Ogród

Armatura do ogrodu -ważny element w pielęgnacji ogrodu

Armatura do ogrodu -ważny element w pielęgnacji ogrodu

Kiedy myślimy o ogrodzie, widzimy kwiaty, ścieżki, warzywa, drzewa, kącik wypoczynkowy, jakąś huśtawkę, ewentualnie figurki ogrodowe lub oczko  wodne. Ogród w założeniu ma być oazą ciszy, zieleni, miejscem do odpoczynku i przysłowiowego „naładowania baterii”. Nie ma znaczenia wystrój ogrodu i jego zaplanowanie, jeżeli rośliny nie będą odpowiednio nawadniane. Zapotrzebowanie roślin na wodę jest różne w zależności od gatunku. System nawadniający rozwiązuje problemy związane z nawadnianiem.

Czym jest armatura ogrodowa?

węże do wody w przestrzeni zewnętrznej

Armatura ogrodowa to kategoria  produktów ułatwiająca pielęgnowanie ogrodu.  Obejmuje rodzaju przyłącza i adaptery do kranów, rozdzielacze, złączki i zraszacze, ale także węże ogrodowe.  Bez tych przedmiotów trudno sobie  wyobrazić sobie prace wokół domu, w dbałości o zieleń otoczenia.

Węże do wody -wygoda w ogrodzie

Węże do wody i powietrza to  przedmioty uniwersalne przeznaczone są do stosowania do wody przemysłowej, szamba, czystej wody do mycia, chłodnej wody, oraz do doprowadzania sprężonego powietrza do sprężarek czy narzędzi pneumatycznych. Nie może się bez nich obejść przemysł i ogród. Ich zaletą jest wytrzymałość na promieniowanie UV. Wąż ogrodowy, inaczej zwany jest szlauchem. Posługując się wężem przy podlewaniu ogrodu, łatwo dotrzemy nawet w dalekie zakątki naszej zielonej oazy, bez potrzeby dźwigania wypełnionych wodą konewek i wielokrotnego przenoszenia ich z miejsce na miejsce. Dzięki temu praca w ogrodzie nie jest tak męcząca. Długim wężem ogrodowym napełnimy również dmuchany basen dla dzieci, umyjemy samochód, czy meble ogrodowe. Do korzystania z węży ogrodowych konieczne jest zamontowanie zaworu czerpalnego, czyli kurka. Kupując przewody do wody służące do nawadniania ogrodu, trzeba zmierzyć odległość od zaworu czerpalnego do najdalszego miejsca w naszym zielonym, przydomowym/działkowym zakątku.

kurek czerpalny kulowy przydomowy

Armatura do węży ogrodowych

Armatura do węży ogrodowych to akcesoria niezbędne do korzystania ze szlaucha. Zalicza się do nich: szybkozłącza, przyłącza oraz nyple, obejmy. Szybkozłączki służą do podłączenia węża ogrodowego z kranem lub zaworem. Możemy także dokupić  złączki, które umożliwiają szybką wymianę końcówek zraszających.

Przydatne informacje o zaworze czerpalnym

Kurek kulowy czerpalny (zawory czerpalne) to inaczej kurki, z których można czerpać wodę bezpośrednio z instalacji wodnej. Zaleca się ich montowanie na ścianie w pomieszczeniach gospodarczych lub na elewacjach budynków.  Są potrzebne do dostarczania wodę do podlewania ogrodu lub zasilania wodą urządzeń gospodarczych. Kurki kulkowe czerpalne  wyposażone są specjalny mechanizm kulkowy, który ułatwia odkręcanie wody bez użycia znacznej siły.

taśma ptfe do uszczelniania
taśma ptfe do uszczelniania

Armatura do węży ogrodowych jest odporna na ogromne ciśnienie wody. Niklowane zawory są odporne na korozję. Dostępne są także zawory plastikowe, które znakomicie sprawdzą się przy mniejszych ogrodach. Dobierając zawór, należy pamiętać, że średnica rur powinna być równa średnicy samego zaworu. Do uszczelniania  połączeń  w instalacjach wodnych i kanalizacyjnych stosuje się coś, co zwie się taśma teflonowa. Wśród węży ogrodowych znajdują się także modele mrozoodporne.

Comment here