w zabudowie jednorodzinnej, w której na etapie projektu nie zaplanowano montażu kominka. Co warto wiedzieć na temat kominków elektrycznych zanim zdecydujesz się na ich zamontowanie? Jakie rodzaje konstrukcji można wyróżnić? Poznaj najważniejsze informacje.

Kominek elektryczny to nie jedyny wybór, jakiego możesz dokonać. Ciekawą opcją są także biokominki, którego atutem jest żywy płomień – oba warianty kupisz na http:s//www.castorama.pl.

Kominek elektryczny – co to jest i jak działa?

Pod względem wizualnym kominek elektryczny przypomina ten tradycyjny, jednak zasilany jest prądem, dzięki czemu nie wymaga dostępu do szybu kominowego ani wentylacji. Nie wytwarza ognia, a jedynie jego iluzję, niekiedy bardzo wierną, dzięki czemu pozwala wykreować przytulny salon lub sypialnię w każdym budynku. Najczęściej urządzenie wyświetla obraz, niekiedy również dźwięk. Pracę regulować można z poziomu urządzenia albo wykorzystując do tego pilot zdalnego sterowania.

Montaż kominka elektrycznego jest bardzo łatwy, a działanie praktycznie bezobsługowe. Wystarczy podłączyć urządzenie do prądu i ustawić parametry, na bieżąco pamiętając jedynie o uzupełnianiu zbiornika z wodą.

Rodzaje kominków elektrycznych

Wybierając elektryczny kominek, warto wziąć pod uwagę różne jego rodzaje. Duże zróżnicowanie wariantów pozwala dopasować model do wielkości pomieszczenia i miejsca montażu.

  • Kominki elektryczne ścienne – wyglądem przypominają telewizor z płaskim ekranem. Są mocowane za pomocą specjalnych uchwytów.
  • Kominki elektryczne stojące – modele ze specjalną obudową pozwalającą uniknąć skomplikowanego montażu. Urządzenie wystarczy ustawić w docelowym miejscu i podłączyć do prądu.
  • Kominki elektryczne narożne – montowany u zbiegu dwóch ścian. To bardzo praktyczne rozwiązanie także w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach.
  • Wkład kominkowy – kupowany osobno, a następnie aranżowany w samodzielnie wykonanej obudowie. Dzięki temu dopasowanie do stylu i charakteru pomieszczenia jest jeszcze łatwiejsze.

Kominki elektryczne można sklasyfikować również ze względu na dostępne funkcje. Poza typowymi urządzeniami dekoracyjnymi możesz wybrać także wersje z funkcją grzania lub z opcją aromaterapii.

Zalety elektrycznych kominków

Czy warto wybrać kominek elektryczny? To rozwiązanie jest chętnie wybierane przez miłośników przytulnego klimatu, którym jednocześnie zależy na wygodzie i bezpieczeństwie. Montaż takich urządzeń nie wymaga specjalnej instalacji, zaś korzystanie nie wiąże się z koniecznością kupowania i uzupełniania drewna, czyszczenia paleniska z sadzy i popiołu. Po prostu cieszysz się atmosferą ognia. Brak spalania oznacza, że kominki elektryczne nie produkują dymu, dwutlenku węgla i popiołu, dlatego możesz wprowadzać je do twojego wnętrza bez obaw.

Dużą zaletą elektrycznych kominków jest szeroki asortymentów wzorów i kolorów, dzięki czemu możesz cieszyć się efektownym dodatkiem o każdej porze, nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Z łatwością wkomponujesz je i w klasyczne, i w nowoczesne wnętrze. Efekt płomienia to nie wszystko – jeśli wybierzesz odpowiedni wariant, dostępna będzie dla ciebie funkcja grzania, a moc urządzenia pozwoli uzyskać satysfakcjonujący rezultat. Jeśli w twoim domu nie ma konieczności grzania, możesz skorzystać z podstawowych wersji sprzętu.

Czy kominki elektryczne mają wady?

Czy wobec tego można wskazać jakieś wady kominków elektrycznych? Przede wszystkim, nawet jeśli zdecydujesz się na opcję grzewczą, musisz mieć świadomość, że nie zapewnisz w ten sposób ciepła w całym domu, a nawet pomieszczeniu. To jedynie dodatkowy efekt, korzystanie wpływający na wrażenie przytulności. Co więcej, mimo że układ wiązek światła sprawia naprawdę naturalne wrażenie, niekiedy wzbogacone charakterystycznym trzaskiem drewna, nadal nie jest to prawdziwy ogień.

Minusem jest także koszt eksploatacji – przy intensywnym użytkowaniu rachunki za prąd mogą być znacznie wyższe. Zapobiegniesz temu nieco, wybierając kominek energooszczędny, pozbawiony dodatkowej funkcji 3D, ogrzewania i efektów dźwiękowych.

Jakie dodatkowe funkcje warto wziąć pod uwagę?

Bezpieczne kominki elektryczne możesz wzbogacić o kilka dodatkowych funkcji. Pod uwagę warto wziąć:

  • opcję grzania,
  • możliwość aromaterapii w kominkach zapachowych,
  • opcję pary wodnej, umożliwiając uzyskanie bardzo realistycznego płomienia,
  • opcję 3D – kolejny sposób na większy realizm.
  • sterowanie za pomocą pilota.

Takie bonusy uprzyjemniają korzystanie z kominka, jednak wpływają zarówno na cenę zakupu, jak i późniejszej eksploatacji.

Comment here