Kupując nowe mieszkanie, często zastanawiamy się, czy urządzając nasze „M” warto skorzystać z porad architekta wnętrz? I ile to kosztuje?
Odpowiedź brzmi warto, bowiem profesjonalny i sprawdzony projektant zgodnie z naszymi potrzebami i oczywiście przewidzianym budżetem, potrafi stworzyć z naszego mieszkania zgodnie z naszym gustem prawdziwą oazę naszej prywatności, dokonując niekiedy przeróbek, które z pozoru wydają się niemożliwe, a w efekcie końcowym potrafią stworzyć funkcjonalne i ciekawe rozwiązania, które posłużą nam na lata. Decydując się na zatrudnienie fachowca warto pamiętać, że każdy z architektów ma własne wypracowane procedury i sposoby pracy. Poniżej przedstawiamy kilka etapów, jakie mogą się pojawić podczas współpracy z projektantem i wskazówki jak się do niej przygotować.
Na pierwsze spotkanie zabierz rzut mieszkania i zdjęcia
Spotkanie z projektantem wnętrz, to także świetna okazja do tego by sprecyzować, jak dokładnie ma wyglądać nasze mieszkanie i czego oczekujemy od naszej przestrzeni. Wbrew pozorom to kim jesteśmy, jak często bywamy w mieszkaniu, jaki tryb życia prowadzimy, czy lubimy gotować, czy mamy dzieci lub zwierzęta będzie miało istotny wpływ na projekt naszego przyszłego „M”, które ma być nie tylko świetnie urządzone, ale przede wszystkim funkcjonalne. – „Podczas pierwszej rozmowy z klientami z reguły słyszymy, że ich mieszkanie ma wyglądać jak to w katalogu„- mówi Joanna Talaśka, projektantka współpracująca z Vigo Studio. „Po krótkiej rozmowie o życiu, oczekiwaniach, również zweryfikowaniu, co klientom się podoba, przystępujemy do działania” – dodaje projektantka. Dlatego wybierając się na pierwsze spotkanie z architektem, warto wziąć ze sobą projekt naszego przyszłego lokum, jak również wizualizacje, zdjęcia, projekty, które znaleźliśmy w Internecie lub w katalogu, a które chcielibyśmy zrealizować w naszym mieszkaniu.
Nie jesteś pewien? Skorzystaj z porady
Czasem, kiedy nie jesteśmy pewni, czy wymyślona przez nas wizja ma przysłowiową rację bytu, wystarczy skorzystać jedynie z profesjonalnej porady architekta, który powinien rozwiać nasze wątpliwość lub zaproponować jakieś dogodne rozwiązania. Taka forma porady jest najtańszą z opcji, jaką możemy zamówić u specjalisty. Z reguły, w zależności od miasta i renomy danego studia, kosztuje ona od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Zdarza się, że porada taka bywa darmowa. Taką bezpłatną poradę możemy uzyskać również w salonach meblowych, w sklepach z wyposażeniem kuchni czy łazienek, w których zamawiamy meble. Decydując się na współpracę z projektantem zawrzyj umowę i jasno określ etapy współpracy. Przy korzystaniu z usług architekta wnętrz w szerszym zakresie niż porada, będą nas czekały kolejne etapy współpracy i realizacji. Wybierając konkretne biuro i projektanta powinniśmy zawrzeć umowę, w której poza ceną i terminem warto również szczegółowo ustalić zakres projektu jak również do jakiego etapu ma być prowadzona dokumentacja, także ilość wizyt projektanta i ewentualne wykonanie projektu przez ekipę remontową. Jest to dość istotna kwestia i warto, skorzystać z biura, które współpracuje z zaprzyjaźnionymi ekipami budowlanymi. Wtedy będziemy mieli pewność, że zaproponowane przez architekta rozwiązania, ktoś w naszym mieszkaniu zdecyduje się wykonać.
Czy wizyty projektanta na budowie są dodatkowo płatne?
Liczba wizyt projektanta na budowie zazwyczaj zawarta jest już w cenie projektu, jak również koszt każdej następnej wizyty, o ile taka będzie potrzebna. Czasem projektanci chcą jednak dodatkowego wynagrodzenia lub pokrycia kosztów dojazdów, zwłaszcza jeśli nasze mieszkanie bywa mocno oddalone od biura architekta lub znajduje się w innym mieście.
Czas na etap koncepcyjny
Po podpisaniu umowy i ustaleniu szczegółów współpracy, architekt będzie starał się z nami ustalić kolorystykę, ilość i styl mebli, oświetlenie etc. Jest to tak zwany etap koncepcyjny i kosztuje on z reguły 30 % od ustalonej ceny całego projektu. Pamiętajmy, że nasze mieszkanie będzie naszą przestrzenią, w związku z tym to my mamy decydujący głos w jego sprawie i nie musimy się godzić na wszystkie z zaproponowanych przez projektanta rozwiązań.
Nasze przyszłe mieszkanie w trójwymiarze
Po poznaniu naszych oczekiwań architekt powinien przesłać lub pokazać nam osobiście kilka propozycji do wyboru. Coraz więcej biur poza dokumentacją techniczną przygotowuje dla swoich klientów model mieszkania w postaci grafiki 3D, dzięki czemu, już na etapie koncepcyjnym będziemy mogli zobaczyć wizję projektanta i wrazić swoją opinię o projekcie. Wizualizacja 3D to świetne rozwiązanie zwłaszcza przy dużych zmianach aranżacyjnych, jak również doskonały sposób na zobaczenie mieszkania jeszcze przed ostateczną decyzją i gruntownym remontem.
Pełna wizualizacja + dokumentacja
Po ustaleniu wszystkich istotnych szczegółów typu wysokość, użycie tapet, rodzaj i rozkład mebli, rodzaj i kolor oświetlenia, zaproponowaną kolorystyką, stylem i klimatem danego mieszkania, architekt powinien przedstawić nam pełną wizualizację naszego mieszkania, jak również powinien sporządzić dokumentację techniczną w postaci rysunków.
Profesjonalnie przygotowana dokumentacja powinna zawierać:
- dwie kopie wydrukowane i złączone w formacie A3 lub A2 (w zależności od wielkości opracowywanego wnętrza)
- rysunki techniczne w skali 1: 50, 1: 25 z detalami w odpowiedniej skali
- rzuty z wymiarami
- przekroje z wymiarami
- widoki każdej z projektowanych ścian z wymiarami
- detale architektoniczne niezbędne do poprawnego wykonania prac wykończeniowych
- wizualizacje 3D każdego z projektowanych pomieszczeń
- opisy wykorzystanych materiałów z podaniem ich ilości, sposobu układania i mocowania
Na zakupy z projektantem
W projekcie naszego mieszkania, poza dokumentacją techniczną powinna znaleźć się również pełna specyfikacja naszego mieszkania w której powinny się znaleźć proponowane meble, materiały – podłogi, płytki, sanitariaty, osprzęt elektryczny, lampy, wraz z informacją
– gdzie i za ile można kupić dany sprzęt. Coraz częściej zdarza się, że architekt pomaga w wyborze odpowiednich materiałów, jeżdżąc z klientami po odpowiednich sklepach z wyposażeniem wnętrz. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to opcja dodatkowo płatna, często ustalana indywidualnie z danym klientem.
Nadzór autorski
Kiedy remont w naszym mieszkaniu już się rozpoczął możemy dodatkowo pokusić się o nadzór autorski, czyli krótko mówiąc przypilnowanie przez projektanta, czy wszystkie prace przebiegają zgodnie z wizją i czy będą wykonane na czas. Nadzór autorski z reguły ustala się indywidualnie z projektantem, a cena liczona jest w zależności od ilości godzin spędzonych na budowie lub jako tak zwane „dniówki”.
Sprawdź ofertę mieszkań w Krakowie
Ile to kosztuje?
Z reguły projekt wykonawczy liczony jest od metra kwadratowego projektowanej powierzchni. Jego cena jest mocno na rynku zróżnicowana i zależy od miasta w którym mieszkamy, jak również od renomy i doświadczenia zatrudnionego przez nas projektanta. U poczatkujących projektantów jest to z reguły cena około 60 PLN za metr kwadratowy. U osób z większym doświadczeniem za projekt zapłacimy z reguły od 100 do 150 PLN za metr kwadratowy, a w przypadku znanych wziętych projektantów nawet 500 PLN za metr kwadratowy. Jeśli planujemy, więc zatrudnić architekta wnętrz do stworzenia aranżacji 50 metrowego mieszkania, to koszt wykonania standardowego projektu powinien zmieścić się w granicach 5000-7500 PLN. Biorąc pod uwagę koszty wyposażenia i remontu, jak również fakt, że zaproponowane przez architekta pomysły będą cieszyć nasze oko przez lata, warto zainwestować w specjalistę, a zaproponowane rozwiązania wydają się mniejszym wydatkiem niż kolejny remont.
[…] aranżacji wnętrz warto zatrudnić architekta. Wydaje Wam się, że to zbędny wydatek? Nic bardziej mylnego! Fachowiec nie tylko pomoże dobrać […]