Budowa domu

Drewniane materiały budowlane

Drewniane materiały budowlane

Drewno to materiał w pełni ekologiczny. Do tego bardzo łatwy w obróbce, dzięki czemu możliwe jest produkowanie z niego bardzo dużej ilości drewnianych materiałów budowlanych. Po zastosowaniu metody impregnowania ciśnieniowego jest odporne na czynniki atmosferyczne.

 

Dzięki materiałom z tego surowca znacząco skraca się czas budowy. Drewno jest również dużo tańszym produktem niż beton, kamień czy cegła. Wykazuje do tego naturalne właściwości termoizolacyjne. Ponadto drewniane materiały budowlane zachwycają swoją wszechstronnością zastosowania oraz estetyką.

W ostatnich latach można zaobserwować, że w budownictwie powrócono do masowego wykorzystania drewna jako głównego materiału. W Europie od lat powstają całe osiedla drewnianych domów. W Polsce również daje się zauważyć zainteresowanie wyrobami z drewna. Z roku na rok powstaje coraz więcej drewnianych budynków mieszkaniowych.

Drewno konstrukcyjne

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że drewno jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych, zaraz obok kamienia i gliny. Z tego uniwersalnego surowca produkowanych jest wiele produktów wysokiej jakości.

Do grupy materiałów drewna konstrukcyjnego zaliczamy deski tarasowe i podbitkowe, łaty, krawędziaki, płyty OSB oraz drewno KVH. Dzięki odpowiedniej obróbce zachwycają trwałością i naturalnością. Tego rodzaju wyroby z drewna można wykorzystać do budowy tarasów, altan, wiat, a także są niezwykle przydatne podczas procesu wykończenia wnętrz pomieszczeń. Co więcej świetnie sprawdzają w produkcji różnych modeli drewnianych mebli.

Płyty OSB

To nowoczesne materiały konstrukcyjne, które wykorzystuje się do wykończeń domów oraz mieszkań. Płyta OSB to kompozytowa płasko prasowana płyta o wiórach orientowanych. Należy podkreślić, że jest produktem drewnopochodnym, ale w pełni naturalnym.

Na rynku dostępna jest w różnych rozmiarach. Płyty OSB mają wiele zalet, ale główna z nich to wytrzymałość. Poza tym wykazują wysoką odporność na urazy mechaniczne oraz wilgoć. To z kolei zabezpiecza konstrukcję przed powstaniem grzyba i pleśni.

Do tego są w stanie utrzymać naprawdę duże obciążenia. Dlatego świetnie sprawdzają się do pokrycia dachu albo jako podłoga na legarach. Są zdecydowanie lepszym materiałem do wykończenia pomieszczeń niż płyty wykonane z litego drewna.

Warto dodać, że można nadać im dowolny kształt, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować je do każdej przestrzeni, uprzednio odpowiednio docinając. Boki płyt OSB są specjalnie frezowane, aby umożliwić ich sprawne łączenie – na pióro-wpust.

Sprawdź pełną ofertę płyt OSB: https://www.woodandplay.pl/Plyta-OSB-c93

Deski konstrukcyjne

Deski konstrukcyjne można wykorzystać do różnych celów. Najlepiej sprawdzą się do budowy pergoli, tarasów oraz boazerii. Są odporne na dynamicznie zmieniające się warunki atmosferyczne. W zależności od prywatnych preferencji można zmieniać ich kolor wykorzystując do malowania specjalne farby.

Dzięki temu, że drewno jest łatwe w obróbce, na przykład deskom tarasowym można nadać specjalne żłobienia, które sprawiają, że przydomowy taras będzie prezentować się niezwykle okazale i stylowo. W prosty sposób możemy stworzyć piękne miejsce do odpoczynku i relaksu. Co ważne, tego rodzaju deski konstrukcyjne, czy to z drewna sosnowego, czy modrzewia, będą prezentowały się perfekcyjnie przez długie lata i cieszyły nasze oko.

Łaty dachowe

Kiedy budujemy dom, mniejsze budynki gospodarcze czy altany, niezbędne są łaty, które posłużą do skonstruowania dachu. Najlepsze to łaty wyprodukowane z drzewa sosnowego lub świerkowego. To dwa najtrwalsze gatunki drewna, które gwarantują trwałość i wytrzymałość przez długie lata.

Na rynku dostępne są łaty dachowe, odpowiednio już zaimpregnowane i wykonane z drewna struganego. Sprawdzą się przy budowie dowolnych konstrukcji. Mogą posłużyć nawet do wsparcia stropu i ścian, bowiem są w stanie podtrzymać duży ciężar. Najpopularniejszy rozmiar drewnianych łat to 60 x 40 x 300 cm.

Sprawdź pełną ofertę łat drewnianych: https://www.woodandplay.pl/Laty-c48

Krawędziaki

Drewno i drewniane materiały świetnie sprawdzają się przy budowie domów, pomieszczeń gospodarczych, a także podczas przeprowadzania prac wykończeniowych. Drewno konstrukcyjne to również świetny surowiec do wznoszenia wyższych konstrukcji, na przykład w ogrodzie, tarasie lub na patio.

Krawędziaki można wykorzystać do budowy domku letniskowego, altany, czy ogrodowej pergoli. Produkowane są z drewna najwyższej jakości, a to gwarancja trwałości i solidności. Odpowiednio zabezpieczone krawędziaki metodą zanurzeniową są odporne na zmienne czynniki atmosferyczne. Dostępne są w dwóch przekrojach – 9 x 9 oraz 7 x 7, jak również długościach – 3 m oraz 2,4 m.

Podbitka drewniana

Podbitka drewniana to świetny produkt, który idealnie komponuje się z rustykalnymi i nowoczesnymi aranżacjami. Można je wykorzystać do wykończenia tarasu, okapu, dachu. Ich główne zadanie to osłanianie elementów konstrukcyjnych oraz ochrona przed uszkodzeniami.

Drewniane deski podbitkowe powszechnie stosowane są również do wykonywania boazerii. Ten materiał jest nie tylko wytrzymały, ale przede wszystkim efektownie się prezentuje. Dostępne są o grubościach 16 mm i 19 mm oraz długości 4 m.

Ogromnym wyborem drewnianych materiałów budowlanych pochwalić się może polski producent Wood&Play. Oferowane przez tę firmę produkty są najwyższej jakości i wyprodukowane z naturalnych surowców. W celu zapewnienia im odpowiedniej ochrony i funkcjonalności zostały poddane odpowiedniej obróbce, aby pięknie wyglądały i służyły klientom przez długie lata.

Comment here