Porady

Chcesz zmienić kolor drzwi z okleiny Postaw na profesjonalną farbę!

Chcesz zmienić kolor drzwi z okleiny Postaw na profesjonalną farbę!

Drzwi okleinowe to popularny wyrób ze względu na dużą estetykę i trwałość. Świetnie odwzorowują one naturalne materiały, takie jak drewno, a do tego zapewniają skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. W trakcie eksploatacji ulegają zużyciu, dlatego należy je regularnie malować. Sprawdź, jaka farba do drzwi z okleiny to najlepszy wybór.

Po co wykonuje się malowanie drzwi z okleiny?

Drzwi z okleiny stanowią ciekawy wybór dla każdego, komu zależy na walorach użytkowych i dekoracyjnych. Są pokryte samoprzylepną folią PCV i laminatem, dzięki czemu są one łatwe do utrzymania w czystości i trwałe. Z uwagi na to można je eksploatować przez wiele lat. Ich ważną cechą jest estetyczny wygląd – świetnie imitują naturalną strukturę drewna.

Jak jednak wszystkie typy drzwi, tak i te okleinowane wymagają regularnej konserwacji. Co kilka lat powinna być naniesiona farba do drzwi z okleiny, aby:

 • przywrócić drzwiom pierwotnego, wyrazistego koloru,
 • pozbyć się nieestetycznych rys i zadrapań.

Odnowienie drzwi z okleiny jest również idealnym sposobem na to, aby zmienić ich kolor. Dzięki temu możemy postawić na zupełnie nową aranżację i ożywić wnętrze, na przykład poprzez zastosowanie kontrastu, oraz stworzyć dodatkowe akcenty kolorystyczne.

Jaka farba do malowania drzwi z okleiny jest najlepsza?

Do samodzielnego malowania przeznaczona jest farba akrylowa do drzwi z okleiny. To wydajny i ekologiczny produkt, w którym, w trakcie jego schnięcia na powierzchni, uwalnia się w zasadzie tylko woda. Nie dochodzi do emisji LZO, czyli lotnych związków organicznych, a więc tego typu emalia jest bezpieczna dla zdrowia, nawet podczas aplikacji.

Inne zalety, jakie wiążą się z taką farbą, to:

 • szybki czas schnięcia, wynoszący kilka godzin,
 • łatwość dozowania, wynikająca z dobrej przyczepności do podłoża oraz możliwości rozcieńczania wodą,
 • wysoka trwałość – naturalny kolor utrzymuje się w niezmienionej formie przez wiele lat,
 • duża wydajność, wynosząca około 11-14 m²/dm³.

Ważne jest też to, że akrylowa farba do drzwi wewnętrznych z okleiny jest odporna na różnego rodzaju czynniki. Dotyczy to uszkodzeń mechanicznych, jak również wody i detergentów, co ułatwia utrzymanie drzwi w czystości.

Do wyboru mamy również emalię alkidową. Jej cechą jest wysoka trwałość – kolor nie zmieni swojej naturalnej barwy nawet po wielu latach użytkowania drzwi. Tego typu emalia doskonale kryje i łatwo się ją nakłada na podłoże. Tworzy ona estetyczną, jednolitą powłokę, na której nie będą widoczne żadne ślady aplikacji farby.

Oba rodzaje farb można zakupić w firmie Polifarb Łódź. Do nabycia są wysokiej jakości emalie, dzięki którym samodzielnie, niewielkim nakładem pracy odnowimy drzwi z okleiny.

Drzwi z okleiny – malowanie krok po kroku

Malowanie drzwi z okleiny na biało, czarno czy zielono to zadanie niewymagające specjalnych umiejętności. Trzeba jednak pamiętać o:

 • demontażu klamek i okuć, aby nie pobrudzić ich emalią,
 • zdjęciu drzwi z zawiasów, aby farbę aplikować w dogodnym miejscu, na przykład w domowym warsztacie – dzięki temu nie zabrudzimy salonu czy łazienki,
 • przetarciu podłoża papierem ściernym, co ułatwi wchłanianie emalii,
 • oczyszczeniu podłoża – usuwamy kurz i pył (można do tego użyć wilgotnej ściereczki) oraz plamy i ewentualne pozostałości po starych powłokach malarskich, a także odłuszczamy drzwi za pomocą benzyny ekstrakcyjnej lub rozpuszczalnika,
 • zabezpieczeniu przeszkleń za pomocą taśmy malarskiej.

Farba do drzwi wewnętrznych z okleiny może być nakładana pędzlem (pozwoli to osiągnąć efekt retro), wałkiem (najlepiej z gąbki, dzięki której nie powstaną żadne smugi) lub pistoletem natryskowym. W przypadku zagłębień i drobnych elementów dekoracyjnych sprawdzi się niewielki pędzelek. W trakcie malowania należy wykonywać wolne ruchy. Zwykle wymagane są 3-4 warstwy – po aplikacji każdej z nich warto sprawdzić, jaki jest efekt.

Malowanie drzwi z okleiny za pomocą pistoletu natryskowego

ETYKIETA: Farba do drzwi z okleiny może być aplikowana za pomocą pędzla, wałka albo pistoletu natryskowego. Ten ostatni sposób jest najszybszy, jednak trzeba pamiętać o wyjęciu klamek i okuć, a także zabezpieczeniu przeszkleń taśmą malarską. Drzwi najlepiej ściągnąć z zawiasów, aby malowanie wykonać na przykład w domowym warsztacie.


Farba do drzwi z okleiny pozwoli zmienić ich kolorystykę i zapewni im trwałość na wiele lat. Malowanie możemy wykonać samodzielnie, co zapewni nam satysfakcję z osiągniętego efektu. Trzeba jednak pamiętać o zakupie wydajnej i dobrze kryjącej emalii.

Comment here