Marzysz o salonie zimowym, jak z katalogu? Wcale nie musisz przeprowadzać gruntownego remontu, aby cieszyć się swoim wnętrzem w mroźnym wydaniu. Jak zwykle o wszystko zadbają odpowiednie dodatki – jakie? O tym przeczytasz dalej. Zapraszamy do lektury.
Jakie tekstylia sprawdzą się zimą?
Czy da się całkowicie zmienić klimat wnętrza bez przeprowadzania rewolucji? Oczywiście – siłą drzemiącą w dodatkach. Jeśli więc zależy Ci, aby salon stał się Twoją bezpieczną i ciepłą przystanią w chłodniejsze miesiące, zastanów się, z jakimi materiałami kojarzy Ci się zima? Trochę Ci podpowiemy… Miękkimi, futrzanymi i ogrzewającymi zarówno ciało, jak i duszę! W co warto zainwestować, gdy za oknem panuje mróz, aby stworzyć przytulną atmosferę we własnym domu czy mieszkaniu?
- Dywany, które mają tę niezwykłą moc, że gdziekolwiek się pojawią, od razu ocieplają każde wnętrze. Zimą postawmy na miękkie i puszyste modele zabezpieczające nasze stopy przed zimnem.
- Koce i pledy wykonane najlepiej z naturalnych, dających dużo ciepła materiałów (na przykład z wełny). Jednak dobrej jakości włókna syntetyczne oczywiście też zdadzą tutaj egzamin.
- Poduszki – zimowa drzemka z futrzaną poduszką pod głową? Brzmi jak idealne popołudnie!
Dobierając dodatki tekstylne do salonu musimy brać pod uwagę jego aranżację i na tej podstawie dobierać kolorystykę, i styl poduszki czy dywanu. Można działać tutaj na zasadzie podobieństw, skupiając się na tej samej palecie barw. Dla odważniejszych osób polecamy kontrastowe podejście do tematu – masz beżowe ściany i meble z jasnego drewna? Postaw na zasłony w kolorze butelkowej zieleni lub ognisto-czerwone narzuty. Świetnym pomysłem będzie wykorzystanie wzorów – szczególnie, jeśli tęsknisz za wiosną i latem. Motyw kwiatów lub etnicznych wzorów szybko przeniesie Cię w atmosferę ciepłych miesięcy.
Oświetlenie i dekoracyjne dodatki
W sezonie jesień-zima uciążliwe są nie tylko niskie temperatury, ale znacznie mniejsza ilość światła. Z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju lampy, które rozjaśniają wnętrza i przy okazji tworzą w nim przytulny klimat. Odpowiednio dobrane oświetlenie pod względem natężenia, barwy i metrażu mieszkania ma ogromny wpływ na to, jak się w nim czujemy. Producenci zadbali o to, abyśmy mieli z czego wybierać – proponują nam modele stołowe, podłogowe, sufitowe, kinkiety, girlandy czy taśmy ledowe. Do tego dochodzi ogromny rynek abażurów, żarówek dekoracyjnych i innych dodatków.
Walka z niedoświetleniem wnętrz zaczyna się od samego rana. Najważniejszym i jednocześnie najprostszym krokiem jest całkowite odsłonięcie okien, które wpuszczą do środka naturalną dawkę światła. Skutecznym i jednocześnie stylowym sposobem jest powieszenie na przeciwko przeszkleń luster. Ten zabieg nie tylko optycznie powiększy pomieszczenie, lecz także odbije promienie słoneczne, maksymalizując ich siłę. Najbardziej oczywistą metodą jest inwestycja w większą ilość lamp. Niezbędna będzie także wymiana żarówek na modele energooszczędne i jaśniejsze. Świetnym rozwiązaniem jest również montaż taśm ledowych sterowanych pilotem – wówczas w ciągu dnia wybieramy zimną barwę, a wieczorem ciepłą, tworzącą przytulny klimat.
Odpowiednie osłony okienne
A co, jeśli nie możemy pozwolić sobie na całkowite odsłonięcie okien? To niestety częsty przypadek osób zamieszkujących na ciasnych osiedlach lub przy ruchliwych ulicach. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będą oczywiście osłony okienne. Istotnym jest, aby wybrać odpowiedni model, który pozwoli schować się przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów bez potrzeby całkowitej rezygnacji z naturalnego światła. Tutaj sprawdzą się najlepiej:
- Plisy w wersji dwukierunkowej, które różnią się od standardowych modeli materiałowych brakiem rury nawojowej. Składają się one w estetyczną harmonijkę i poruszają po całej szybie. Pozwala to zasłonić tylko fragment okna, a co za tym idzie, wpuścić chociaż minimalną ilość światła.
- Rolety dzień i noc wyróżniają się na tle konkurencji swoją niespotykaną nigdzie indziej budową. Opiera się ona na klasycznej rurce z dwoma warstwami tkaniny z zaciemniającymi i transparentnymi pasami. Poruszanie nimi pozwala ustawić je w trzech pozycjach: całkowicie uniesionej, pół-otwartej lub zamkniętej.
- Żaluzje dające całkowitą kontrolę nad prywatnością i ilością wpadającego światła. Lamelki obracają się o 180 stopni. Dzięki nim możemy dozować promienie słoneczne i dbać o swoją prywatność.
Pamiętajmy jednak, że osłony okienne już dawno przestały być wyłącznie sposobem na zbyt mocno nagrzane pomieszczenia i ukrycie wnętrz naszych domów przed światem. Pełnią one także funkcję dekoracyjną, często będąc głównym punktem całej aranżacji. Szukasz sposobu na ocieplenie wnętrza w chłodne dni? My stawiamy tutaj albo na:
- naturalne materiały, czyli żaluzje drewniane lub bambusowe,
- miękkie tkaniny i stworzone z nich grube zasłony lub rolety rzymskie,
- wakacyjne wzory – umieszczone zazwyczaj na roletach materiałowych (strzałem w dziesiątkę będą motywy roślinne czy geometryczne).
Podsumowanie
Ocieplenie wnętrza może odbyć się szybko i bez przeprowadzania gruntownego remontu. Wszystko dzięki dodatkom – lampom, lustrom czy odpowiednio dobranym roletom. Warto dobierać je do istniejącej już aranżacji, aby nie zakłócać spójności wnętrz.
Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety zewnętrzne, wewnętrzne i inne osłony okienne.
Comment here