Porady

Jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Jednym z największych wyzwań każdej osoby urządzającej mieszkanie są małe wnętrza. To często łamigłówka, którą trzeba poskładać niczym puzzle, by udało się zmieścić wszystkie potrzebne sprzęty, a przy tym nie zagracić pomieszczenia. Dość często w takich sytuacjach przydaje się wiedza na temat tego, jak optycznie powiększyć przestrzeń. Oto kilka naszych podpowiedzi.

Usuń niepotrzebne podziały

Jeśli tylko masz możliwość ingerencji w układ wnętrza, to zastanów się, czy nie można byłoby tej przestrzeni jakoś otworzyć. Zawsze, jeśli tylko inne względy tego nie wykluczają, warto łączyć ze sobą pomieszczenia i usuwać zbędne podziały. Powierzchnia 20 m2 przeznaczona na salon z aneksem kuchennym będzie wydawać się zdecydowanie większa niż wtedy, gdy oba te pomieszczenia będą oddzielone ścianą.

Usuwanie zbędnych podziałów może się odbywać nie tylko poprzez łączenie pomieszczeń, ale również poprzez wyburzenie niepotrzebnych fragmentów ścian. Może tak się zdarzyć, że w mieszkaniu została zaprojektowana wnęka na szafę, która zwykle jest miejscem bardzo przydatnym. Jeśli jednak masz inny pomysł na aranżację tej przestrzeni, to możesz usunąć ścianę tworzącą wnękę (jeśli tylko jest to ścianka działowa) i w ten sposób otworzyć przestrzeń, uzyskując efekt optycznego powiększenia wnętrza.

Zadbaj o światło

Jasne wnętrza wydają nam się większe niż są w rzeczywistości. Jeśli zatem chcesz uzyskać efekt przestrzeni, a ściany jakoś nie chcą się przesunąć ?, to zadbaj o dobre oświetlenie wnętrz. Nie wystarczy jedno główne mocne źródło światła, bo jeden punkt świetlny rzadko kiedy pozwala uzyskać pożądany efekt. Lepiej postawić na kilka różnych źródeł światła, by móc nimi sterować w zależności od potrzeb. Wybierz żarówki dające światło o barwie ciepłej lub przynajmniej neutralnej, bo sprzyja ono wypoczynkowi i dodaje wnętrzu przytulności.

Wykorzystaj lustra

Bardzo niedocenianym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni są lustra. W świadomości wielu osób są one nadal traktowane wyłącznie jako element funkcjonalny, wieszany w łazience, przedpokoju czy garderobie. Prawda jest jednak taka, że lustra mogą nie tylko stanowić świetną dekorację domu, ale również pomogą optycznie powiększyć przestrzeń.

Każde wnętrze, w którym pojawi się lustro, wydaje się większe

W lustrze odbija się część pomieszczenia, w którym jest ono powieszone, co daje wrażenie przestronności. Poza tym w lustrze odbija się również światło, co też korzystnie wpływa na odbiór wnętrza jako większe. Nie warto zatem myśleć stereotypami i zastanawiać się, czy lustro w salonie lub sypialni to dobry pomysł. Bez dwóch zdań jest to świetny element aranżacji wnętrza, który jest wart zastosowania. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wykorzystaniem luster jest ich różnorodność. Można wybrać lustra w różnych rozmiarach, kształtach i ramach, dzięki czemu znajdzie coś dla siebie każdy, niezależnie od tego, w jakim stylu jest urządzone wnętrze.

Comment here