Porady

Co sprawdza się przy odbiorze technicznym mieszkania?

Co sprawdza się przy odbiorze technicznym mieszkania

Każdego, kto kupił u dewelopera nowe lokum, czekać będzie odbiór techniczny mieszkania. Kupujący zawiera ze sprzedającym umowę, na mocy której jeden dostarcza drugiemu gotowy produkt. Tyle tylko, że nie wszyscy mają świadomość tego, jak sprawdzić, czy mieszkanie faktycznie nadaje się do użytku.

Odbiory techniczne mieszkań przeprowadza się na jakiś czas przed oddaniem samego lokalu do użytku – czyli do przekazania kluczy.

Co należy sprawdzić w trakcie odbioru technicznego? Bardzo wiele rzeczy zasługuje na uwagę fachowca: są to elementy wykończenia, na które laik nie zwróci uwagi do momentu, w którym będzie musiał rozpocząć serię remontów. Właśnie dlatego odbiory mieszkań przeprowadzają specjaliści, tacy, jacy ogłaszają się na przykład na tej stronie: https://odbiorymieszkan.info/.

Po pierwsze, fachowiec musi sprawdzić czy metraż zgadza się z tym, co zostało zawarte na umowie. Często istnieje pewien margines błędu, na który zgadzają się obie strony, aczkolwiek duże odstępstwo może być powodem do zerwania umowy pomiędzy deweloperem i kupującym.

Krzywizny, nierówności, niedoróbki – wszystko trzeba sprawdzić

Kolejną rzeczą, na którą zwraca uwagę fachowiec, jest podłoga, a w przypadku parteru – jej grubość. Jeżeli jest ona za cienka, będziemy płacić więcej za ogrzewanie. Ponadto, podłogi powinny być poziome oraz równe, co zresztą da się sprawdzić w najprostszy sposób – przy użyciu piłeczki. Krzywa podłoga będzie prawdziwym problemem, jeżeli później będziemy chcieli postawić meble.

Parapety i podłoga na balkonie powinny posiadać spadek, szczególnie w dużym mieście – chodzi o to, żeby spływała z nich woda. Odbiór mieszkania w Warszawie zawsze powinien się wiązać z asystą fachowca. Takowego znaleźć można na przykład na tej stronie: https://odbiorymieszkan.info/odbiory-mieszkan-warszawa.

Po trzecie, specjalista powinien sprawdzić, czy ściany są proste i suche, tak samo jak sufity, czy mają równo rozłożony tynk bez wybrzuszeń i zgrubień. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, czy okna zostały osadzone prawidłowo, czy są również szczelne. Pod tym samym kątem sprawdza się drzwi, warto też sprawdzić, czy nie ma na nich rys oraz nierówności.

Oprócz tego sprawdzić należy rzeczy techniczne – czy doprowadzono światłowód oraz instalacje naziemnej i satelitarnej telewizji, a także, czy działa instalacja elektryczna (czy jest prąd we wszystkich gniazdkach).

Jak widać, rzeczy do sprawdzenia jest dużo i nie każdy posiada doświadczenie oraz wiedzę pozwalającą mu na dokładne sprawdzenie, czy deweloper wywiązuje się z umowy. Z tego względu zatrudnienie fachowca jest swego rodzaju inwestycją: pozwala uniknąć dalszych kosztów.

Comment here