Łazienka

Jaką kabinę prysznicową wybrać do małej łazienki

Jaką kabinę prysznicową wybrać do małej łazienki

Niewielka przestrzeń w łazience może okazać się prawdziwym wyzwaniem aranżacyjnym. Istnieją jednak rozwiązania, dzięki którym nawet mała łazienka będzie funkcjonalna oraz estetyczna. Jedno z ważniejszych pytań to: jaką kabinę prysznicową do niej wybrać?

Mała łazienka – wielkie wyzwanie?

W celu zaoszczędzenia miejsca w małej łazience czasem trzeba zrezygnować z wanny. Wówczas pod uwagę brany jest montaż kabiny prysznicowej. Niewielki metraż łazienki wymaga jednak przemyślanego projektu oraz funkcjonalnych rozwiązań. Ograniczona przestrzeń czasami wymusza konieczność zastosowania niestandardowych pomysłów, jednak najważniejsze jest to, żeby miejsce do kąpieli było komfortowe, przestronne i praktyczne w codziennym użytkowaniu.

Rodzaje kabin prysznicowych

Konieczność zrezygnowania z wanny nie oznacza wcale, że nie można zdecydować się na prysznic,  który, oprócz codziennych czynności higienicznych, umożliwi odprężenie i zapewni chwilę relaksu. Można wybierać wśród różnych rodzajów kabin prysznicowych.

Przyścienne i narożne to kabiny, które najlepiej sprawdzają się w małych łazienkach. Pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Pomimo mniejszych rozmiarów mogą być naprawdę przestronne. Wystarczy odpowiedni projekt łazienki i poprawny montaż kabiny prysznicowej, by zapewnić duży komfort użytkowania. Innym rodzajem kabin są kwadratowe oraz prostokątne. Zajmują jednak nieco więcej miejsca niż narożne, dlatego rzadziej wykorzystuje się je w łazienkach z niewielkim metrażem.

Drzwi oraz materiał

Istotną rolę pełnią drzwi prysznicowe. Do małej łazienki najbardziej nadają się modele przesuwne oraz harmonijkowe, które nie zabierają cennego miejsca. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia materiału, z którego wykonana jest kabina prysznicowa. Konstrukcje wykonane z tworzywa będą tańsze i lżejsze, choć bardziej narażone na ewentualne uszkodzenia. Szkło hartowane może zajmować co prawda więcej miejsca, ale jest bardziej wytrzymałe, odporne na zarysowania, a nawet łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Kabina prysznicowa w małej łazience

Wymiary brodzika w standardowej kabinie prysznicowej wynoszą 80 x 80 cm. Wielu producentów decyduje się również wykonać kabiny prysznicowe na wymiar. Coraz większą popularność na rynku zyskują prysznice bez brodzika. Odpływ projektuje się wówczas w podłodze lub ścianie.

Znaczenie ma również kolor brodzika i kabiny prysznicowej – jasne barwy optycznie powiększają dostępną przestrzeń. Warto zatem stawiać na białe brodziki, które pomogą w rozjaśnieniu pomieszczenia. Kolorystyka zbliżona do płytek podłogowych nie będzie rzucała się w oczy, przez co wizualnie nie zmniejsza pomieszczenia.

Ile kosztuje kabina prysznicowa?

Ceny standardowych kabin prysznicowych oscylują między 300-600 zł. Oczywiście za model z wyższej półki i dodatkowymi funkcjonalnościami (np. hydromasaż) trzeba będzie zapłacić odpowiednio więcej. Jeśli chodzi o montaż, to koszt zwykle oscyluje w granicach ok. 300 zł. Usługa może jednak wynieść zarówno więcej, jak i mniej. Wszystko zależy od miejscowości oraz indywidualnego cenniku hydraulika.

Comment here