Jak dbać o sprzęt do pracy w ogrodzie, aby dobrze służył w przyszłym sezonie? Podpowiadamy, w jaki sposób przechowywać narzędzia ogrodnicze po sezonie!
„Nieoczyszczone i niezabezpieczone po sezonie narzędzia ogrodowe szybko ulegają rdzewieniu raz wielu innym zniszczeniom mającym wpływ na ich bezawaryjną pracę, a co za tym idzie – bezpieczeństwo użytkowników” – ostrzega Marcin Leszczyński, ekspert STIGA.
Źródło: http://www.budnet.pl/Jak_dbac_o_sprzet_po_sezonie,Narzedzia,112959-czytaj.html
Zabezpiecz noże tnące
Przed rozpoczęciem nowego sezonu prac w ogrodzie warto sprawdzić stan ostrzy tnących w urządzeniach tnących: kosiarek, sekatorów i nożyc. W przypadku kosiarek pamiętaj, aby przed ponownym naostrzeniem noży w pierwszej kolejności zlikwidować luzy w ich mocowaniach. Ostrza sekatorów i nożyc najszybciej wyczyścisz z pomocą roztworu alkoholowego lub rozpuszczalnika. Wszystkie ruchome elementy poszczególnych narzędzi dodatkowo warto zabezpieczyć specjalistycznym olejem przeznaczonym do konserwacji maszyn; do konserwacji części metalowych wykorzystaj natomiast uniwersalny preparat bezsilikonowy, np. Ac-90, ED-40 czy WS-50.
Regularnie sprawdzaj stan urządzeń elektrycznych
Najmniej prac konserwatorskich wymagają urządzenia elektryczne. Ważne jest, abyś regularnie sprawdzał stan poszczególnych części. Dzięki temu szybko wykryjesz i wyeliminujesz ewentualne zanieczyszczenia mogące prowadzić do korozji.
Zadbaj o urządzenia akumulatorowe
Poświęć również czas na sprawdzenie urządzeń akumulatorowych. Jeżeli nie zadbałeś o nie jesienią, wciąż możesz to zrobić. Najważniejszą czynnością jest wyjęcie akumulatora. Przechowuj go wraz z ładowarką w suchym i ciepłym miejscu (w temperaturze kilku stopni Celsjusza). Chcąc ochronić akumulator przed uszkodzeniami mechanicznymi, przechowuj go w bezpiecznej odległości od gwoździ, śrub, kluczy i innych drobnych metalowych przedmiotów.
Dokładnie zakonserwuj urządzenia spalinowe
Najwięcej uwagi musisz poświęcić urządzeniom z silnikami spalinowymi. Zakres obowiązkowych prac konserwacyjnych obejmuje:
- wymianę oleju,
- oczyszczenie lub wymianę świecy zapłonowej,
- kontrolę i ewentualną wymianę filtru powietrza oraz oleju silnikowego,
- nasmarowanie łożyska i pozostałych elementów ruchomych.
Pamiętaj, aby maszyny z silnikami czterosuwowymi przechylać w taki sposób, aby filtr powietrza znajduje się na górze. Zapobiegniesz w ten sposób jego zalaniu.
„Ważne, aby konserwować urządzenia ogrodowe w sposób wskazany bezpośrednio przez producenta w załączonej przez niego instrukcji obsługi. Niepoprawne obchodzenie się z preparatami konserwującymi może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Nie zapominajmy także, że jeżeli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie zająć się zabezpieczaniem urządzeń przed zimą, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistów” – radzi ekspert STIGA.
Źródło: http://www.budnet.pl/Jak_dbac_o_sprzet_po_sezonie,Narzedzia,112959-czytaj.html
Właściwa konserwacja urządzeń ogrodowych – wykonana zgodnie z zaleceniami producenta w instrukcji obsługi – gwarantuje ich bezawaryjną i bezpieczną pracę. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach, aby we własnym zakresie zadbać o sprzęt ogrodowy po sezonie, skorzystaj z pomocy specjalistów. W tym celu odwiedź najbliższy punkt STIGA, gdzie wykwalifikowani pracownicy przeprowadzą profesjonalny serwis poszczególnych narzędzi.
Comment here