Ogród

Pawilon ogrodowy – jak kupić dobrze?

Pawilon ogrodowy - jak kupić dobrze

Pawilony i namioty ogrodowe stają się coraz popularniejszym widokiem w polskich ogrodach, na działkach rekreacyjnych a nierzadko także w lokalach rekreacyjnych. Bez problemu zastępują one o wiele droższe altany, można je składać i przenosić, a na zimę całkowicie złożyć. Oczywiście nie każdy model jest identyczny – od tego, na jaki postawisz, zależeć będzie, czy sprawdzi się również w Twoim przypadku. Na co zwracać uwagę przy wyborze i gdzie szukać najlepszego modelu?

Pawilony i namioty – na co zwrócić uwagę?

W odróżnieniu od popularnych altan pawilony ogrodowe mają dach wykonany z miękkiego materiału, który powinien zapewniać skuteczną ochronę przed przemakaniem. Od jego trwałości i jakości wykonania, a także użytych materiałów zależy czy faktycznie będzie on bezpiecznym schronieniem – szczególnie podczas intensywniejszych opadów. Pawilony i namioty ogrodowe występują w różnych wersjach – najczęściej dzieli się je na otwarte, półotwarte i zamknięte. Te pierwsze zazwyczaj mają bardzo prostą konstrukcję, której głównym zadaniem jest ochrona przed słońcem i opadami atmosferycznymi. W przypadku wiatru lepszym rozwiązaniem okaże się pawilon półotwarty, który może ochronić także przed zaciekaniem deszczu, a przed niską temperaturą najlepiej ochroni pawilon zamknięty. Istnieją również wersje umożliwiające montaż i demontaż ścian, dzięki czemu w ich wnętrzu można cieszyć się optymalnymi warunkami przez większą część roku.

Wybierając pawilon czy namiot ogrodowy, warto również zastanowić się nad jego wielkością. Małe modele – np. o wymiarach 2 na 2 metry sprawdzą się na niewielkich przestrzeniach i pozwolą zagospodarować nawet mały zakątek wolnego miejsca. Ich montaż czy demontaż jest błyskawiczny i może się tym zająć jedna osoba, a niska waga i niewielkie gabaryty po złożeniu są kolejnymi zaletami. Natomiast do bardziej profesjonalnych zastosowań, a także do organizowania imprez na świeżym powietrzu znacznie lepiej sprawdzi się duży namiot, który może mierzyć nawet 7 czy 8 metrów długości – zapewniając całkiem sporą przestrzeń. Są to jednak modele kierowane głównie do profesjonalnych zastosowań i trudno byłoby sobie wyobrazić coś tak dużego w przydomowym ogródku. Najczęściej klienci decydują się na pawilony o powierzchni w przedziale 6 do 14 metrów kwadratowych. Namioty można wykorzystywać również jako tańszą alternatywę garażu – należy wówczas przekonać się, że jego szerokość umożliwi wjechanie samochodem.

Znaczenie ma także kolor pawilonu. Najpopularniejsze i najtańsze są białe modele, jednak nie za dobrze prezentują się na zielonym tle trawy, krzewów czy drzewek i raczej nie będą zdobić Twojego podwórza. Na szczęście można aktualnie wybierać pomiędzy szeroką gamą pawilonów i namiotów – dostępne są także szare, brązowe, zielone czy granatowe, dzięki czemu można dopasować kupowany namiot do swoich preferencji i kompozycji ogrodu.

Gdzie kupić pawilon i namiot?

Największy wybór znajdziesz oczywiście w internecie. Przeglądając ogłoszenia pawilony i namioty nowe i używane w popularnych serwisach z ogłoszeniami, jak np. Pokato.pl, bez wątpienia znajdziesz ofertę, która nie tylko pozwoli Ci dopasować idealny model do Twoich potrzeb, ale również zaoszczędzić nieco w porównaniu do oferty sklepów stacjonarnych – a już zwłaszcza jeśli się zdecydujesz na zakup używanego egzemplarza. Przy odrobinie cierpliwości bez wątpienia znajdziesz to, czego szukasz – nawet jeśli będzie to niestandardowe rozwiązanie.

Comment here