ABC Designu | ABC Dekoracji domu i ogrodu

ABC Designu | ABC Dekoracji domu i ogrodu

Rośliny odstraszające komary Rośliny odstraszające komary
Ogród Salon

Rośliny odstraszające komary – jak skutecznie walczyć z komarami latem?

Lato kojarzone jest z ciepłem, odpoczynkiem i ugryzieniami od komarów. To nieszczęsne bzyczenie potrafi zepsuć połowę urlopu, a czasem i więcej. Odganiamy komary, stosujemy preparaty pełne chemii, które skutkują przez chwilę lub w ogóle.

Lato to okres, gdy spędzamy sporo czasu na świeżym powietrzu, otwieramy balkony, grillujemy na działkach. Z tego powodu warto poznać rośliny, które odstraszają komary i muchy.

Jak rośliny odstraszają insekty?

Pewne grupy roślin posiadają mechanizmy obronne, dzięki którym przyciągają owady (za pomocą zapachu lub wyglądu kwiatów). Oczywiście do odstraszenia insektów nie wystarczą 2 lub 3 egzemplarze, aby stworzyć efektywną ochronę. Stworzenie bariery roślinnej przed komarami jest na pewno możliwe na mniejszych powierzchniach jak balkon, taras czy altana.

Jakie rośliny to rośliny odstraszające komary?

Niektóre rośliny mają zdolność wydzielania pewnych związków (lotne olejki eteryczne), które nie są lubiane przez atakujące nas owady. Siła i intensywność olejków jest uzależniona od odległości od rośliny, czyli im dalej od rośliny tym zapach jest mniej intensywny i nie odstrasza insektów. Jest to powód, dla którego warto posadzić w ogrodzie czy przy tarasie rośliny o zapachu odstraszającym komary jak:

  • plektrantus (tzw. komarzyca), która lubi stanowiska lekko zacienione i jest rośliną wieloletnią;
  • pelargonia, która posiada zapach nielubiany przez muchy i meszki. Może być posadzona w miejscach słonecznych, ale powinna być często podlewana;
  • geranium, która wytwarza charakterystyczny różano-cytrynowy zapach. Powinna być sadzona w miejscu jasnym i przewiewnym.
  • lawenda wąskolistna, która sprawdza się w polskim klimacie i lubi nasłonecznione stanowiska;
  • tymianek pospolity (macierzanka), która wymaga jasnego, słonecznego stanowiska, osłoniętego od wiatru. Oprócz odstraszania insektów tymianek posiada właściwości lecznicze (przy problemach z trawieniem, biegunce i przeziębieniach);
  • mirt pospolity, który może być w domu lub na balkonie;
  • bazylia, która odstrasza komary i jest smaczną oraz aromatyczną przyprawą;
  • mięta, która bujnie się rozrasta i lubi słoneczne stanowiska;
  • kocimiętka to roślina zakwitająca na początku lipca i zdobiąca ogród aż do września;
  • heliotrop peruwiański, który odstrasza komary, ale może być kapryśny w uprawie.

Rośliny odstraszające komary nie tylko zapewniają przestrzeń wolną od insektów, ale są również dekoracyjne i zapewniają miły dla człowieka aromat unoszący się w powietrzu. Przy odpowiednim rozmieszczeniu roślin odstraszających komary na pewno ograniczymy ilość komarów w najbliższym otoczeniu. Rośliny te odstraszają owady przede wszystkim poprzez charakterystyczne olejki zapachowe, które wytwarzają.

Jakie tworzyć mieszanki roślin, aby odstraszyć komary?

Chcąc odstraszyć latem komary warto posadzić rośliny o specyficznym, silnym zapachu w okolicy balkonu, tarasu czy działki. Najlepiej jest zaopatrzyć się w sadzonki takich roślin jak koper włoski, lawenda wąskolistna, komarzyca, bodziszek korzeniasty czy kocimiętka oraz dołączyć do tego inne aromatyczne rośliny jak pachnąca pelargonia (anginka), aksamitka, żeniszek oraz zioła (mięta, melisa, rozmaryn czy bazylia). Tworzenie takich mieszanek jest łatwe, gdyż wiele z tych roślin spełnia także funkcje dekoracyjne i ładnie będą wyglądać razem, a do tego będą wydzielać silny aromat odstraszający komary. Niektóre z tych roślin jak lawenda mogą nawet  kwitnąć dwa razy w roku. Dodatkową zaletą tych roślin jest ich dostępność w sklepach (nie tylko ogrodniczych).

Dlaczego komary reagują na zapach roślin?

Komary to owady, które przede wszystkim reagują na bodźce zapachowe oraz temperaturę ciała i dlatego też niektóre osoby są częściej atakowane przez komary niż inne.

Jakie zalety posiadają rośliny odstraszające komary?

Zastosowanie roślin, które odstraszają komary jest o wiele przyjemniejsze i zdrowsze niż używanie sztucznych repelentów. Ponadto zastosowanie roślin do odstraszania komarów to bezpieczniejszy i bardziej ekologiczny sposób niż stosowanie chemicznych środków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *