Porady

Miks tekstur – poznaj styl wnętrzarski dla odważnych i kreatywnych

Miks tekstur – poznaj styl wnętrzarski dla odważnych i kreatywnych

Raz na jakiś czas w wystroju każdego pomieszczenia potrzebna jest zmiana, aby uniknąć poczucia monotonii. Szczególnie jest to istotne w przypadku wnętrz, takich jak salon, gdzie wraz z rodziną lub gośćmi często spędzasz czas. Jeśli pragniesz aranżować mieszkanie, inspirując się najnowszymi trendami, zapoznaj się z nowym trendem „miks tekstur” i dowiedz się jak modnie urządzić swój salon.

Miks tekstur – baw się różnorodnością!

Za popularnością stylu, jakim jest miks tekstur, kryje się prosta idea – kluczowe jest to, aby w swoim mieszkaniu czuć się przytulnie i „ciepło”. Efekt ten łatwo jest uzyskać za pomocą kompozycji tkanin o różnorodnych, również odważnych, wzorach i teksturach. Kieruj się zasadą, aby tak zaaranżować wnętrze, by zniknęło z niego możliwie jak najwięcej perfekcyjnie gładkich powierzchni. Przykładowo, welwetową poduszkę możesz połączyć z pufą obitą materiałem z wypukłymi prążkami oraz dywanem o grubym, miękkim włosiu. Ważne jest, aby aranżacja pomieszczenia wywoływała u Ciebie i reszty domowników pozytywne emocje. Popisz się możliwościami swojej kreatywności! Salon urządzony z duchem miksowania tekstur ma sprawiać poczucie, że drugiego tak efektownie i autorsko urządzonego wnętrza nigdzie nie da się znaleźć.

(Zaplanowana) zabawa w miksowanie tekstur

Miksowanie tekstur zapewni Ci wiele frajdy, niemniej jednak przed przystąpieniem do aranżacji warto przemyśleć, jaki rezultat chcesz uzyskać. W innym przypadku może powstać artystyczny nieład. Świetnym pomysłem na to, aby podkreślić wielość tekstur, jest dobranie tekstyliów w podobnej tonacji kolorystycznej, jak choćby szarej, kremowej lub łososiowej (wybierz po prostu swoją ulubioną!). Dzięki temu najbardziej zauważalna staje się różnorodność faktur tekstyliów, natomiast ich barwa przestaje być pierwszorzędna. W jaki sposób przekłada się to na gotowe rozwiązania wnętrzarskie? Wspomnianymi tekstyliami mogą być poduszki do narożnika, gdzie każda poduszka będzie miała inną teksturę – grube włosie, sztuczne futro lub inny charakterystyczny splot.

Zacznij od sprawdzenia tego, co masz już w swoich szafach

Kiedy zaczynasz bawić się w miksowanie tekstur w swoim salonie, przejrzyj dokładnie zakamarki swoich szaf. Być może znajdziesz tam od dawna nieużywany koc lub poduszki, z którymi wiążesz miłe wspomnienia z dzieciństwa. Tekstylia wyprodukowane dawno temu mogą posiadać fakturę, którą dzisiaj trudno już spotkać. Jeśli w pudłach na strychu bądź w piwnicy znajdziesz takie skarby, wystarczy, że je wypierzesz i zestawisz z nowymi dodatkami.

Oryginalne tekstury znajdziesz na meblach

Warto, aby w zabawie w miksowanie tekstur uczestniczyły również meble do salonu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mebli obitych materiałem o tak różnorodnych fakturach, że z pewnością znajdziesz coś, co idealnie przypasuje do Twojego gustu. Może to być na przykład tapicerowane krzesło pokryte pikowaniem w kształcie rombów, patchworkowy fotel, tapczan z pikowanym oparciem lub pufa z prążkowanymi wypukłościami. Z tego typu meblami o wyrazistym charakterze doskonale będą się łączyły grube, wełniane koce, poduszki z długim włosiem oraz puszyste dywany, po których przyjemnie jest chodzić na boso. Meble w salonie muszą być wyjątkowe!

Zapunktuj właściwym oświetleniem

Doskonałym sposobem na to, aby podkreślić różnorodność faktur w Twoim salonie, jest dobranie odpowiedniego oświetlenia. Jeśli ma to być autorskie, ale przytulne wnętrze, możesz je oświetlić za pomocą lampy wiszącej z żarówką emitującą światło o ciepłej barwie (ok. 3000 K) lub neutralnej (ok. 4000 K). W sytuacji, gdy pragniesz szczególnie wyróżnić jakiś element aranżacji, np. patchworkowy fotel lub sofę zdobioną pikowaniami, skieruj w tę stronę światło punktowe. Dzięki temu odwiedzający Cię goście intuicyjne zwrócą na ten element aranżacji swoją uwagę. Co więcej, oświetlenie może stanowić efektowną część dekoracji. Do tego celu sprawdzi się lampa stojąca z abażurem z tkaniny, która jest pokryta oryginalnym wzornictwem.

Comment here