Porady

Przechowywanie w mieszkaniu — jak zaplanować potrzebne miejsce?

Przechowywanie w mieszkaniu — jak zaplanować potrzebne miejsce?

Przechowywanie rzeczy w mieszkaniu w taki sposób, by nie dopuścić do powstania bałaganu, może być trudne. Częstym problemem jest brak wystarczającej ilości miejsca. Jednak dobra organizacja i skrupulatne planowanie pozwolą Ci wygospodarować odpowiednią przestrzeń nawet w niewielkim pomieszczeniu. Poznaj kilka sprawdzonych wskazówek, które ułatwią Ci stworzenie optymalnego układu mebli i akcesoriów do przechowywania, umożliwiając utrzymanie porządku bez wysiłku oraz zapewnią oszczędność miejsca.

Ile miejsca możesz wygospodarować?

W pierwszej kolejności ustal, jaką przestrzenią tak naprawdę dysponujesz. To kluczowe dla ustalenia, ile i jakiego typu meble do przechowywania i inne, niezbędne w tym celu akcesoria, zmieścisz w poszczególnych pomieszczeniach. Choć „sercem” domowej organizacji najczęściej są duże szafy przesuwne w przedpokojach lub sypialniach, w wielu domach po prostu nie ma na nie miejsca. Przy niewielkim metrażu często najlepszym rozwiązaniem są różnego rodzaju komody oraz regały, a także wieszane na ścianach szafki i półki.

Postaw na wielofunkcyjne rozwiązania

Zanim zdecydujesz się na zakup szafy, komody czy regału rozważ włączenie do swojej aranżacji mebli wielofunkcyjnych. Łóżka i kanapy z dodatkowymi schowkami, stoliki z ukrytymi pod blatem szufladami, czy na przykład szafka RTV z rozmaitymi półkami i pojemnikami — dzięki temu zaoszczędzisz jeszcze więcej miejsca. Pozwoli Ci to zmniejszyć liczbę potrzebnych mebli, służących wyłącznie do przechowywania. Warto też pamiętać, że im mniej sprzętów we wnętrzu umieścisz, tym łatwiejszy będziesz mieć dostęp do tych, które już się w nim znajdują.

Pnij się w górę

Jeżeli masz do dyspozycji niewielki metraż, wykorzystaj przestrzeń pod sufitem. Możesz tam zamontować regały lub zabudowę, dzięki którym uzyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania. Wysoki mebel zmieści wiele rzeczy, jednocześnie zajmując niewielką powierzchnię.

Pamiętaj jednak, że sięganie do najwyższych półek czy szafek może być dość trudne. Dlatego, jeśli możesz się do nich dostać jedynie przy pomocy krzesła lub drabinki, zaplanuj w nich przechowywanie rzeczy, których nie musisz mieć ciągle pod ręką.  To doskonałe miejsce np. na ozdoby świąteczne, sezonowe ubrania bądź akcesoria przydatne jedynie na wakacjach.

Pomyśl o zabudowaniu wnęk

W Twojej łazience lub przedpokoju znajduje się choćby niewielka wnęka? Możesz wykorzystać ten fakt do stworzenia wyjątkowo funkcjonalnej aranżacji. Nawet jeśli we wnęce nie zmieści się klasyczna, duża szafa, często można wstawić do niej wąski regał czy niewielką szafkę. Od podłogi do sufitu możesz umieścić półki. A jeśli we wnęce w łazience chcesz ustawić pralkę, nad nią możesz zamontować szafkę lub półki na środki czystości, zakryte wygodnymi, przesuwnymi drzwiami. Z kolei regał bądź witryna we wnęce w salonie, to wspaniała okazja do wyeksponowania książek, płyt lub ulubionych bibelotów.

W podobny sposób możesz zagospodarować także skosy oraz przestrzeń pod schodami. Obecnie nie brakuje rozwiązań pozwalających na doskonałe wykorzystanie przestrzeni w niemal każdym kształcie.

Planując zabudowanie takich miejsc, warto rozważyć wykonanie mebli na wymiar. Wówczas można mieć pewność, że doskonale wykorzystany zostanie każdy centymetr. Co więcej, idealnie dopasowany mebel prezentuje się wyjątkowo estetycznie.

Pudła, pudełka, pudełeczka

Oczywiście same meble do przechowywania to nie wszystko. Jeśli nie zadbamy o odpowiednie zaaranżowanie ich wnętrza, szybko zapanuje w nich bałagan. Dlatego nie można zapomnieć o akcesoriach do organizacji.

Podstawą są tutaj oczywiście różnego rodzaju pojemniki. Ich wielkość warto dopasować do tego, co zamierzamy w nich trzymać. Aby uniknąć nieładu i maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, można sięgnąć po specjalne komplety pudełek. Mają one różne rozmiary, ale są zaprojektowane w taki sposób, by można było je ustawiać jedne na drugich. Kilka mniejszych można wówczas umieścić na jednym większym w taki sposób, by stanowiły „jedną bryłę”.

Optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca to podstawa porządku w mieszkaniu. Dzięki odpowiednio zaaranżowanym przestrzeniom do przechowywania wnętrze będzie zawsze wyglądać harmonijnie, a przy tym przytulnie. Weź też pod uwagę, ile czasu i energii zaoszczędzisz, gdy wszystko będzie zawsze na swoim miejscu.

Comment here