Porady

Moc paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny – jak dobrać?

Moc paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny - jak dobrać?

Do opłacalności fotowoltaiki nie trzeba nikogo przekonywać. Od kilkunastu lat można zaobserwować coraz szybciej rosnący trend. Panele montowane są zarówno w domach prywatnych, jak i firmach, pozwalając czerpać energię ze słońca przez cały rok, uniezależniając się tym samym od zewnętrznego dostawcy prądu. Pozwala to zaoszczędzić na rachunkach i cieszyć się czystą, ekologiczną energią. Zanim jednak zdecydujemy się na tę inwestycję, warto zorientować się jaka moc paneli fotowoltaicznych będzie potrzebna, by osiągnąć zamierzony efekt.

Moc paneli fotowoltaicznych a czynniki zewnętrzne

Najważniejszym czynnikiem, jaki powinniśmy brać pod uwagę decydując się na instalację fotowoltaiczną jest ilość prądu, jaką chcemy wygenerować z jej pomocą. W zależności od wielkości gospodarstwa domowego oraz ilości urządzeń, które zasilamy przy pomocy prądu, wartości te mogą znacznie się od siebie różnić. Dopiero jak ustalimy nasze zapotrzebowanie dobieramy odpowiedni rozmiar oraz moc paneli fotowoltaicznych.

Należy wziąć pod uwagę również warunki fizyczne. Najczęściej panele montowane są na dachu, który ma ograniczoną pojemność. Często ograniczają ją także okna dachowe na poddaszu czy specyficzna budowa samego dachu. Ważny jest także oczywiście dostęp do słońca. Panele fotowoltaiczne montowane na dachu powinny mieć swobodny dostęp do odpowiedniej ilości promieni słonecznych przez cały rok. Oznacza to, że w miejscach zacienionych konieczne może być wybranie paneli fotowoltaicznych o większej mocy.

Wymiar i moc paneli fotowoltaicznych dla domu jednorodzinnego

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na rynku były dostępne panele fotowoltaiczne w różnych rozmiarach. Dziś ich rozmiar jest ustandaryzowany, dzięki czemu znacznie łatwiej jest zaprojektować instalację na potrzeby konkretnego gospodarstwa. Moc jednego panelu zależna jest od liczby ogniw fotowoltaicznych. Do domów jednorodzinnych i prywatnych gospodarstw wykorzystuje się panele składające się z 60 ogniw. Jeden taki panel ma wymiary 165 cm długości, 100 cm szerokości i 4 cm grubości.

W przypadku większości domów jednorodzinnych zaleca się instalację około 16-18 paneli fotowoltaicznych w tym rozmiarze. Oznacza to, że cała instalacja zajmuje powierzchnię około 30 m2 i będzie w stanie wygenerować moc około 5kW. Aby otrzymać konkretne informacje na temat koniecznej ilości paneli oraz mocy, jakiej potrzebujemy w przypadku naszego gospodarstwa domowego, powinniśmy skontaktować się z firmą zajmującą się instalacją fotowoltaiki, która po weryfikacji warunków zewnętrznych doradzi odpowiedni projekt inwestycji.

Comment here