Ogród

Ogrodzenie pionowe czy poziome – na które się zdecydować?

Ogrodzenie pionowe czy poziome – na które się zdecydować

Ogrodzenie domu to element, który przede wszystkim ma zapewnić bezpieczeństwo domownikom. Oprócz tej funkcji warto zadbać o to, aby stylem wpisywał się w pozostałą przestrzeń wokół budynku. Wybierając rodzaj ogrodzenia mamy do wyboru dwie możliwości: wersję pionową i wersję poziomą. Ogrodzenia pionowe to zdecydowanie częściej napotykany wybór, a sama konstrukcja nosi miano „uniwersalnej” i łatwej do zamontowania. Ogrodzenia poziome z kolei stały się szczególnie pożądane w ostatnim czasie, gdy w architekturze dominują budowle nowoczesne i modernistyczne. Przy wyborze konkretnego wariantu warto zastanowić się nad tym, do jakich sytuacji ma być przystosowane nasze ogrodzenie i jakie wymogi powinno spełniać tak, aby zadowalało mieszkańców – podpowiada Marcin Woliński – producent ogrodzeń aluminiowych.

Ogrodzenie pionowe i poziome, a architektura otoczenia.

Aby ogrodzenie mogło stać się ozdobą terenu wokół domu warto zadbać o jego dopasowanie do pozostałej części otoczenia. Poziome ogrodzenia idealnie wpisują się w klimat domów nowoczesnych czy tych tworzonych na wzór „nowoczesnej stodoły”. Poziome ogrodzenie sprawdzi się również wtedy, kiedy wokół domu chcemy zachować industrialny wystrój. Pionowe ogrodzenie z kolei może wpasować się w niemal każdy styl dlatego, że wszystko zależy od materiału, z którego będzie ono wykonane. Do wyboru mamy naprawdę wiele możliwości – konstrukcja z metalu będzie świetnie komponować się z nowoczesnym budownictwem, a drewniane elementy mogą uzupełnić wystrój domu w stylu tradycyjnym czy rustykalnym. 

Ogrodzenie palisadowe poziome i pionowe, a bezpieczeństwo posesji.

Ogrodzenie przede wszystkim powinno być funkcjonalne po to, aby zapewnić komfort codziennego życia mieszkańcom. Ogrodzenie kojarzy nam się przede wszystkim z bezpieczeństwem, które powinno zapewniać. Poziome ogrodzenia, ze względu na swoją konstrukcję są łatwiejszą przeszkodą do pokonania dla osób potencjalnie chcących przejść na teren posesji. Ułożenie poszczególnych szczebli ogrodzenia przypomina swoim wyglądem drabinę, po której z łatwością można wspiąć się i przedostać na drugą stronę. Taki rodzaj zabudowy może być niepraktyczny, szczególnie jeśli posiadamy dzieci, które również mogą wspiąć się po kolejnych szczeblach i przejść np. na ulicę. Dodatkową cechą ogrodzenia, na którą należy zwrócić uwagę – szczególnie, jeśli chcemy zadbać o prywatność domowników- powinno być rozmieszczenie elementów ogrodzenia i ich gęstość. Jeśli cenimy sobie prywatność i chcielibyśmy otoczyć nasz teren ogrodzeniem, przez które ciężko dojrzeć stan podwórza musimy zdecydować się na ogrodzenie z jak najmniejszymi prześwitami w swojej konstrukcji, co również uniemożliwi obserwowanie wnętrza posesji przechodniom.

Jakie ogrodzenie wybrać: pionowe czy poziome?

To na jakie ogrodzenie się zdecydujemy zależy przede wszystkim od osobistych preferencji i potrzeb osób zamieszkujących dany teren. Obecnie możliwości na rynku jest naprawdę wiele i każdy może znaleźć odpowiednie ogrodzenie, które będzie trwałe, funkcjonalne i dodatkowo wpasuje się w klimat terenu jako kolejny element ogrodu. Sam wygląd ogrodzenia może dodatkowo wpływać na odbiór wizualny posesji z zewnątrz – ogrodzenie poziome sprawi, że teren wraz z budowlą wyda się szerszy i lekko obniżony. W przypadku budowli, gdzie dominują linie pionowe np. przy balkonach, balustradach czy elementach elewacji warto zdecydować się na ogrodzenie pionowe, które optycznie wyeksponuję bryłę budynku nadając jej strzelistości i wysokości. Na wybór odpowiedniego ogrodzenia składa się więc kilka elementów, które należy starannie przeanalizować przed podjęciem decyzji: funkcjonalność, bezpieczeństwo, wygląd i styl. Oprócz ogólnego wykonania ogrodzenia należy dodatkowo zwrócić uwagę na elementy takie jak furtki, bramy, przęsła i podczas wyboru ogrodzenia dostosować ich ilość i funkcjonalność do potrzeb wszystkich domowników. Ogrodzenie domu to z pewnością przydatne wyposażenie, które jest inwestycją na długie lata, a przy tym zapewnia większy spokój mieszkańców i staje się nieodłącznym elementem terenu wokół posesji. Zachęcamy też do zapoznania się z ofertą marki AluPrest, dostępną na: https://aluprest.pl/oferta/

Comment here