Ogród

Odpowiednie korytka do odprowadzenia wody, czyli jakie?

Odpowiednie korytka do odprowadzenia wody, czyli jakie

W celu szybkiego i skutecznego odprowadzenia wody deszczowej i roztopowej trzeba w optymalny sposób wyznaczyć ilość wody, która będzie odprowadzona z danego obszaru. Wtedy w zależności od ilości powierzchni i ilości wody stosuję się odpowiednie korytka do odprowadzenia wody.

W zawiązku z tym, że nawierzchnie są zazwyczaj utwardzone i wykonane z twardych materiałów takich jak kostka brukowa, czy bruk nie jest możliwe wsiąknięcie wody w szybkim czasie. Dlatego stosowane są odpowiednie odwodnienia liniowe.

Korytka mocowane są w nawierzchni i dodatkowo przykryte rusztem. Podczas dużych opadów deszczów uniemożliwione jest tworzenie się dużych kałuż. Przy posesjach głównym cel stosowania odwodnienia jest ochrona budynku przed zwilgoceniem, aby woda deszczowa w szybki i sprawny sposób została odprowadzona. Korytko należy umiejscowić w taki miejscu, aby woda została zebrana w odległości ok. 1,5-2 m od ścian zewnętrznych.

Jakie korytka do odprowadzenia wody wybrać?

Na rynku dostępne kanały odwadniające w różnych klasach od A do E, o różnej wytrzymałości w zależności od przeznaczenia. Tanie korytka do odprowadzenia wody zazwyczaj posiada jeden rodzaj rusztu i powinien wytrzymać obciążenie wjeżdżającego samochodu osobowego. Gdy natomiast przewidziane jest, że na danym terenie będzie poruszać się samochód cięższy powinno zastosować się korytko o większej wytrzymałości.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje odwodnienia liniowego w zależności od użytego materiału:

  • odwodnienie liniowe z tworzywa sztucznego
  • odwodnienie liniowe z betonu
  • odwodnienie liniowe z polimerobetonu

Kanały odwadniające z tworzywa sztucznego wykonane są z wysokiej jakość tworzywa – polipropylenu. Pokrywa się stalą ocynkową, nierdzewną, z tworzywa sztucznego oraz żeliwną. Ze względu na niski koszy wykonania zaliczane są do grupy tanich korytek do odprowadzenia wody. Jedną zalety odwodnienia liniowego z tworzywa sztucznego to m.in. niska waga samego produktu ułatwiająca łatwy montaż i sprawny transport.

Korytka te odporne są na niekorzystne działanie agresywnych substancji chemicznych, oraz czynników atmosferycznych. Zastosowanie tego typu kanału to idealne rozwiązanie dla tych, którzy poszukują prostego i taniego trwałego odwodnienia wokół posesji. Stosowane są najczęściej na zewnątrz budynków głównie wzdłuż krawędzie, na parkanach, ogrodach czy tarasach. Kanały odwadniające z tworzywa sztucznego w zależności od rodzaju pokryw i zabudowy spełniają wymagania różnych klas obciążania od A15-C250 zgodnie z Polską normą PN-EN 1433.

Comment here